Kiedy w jednym miejscu jest ich za dużo, to w drugim nie ma ich wcale – mowa o latarniach, których brakuje przy fragmencie ulicy Gimnazjalnej, a które w nocy oświetliłyby drogę pieszym oraz rowerzystom.  
Już nie pierwszy raz, kiedy czytelnicy „Nowin Gliwickich” zwracają się z prośbą o pomoc, a my interweniujemy w ich sprawie. Tym razem problem dotyczy ul. Gimnazjalnej w Sośnicowicach. Choć miasteczko ma się czym chwalić, a mowa o terenie rekreacyjno – sportowym, który kilka lat temu powstał przy OSiR w Sośnicowicach, to jest pewien problem, który dotyczy oświetlenia. W nocy cały teren parku wraz ze skateparkiem jest dokładnie oświetlony i widoczny z daleka, jednak jak zauważa Czytelnik, który przejeżdża tą drogą – odcinek ulicy Gimnazjalnej - od parku koło budynku SP, aż do domków jednorodzinnych jest całkowicie pominięty.

- W nocy park w Sośnicowicach jest oświetlony jak choinka, na każdy kroku są latarnie. Niestety nie można tego powiedzieć o ul. Gimnazjalnej, a w zasadzie o jej fragmencie, od parku aż do budynków mieszkalnych nie ma ani jeden latarni, która oświetliłaby drogę. Piesi oraz rowerzyści narażeni są na niebezpieczeństwo, bo samochody lubią mknąć tą drogą z nadmierną prędkością – mówi oburzony Czytelnik.

W sprawie braku oświetlenia gminnej drogi postanowiliśmy się skontaktować z włodarzem gminy Sośnicowice – Leszkiem Kołodziejem. 

- Oświetla się te miejsca, gdzie ludzie mieszkają. Procedura w naszej gminie jest taka, że to mieszkańcy zgłaszają do rady mieszkańców wnioski dot. ich miejscowości (np. o doświetlenie danej ulicy), wniosek podlega głosowaniu na zebraniu, jeśli uzyska poparcie to następnie jest on przesyłany do gminy. Taka procedura musi pozostać zachowana, natomiast jak będzie wniosek o doświetlenie ulicy Gimnazjalnej, to zastanowimy się nad nim – mówi Leszek Kołodziej, burmistrz Sośnicowic. 

Dwa razy do roku odbywają się zebrania mieszkańców, w których uczestniczą włodarze gminy. Pandemia nie raz pokrzyżowała plany, przez co zbieranie wniosków, które polepszyłyby życie mieszkańców - jest utrudnione, choć nie niemożliwe, w tym doświetlenie ul. Gimnazjalnej. 

- Cieszę się, że mieszkańcy zwrócili uwagę na ten problem. Jest to pierwszy punkt, który poruszę na zebraniu mieszkańców i zostanie poddany głosowaniu, jeżeli jesienna edycja się odbędzie. Choć zamiast czekać, zapytam już teraz w urzędzie miejskim, by złożyć wniosek do budżetu na 2022 rok. To jest mój obowiązek i bezwzględnie to zrobię – informuje Barbara Ludwig, przewodnicząca Rady Mieszkańców w Sośnicowicach.
Zatem jest szansa, by w niedalekiej przyszłości udało się postawić latarnie, a osoby korzystające z drogi będą mogły czuć się bezpieczniej. 

(pc)

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj