Dobre relacje odbiorcy ciepła z producentem potrafią ułatwić funkcjonowanie na rynku. Oczywiste stwierdzenie, które może odnosić się do różnych dziedzin działalności biznesowej, w przypadku tak strategicznej firmy jak Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ma szczególne znaczenie.

Aby zapewnić nieprzerwane dostawy ciepła w kaloryferach, czy ciepłą wodę dla mieszkańców, jednocześnie szukając jak najbardziej ekologicznych źródeł ciepła, to duże wyzwanie. Do tego dochodzi szereg uwarunkowań prawnych, tych krajowych, jak i europejskich.

Pod koniec października Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Gliwice zorganizowało drugie już takie spotkanie, podczas którego przedstawiono podejście Firmy do szeroko rozumianej transformacji energetycznej, roli odbiorców ciepła w tym procesie, wskazano kierunki procesu dekarbonizacji z uwzględnieniem dążenia ku neutralności klimatycznej, do której zmierza miasto Gliwice.

Uczestnikami spotkania byli odbiorcy ciepła systemowego w Gliwicach; przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych, zarządzający budynkami mieszkalnymi, czy przedstawiciele biznesu. Miasto Gliwice - właściciela Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Gliwice - reprezentowali wiceprezydenci miasta - Mariusz Śpiewok oraz Ewa Weber. Spotkanie miało również swoich gości z zagranicy, o doświadczeniach sektora ciepłowniczego mówili przedstawiciele duńskiego sektora ciepłowniczego Laras Gulvey oraz przedstawiciel Ambasady Danii attache ds. energii Niels Malskaer.

Uczestnikiem konferencji był również Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, który podkreślał, jak wielkie wyzwania stoją przed branżą ciepłowniczą w najbliższych latach, a związane są między innymi z unijnymi dyrektywami.

 

 

Otwierając konferencję prezes PEC Gliwice - Krzysztof Szaliński mówił o zrealizowanych już działaniach gliwickiej firmy dostarczającej ciepło systemowe mieszkańcom. Przedstawił również ambitne cele i kierunki  na najbliższe lata. Odejście od węgla, jako głównego źródła, z którego produkujemy ciepło, to wyzwanie przed którym stoimy. Transformacja energetyczna PEC Gliwice, to jeden z wielu elementów Strategii 2040 Miasta Gliwice - podkreślał Krzysztof Szaliński, prezes PEC Gliwice. Postawiliśmy sobie ambitny cel, by w roku 2030 sprowadzić udział węgla w produkcji ciepła do 0%. Aby to osiągnąć rozwijamy udział odnawialnych źródeł ciepła w produkcji ciepła: uruchamiamy farmy solarne i magazyny ciepła, przygotowujemy się do uruchomienia rozproszonych źródeł ciepła - silniki gazowe, czy odzyskiwania ciepła we współpracy z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach na oczyszczalni ścieków (pompy ciepła), aż po uruchomienie Parku Zielonej Energii.

Realizacja tych projektów przyniesie mieszkańcom Gliwic szereg wymiernych korzyści. Po pierwsze, mówimy o mniejszym zużyciu węgla kamiennego, kolejne to niższa energochłonność procesu produkcji,  większa suwerenność energetyczna i bezpieczeństwo energetyczne, kluczowe w dzisiejszych czasach, a także realizacja strategii ESG, oraz co najważniejsze, czystsze powietrze dzięki zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń. Co więcej, taki system pozwoli stworzyć nowe miejsca pracy.

Przebieg spotkania jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych dostępny jest na YouTube pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=l43qXd01hqM

 

 

Materiał partnera

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj