Kilka tygodni temu ukazała się książka prezentująca życie, kult i wizerunki św. Jana Nepomucena. To jeden z najbardziej popularnych świętych, którego figury znajdują się w wielu miejscowościach na terenie Gliwic, powiatu gliwickiego i nie tylko. Napisał ją Piotr Kunce, zastępca burmistrza Toszka
Zdaję sobie sprawę, że tematyka publikacji jest bardzo odległa od tego, czym obecnie wszyscy żyjemy. Zacząłem jednak nad nią pracować blisko dwa lata temu, a niezbędne podróże odbyłem jeszcze przed pandemią. Żal byłoby więc tego nie dokończyć. Prace redakcyjne skończyłem w maju br. - mówi Kunce.

Pierwotnym motywem powstania tego opracowania był pomysł ustanowienia św. Jana Nepomucena patronem Toszka. Autorem tego zamysłu był śp. ks. Marian Piotrowski, toszecki proboszcz w latach 1995-2015.

Kilka egzemplarzy książki trafiło do świętojańskiego muzeum w czeskim Nepomuku. Publikacja wraz z płytą CD będzie tam dostępna m.in. dla polskojęzycznych pielgrzymów odwiedzających miejscowość, w której urodził się święty. 

Opracowanie prezentuje życiorys oraz dzieje jego kultu, zarówno przed beatyfikacją i kanonizacją, jak i po tych wydarzeniach. Ważnym elementem książki jest rozdział poświęcony wizerunkom św. Jana Nepomucena na terenie Gliwic i powiatu gliwickiego. Autorką tego zestawienia jest Małgorzata Malanowicz ze Stowarzyszenia Gliwickie Metamorfozy. Zarówno oryginalne fotografie figur, jak również ich merytoryczne opisy trafiły jakiś czas temu do Muzeum w Gliwicach, a teraz, po przejrzeniu i niezbędnych aktualizacjach, ukazały się drukiem. Cenną częścią książki jest rozdział poświęcony polskim pieśniom ku czci świętego oraz załączona do każdego egzemplarza płyta CD z nagraniem wybranych utworów. Autorką opracowania jest mieszkanka Toszka, prof. UŚ Sabina Olbrich-Szafraniec, na co dzień również pedagog w gliwickiej szkole muzycznej oraz w Diecezjalnej Szkole Organistowskiej w Gliwicach. Oryginalnymi ilustracjami wzbogaciła to wydawnictwo Agata Przewieźlik. 

Wydawca publikacji jest Centrum Kultury „Zamek w Toszku” oraz parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku. Książka jest do nabycia w obydwu tych miejscach w cenie 30 zł.

oprac. (san)
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj