Nic Cię tak nie martwi, jak mina, z jaką dziecko wraca do domu z zajęć angielskiego? Zanim zaczniesz obwiniać dziecko za lenistwo, spróbuj ustalić przyczynę takiego zachowania. Problem być może wcale nie leży w nastawieniu ucznia do nauki.

Pozajęzykowe problemów z językiem przyczyny

Znudzenie zajęciami to zły objaw. Nie ma co ukrywać: dzieci z natury są zainteresowane otaczającym ich światem, kolejnymi wyzwaniami, nauką nowych umiejętności. Jeśli prezentują zgoła odmienną postawę, to trzeba założyć, że coś ten entuzjazm w nich hamuje. 

Zanim przejdziemy do samych zajęć angielskiego dla dzieci w Gliwicach, zacznijmy od wielu pozadydaktycznych przyczyn. Znudzenie i zniechęcenie nauką wynikać może na przykład z:

  • ogólnego zmęczenia, które jest np. u nastolatków wynikiem braku odpowiedniej ilości snu (hormony i markowanie do późna);
  • braku rutyny, która sprawia, że na naukę czasu nie ma tyle, ile potrzeba, dziecko nie panuje nad tym, co ma do zrobienia, w efekcie czuje się przytłoczone obowiązkami i zniechęcone;
  • przebodźcowania, zbyt dużej listy obowiązków, aktywności, które zamiast inspirować dziecko, sprawiają, że nie ma ono ochoty nawet na te zajęcia, które do niedawna uwielbiało;
  • stresu emocjonalnego, który może wynikać z bardzo różnych przyczyn, ale nierozładowany, nagromadzony może siać spustoszenie;
  • stanów chorobowych (depresja, stany lękowe, niedokrwistość).

Więcej o tego typu przyczynach zniechęcenia dzieci do nauki i sposobach radzenia sobie z nimi przeczytasz na: https://earlystage.pl/blog/2022/02/04/o-przyczynach-zmeczenia-skad-bierze-sie-brak-sil-do-nauki/. Z większością tych problemów rodzice są w stanie sobie poradzić. Jeśli jednak w grę wchodzą problemy zdrowotne, także te psychiczne, koniecznie należy skorzystać z pomocy specjalisty.  

Lekcje mniej lub bardziej atrakcyjne

Nie ma jednak co ukrywać, że angielski dla dzieci w Gliwicach może być atrakcyjny, zwłaszcza gdy opiera się na nowoczesnych metodach nauczania. Takie zajęcia znajdziesz w szkole Early Stage: https://earlystage.pl/pl/szkola/gliwice. To z kolei w prostej linii, będzie przekładało się u dziecka na zainteresowanie  lekcjami. Warto więc świadomie wybierać szkołę języków obcych i stawiać na taką, która rozwija u młodych kreatywność, angażuje w to, co dzieje się na zajęciach i sprawia, że uczeń dobrze się podczas nich bawi. 

Wykorzystanie ruchu, zabaw grupowych, ciekawych projektów, zajęć plastycznych, muzycznych, teatralnych w nauczaniu angielskiego jest w stanie sprawić, że język, którego nauka do tej pory kojarzyła się dziecku z obowiązkiem, zacznie kojarzyć się z dobrą rozrywką, ciekawą przygodą, a nauka zajęciem pełnym ciekawych wyzwań. Jeśli więc słyszysz od dziecka, że na lekcjach jest nudno, być może warto zastanowić się nad zmianą szkoły. Nawet dla nastolatka angielski może być przede wszystkim fascynującą podróżą, a dopiero w drugiej kolejności obowiązkiem, za którym stoi konieczność zdawania egzaminów. 

Materiał partnera

 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj