Udało ci się odłożyć nieco środków? Chciałbyś pomnożyć swoje oszczędności, ale masz dosyć śmiesznie niskiego oprocentowania lokat bankowych czy kont oszczędnościowych? 

Czas na rozpoczęcie poważnych inwestycji. Wystarczy, że założysz konto maklerskie i pozwolisz swoim pieniądzom zarabiać na twoją przyszłość. Jak to zrobić? O tym przeczytasz w poniższym artykule.


Konto maklerskie - co to jest?

Zacznijmy jednak od podstaw. Konto maklerskie to rachunek, który pozwala jego właścicielowi grać na giełdzie. A to z kolei oznacza, że na koncie maklerskim będą znajdowały się posiadane przez ciebie papiery wartościowe. Poza tym konto maklerskie posłuży ci do składania zleceń zakupu oraz sprzedaży akcji.


Konta maklerskie prowadzone są tylko i wyłącznie przez instytucje, które mają status domu lub biura maklerskiego. Jeśli zlecisz przeprowadzenie dowolnej transakcji na swoim koncie maklerskim, musi ona najpierw zostać zatwierdzona przez maklera. Jednak w większości przypadków odbywa się to automatycznie.


W co inwestować za pomocą konta maklerskiego?

Skoro wiesz już, czym jest konto maklerskie, warto zastanowić się, w co za jego pomocą będziesz inwestować. Opcji jest naprawdę sporo, a wszystko zależy od tego, jak bardzo ryzykowne inwestycje chcesz prowadzić i na jakie zyski liczysz.


Oczywiście, jak zapewne już wiesz, najwięcej zyskać możesz na najbardziej ryzykownych instrumentach finansowych. Jednak, jeśli wolisz bardziej bezpieczną opcję, to w ramach konta maklerskiego również znajdziesz coś dla siebie. W co zatem możesz inwestować za pomocą konta maklerskiego? Są to:
- akcje,
- obligacje,
- certyfikaty inwestycyjne,
- opcje,
- kontrakty terminowe.
Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z nich.


Akcje

Akcje to najpopularniejszy przedmiot transakcji na giełdzie. W tym przypadku zarabiasz dzięki temu, że akcje danej spółki sprzedajesz po cenie wyższej od tej, po jakiej je nabyłeś. Poza tym możesz otrzymać także dodatkowe środki w ramach dywidendy. Stanowi ona część rocznego zysku danego przedsiębiorstwa.


Obligacje

Obligacje to inaczej papiery dłużne, które mogą być emitowane przez Skarb Państwa, samorządy oraz przedsiębiorstwa. W zamian za sprzedane obligacje, ich emitent może pozyskać dodatkowe środki na inwestycje. Poza tym jest on zobowiązany do zwrotu tych środków wraz z odsetkami, czyli do wykupu obligacji. Pamiętaj jednak, że obligacje to rodzaj długoterminowej inwestycji, co oznacza, że ich wykup może nastąpić po kilku, a nawet kilkudziesięciu latach. Jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj inwestycji, wybieraj obligacje również pod tym kątem.


Certyfikaty inwestycyjne

Certyfikaty inwestycyjne to papiery wartościowe, które poświadczają wykupienie udziałów w funduszu inwestycyjnym.


Opcje

Opcje to rodzaj umowy, poprzez którą otrzymujesz prawo do kupna lub sprzedaży danego instrumentu bazowego w określonym terminie i po ustalonej cenie.
Kontrakty terminowe
Kontrakty terminowe to instrument finansowy dla zaawansowanych inwestorów i osób skłonnych do ryzyka. Inwestowanie w kontrakty terminowe polega na dokonywaniu zakładów finansowych dotyczących kursów poszczególnych spółek.

Inwestowanie poprzez konto maklerskie daje bardzo dużo możliwości. W zależności od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę na giełdzie, czy miałeś już okazję korzystać z tej formy inwestowania, z pewnością znajdziesz tu sporo instrumentów finansowych dopasowanych do twoich środków i poziomu ryzyka, które jesteś w stanie podjąć. Więcej informacji dowiesz się w serwisie
KontoManiak.

 

Materiały partnera
wstecz

Komentarze (2) Skomentuj

  • Hornet 2020-02-01 12:02:25
    Udało Ci się zaoszczędzić trochę środków, to omijaj giełdę z daleka, bo to miejsce,w którym rekiny karmią się takim planktonem jak Ty.
  • Życzliwy 2020-02-02 23:06:45
    O ile mi wiadomo, ogłoszenia reklamujące zakładanie tego typu rachunków muszą zawierać informację o bardzo wysokim stopniu ryzyka - 70-80% rachunków brokerskich odnotowuje straty. Obostrzenia te nakłada dyrektywa MiFID, wprowadzona w Polskim prawie poprzez nowelizację ustawy. W niniejszym artykule brakuje takich zapisów, dlatego nalegam abyście Państwo je wprowadzili (zarówno w interesie Państwa czytelników jak i Państwa, jako właściciela niniejszego serwisu).