Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach chce w tym roku w sposób szczególny obchodzić przypadający na 22 marca Światowy Dzień Wody. Postanowiło bowiem przy tej okazji edukować najmłodszych gliwiczan. Stanie się to dzięki ekologicznemu konkursowi pod nazwą „Dbając o przyrodę – dbamy o wodę!”.   
Tematyka nawiązuje bezpośrednio do World Water Day, ustanowionego przez Organizację Narodów Zjednoczonych. W tym roku międzynarodowa inicjatywa realizowana jest pod hasłem „Natura dla wody”. 

Tegoroczny temat bada, w jaki sposób można wykorzystać przyrodę, by przezwyciężyć wyzwania związane z wodą w XXI wieku. Szkody w środowisku, wraz ze zmianami klimatycznymi, napędzają kryzysy związane z wodą, które obserwujemy na całym świecie. Powodzie, susze i zanieczyszczenie wody pogłębia degradowana roślinność, gleba, rzeki oraz jeziora. A kiedy zaniedbujemy nasze ekosystemy, utrudniamy każdemu dostęp do wody potrzebnej do życia i rozwoju. Rozwiązania oparte na przyrodzie pomagają rozwikłać wiele z tych problemów. 

Trzeba robić o wiele więcej, tworząc „zieloną” infrastrukturę i harmonizować ją z „szarą” wszędzie tam, gdzie to możliwe. Sadzenie nowych lasów, ponowne łączenie rzek z obszarami zalewowymi i przywracanie terenów podmokłych zrównoważą obieg wody, co wpłynie na poprawę jakości ludzkiego zdrowia i źródeł utrzymania. 

W związku z tym, w ramach obchodów Światowego Dnia Wody, gliwickie PWiK zaprasza dzieci ze szkół podstawowych oraz przedszkoli do udziału w ekologicznym konkursie plastycznym pod hasłem „Dbając o przyrodę - dbamy o wodę!”. 

Cel to zwrócenie uwagi na najaktualniejsze, ekologiczne, problemy współczesnego świata, a także promowanie wśród najmłodszych dnia wody, zagadnień związanych z ochroną środowiska i kształtowanie postaw proekologicznych. 

Zadaniem uczestników jest wykonanie pracy plastycznej w dowolnej technice. PWiK czeka na nie do 9 marca. Wato wziąć udział, bo do wygrania jest atrakcyjna nagroda - multimedialna tablica interaktywna. Czekają także nagrody wyróżnienia – m.in. zestawy ekologiczne. 

Uczestnikami mogą być przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III szkół podstawowych z Gliwic i powiatu. Każdy z uczestników (grupa) może zgłosić tylko jedną pracę, a jedno przedszkole maksymalnie trzy prace od trzech grup. Przesłać je należy na adres PWiK lub dostarczyć osobiście do biura obsługi klienta (Gliwice, ul. Rybnicka 47).

(sława)
wstecz

Komentarze (2) Skomentuj

  • Valdorf 2018-02-23 13:53:36
    Moja córka pyta nie jednokrotnie dlaczego rzeka Kłodnica tak śmierdzi . Odpowiadam że to nie rzeka tylko kanał ściekowy i dla władz miasta spółek miejskich jest on EKO .
  • pi, braciszku pi 2018-02-24 20:56:49
    „Dbając o przyrodę – dbamy o wodę!”. Bardzo dobry POMYSL, wspanialy KONKURS, Na poczatek myslalem, ze to konkurs dla tych ktorzy sa w naszym miescie odpowiedzialni za ZDROWE POWIETRZE i CZYSTA WODE. Nasze przedszkolaki powinny sie od kogos tego (czegos) nauczyc. Ha, Ha, HAA ale jestem glupi !!!!!!