Yerba mate jest narodowym napojem Argentyńczyków, Paragwajczyków i Urugwajczyków. Można ją tam spotkać na każdym rogu ulicy. Mnóstwo ludzi chodzi z termosami w rękach, a na ulicach, przy sklepach i na stacjach benzynowych można spotkać automaty z gorącą lub lodowatą wodą do przyrządzania yerba mate. Jak więc mogła być by ona niezdrowa!

Co zawiera yerba mate? Jak działa yerba mate? Czy picie yerba mate jest zdrowe? Na co pomaga i jakie są właściwości herbaty yerba mate? Poznaj korzyści z picia yerba mate, wpływ na organizm i zdrowie!

Yerba mate - zalety

W Polsce yerba mate zdobywa coraz większą popularność. Regularnie popija ją wielu celebrytów i sportowców. Dzięki egzotycznemu sposobowi przyrządzania wiele osób popijają mate dla relaksu, rytuału i wyciszenia po całym dniu pełnym wyzwań. Nie dziwi więc, że coraz więcej ludzi spożywa yerba mate. Wartości zdrowotne, jakie posiada, są przeogromne, dlatego też jest to produkt, który bardzo polecamy. O yerba mate publikacje naukowe pojawiają się na bieżąco, zwiększając świadomość o właściwościach i korzyściach płynących z yerba mate. Zdrowie na pewno nam podziękuje za regularne dawki pełnej witamin yerby! Oczywiście wielu Yerbopijców piją też ją ze względu na niepowtarzalny smak: chlebowo-goryczkowy, orzechowy, dymny, lekko kwaskowy lub nawet kremowo-wafelkowy. Yerba mate ma różne smakowe oblicza, o czym niewielu laików zdaje sobie sprawę. Jakie są zalety picia yerba mate? Korzyści jest mnóstwo - przekonaj się sam!

Co daje picie yerba mate? Zastosowanie yerby 

Niezależnie od tego, jaki rodzaj yerba mate wybierzesz, każdy z nich posiada podobne właściwości zdrowotne i pobudzające. Yerba mate jest bowiem rośliną, która posiada bogaty skład mineralny i naturalną kofeinę. Niezależnie od sposobu obróbki będzie ona zawsze wykazywała właściwości pobudzające i prozdrowotne. Pobudzenie, jakie oferuje nam yerba, jest bardziej równomierne, długotrwałe i harmonijne niż inne napoje energetyczne. Yerba mate - co daje jej popijanie? Pozwala  uniknąć tak zwanego “kofeinowego kopa” połączonego ze “zjazdem energetycznym”. Ponieważ przy każdym zalaniu suszu podajemy ciału mniejszą, lecz regularną dawkę kofeiny oraz towarzyszących jej składników odżywczych. 

 

Picie yerba mate jest również o wiele bardziej łagodne dla żołądka od innych energetyków. Nasz cały układ trawienny może być wdzięczny yerbowemu naparowi, ponieważ posiada on właściwości regulujące procesy przemiany materii i stymulujące wydzielanie soku żołądkowego. 

Jakie właściwości ma yerba mate? Skład i wartości odżywcze herbaty yerba mate. Zdrowa alternatywa kawy

Yerba mate to prawdziwa bomba odżywcza. Jej liście zawierają ponad 200 różnych składników bioaktywnych. Do najważniejszych z nich należą: 

Makroelementy, takie jak: magnez, potas i fosfor.

Mikroelementy, takie jak: mangan, cynk, miedź, chrom, krzem. 

Witaminy: A, B1, B2, C, E, PP, H.

Ksantyny, czyli wspomniana wcześniej kofeina, teobromina i teofilina, które odpowiadają za właściwości pobudzające i stymulujące pracę umysłową. 

Polifenole, czyli grupa związków o działaniu antyoksydacyjnym, przeciw mutagennym, o zbawiennych dla całego organizmu właściwościach. 

Saponiny wykazujące właściwości przeciwzapalne.

 

Yerba Mate — wpływ na zdrowie

Na szczególną uwagę zasługuje antyoksydacyjne działanie yerba mate. Ilość zawartych w naparze przeciwutleniaczy jest tak duża, że przewyższa nawet słynące z dobroczynnego działania napary z zielonej herbaty i czerwone wina.

Napar Yerba Mate wykazuje też właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwpasożytnicze i przeciwreumatyczne. 

Działa korzystnie na skórę, włosy i paznokcie, dzięki mocy witamin i minerałów. Kofeina natomiast poprawia mikrokrążenie, likwidując oznaki zmęczenia, szarość skóry i cienie pod oczami. 

Przeciwwskazania do picia yerba mate

Należy pamiętać, że yerby, jako iż jest napojem pełnym kofeiny, nie powinny pić osoby z chorobami układu krążenia, kobiety w ciąży, małe dzieci oraz osoby posiadające choroby wrzodowe żołądka.

Spróbuj yerba mate już dziś i skorzystaj z dobroczynnych właściwości tego naturalnego naparu z Ameryki Południowej! Największy wybór suszu yerba mate i najlepsze akcesoria znajdziesz w sklepie DobreZiele.pl.

Jak przyrządzić yerba mate? 

Nie jest to skomplikowane, jednak warto zaopatrzyć się do bombillę, czyli specjalną metalową słomkę zakończoną filtrem. Pozwala ona wygodnie sączyć napar yerba mate.

Czego potrzebujesz, aby przyrządzić yerbę: susz yerba mate, bombilla, naczynie, woda o temperaturze 70 do 85 stopni Celsjusza. 

Najpierw nasyp susz do naczynka, około 30-50 g. Przesyp pusz na jedną stronę naczynka, połóż na niego bombillę i zalej wodą, kierując strumień na filtr bombilli i dno naczynia. Po około trzech minutach napar jest gotowy do wypicia. Pamiętaj, że jeden susz możesz zalewać około 5 do 8 razy.

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj