Kilka tygodni temu ukazała się książka prezentująca życie, kult i wizerunki św. Jana Nepomucena. To jeden z najbardziej popularnych świętych, którego figury znajdują się w wielu miejscowościach na terenie Gliwic, powiatu gliwickiego i nie tylko. Napisał ją Piotr Kunce, zastępca burmistrza Toszka
Zdaję sobie sprawę, że tematyka publikacji jest bardzo odległa od tego, czym obecnie wszyscy żyjemy. Zacząłem jednak nad nią pracować blisko dwa lata temu, a niezbędne podróże odbyłem jeszcze przed pandemią. Żal byłoby więc tego nie dokończyć. Prace redakcyjne skończyłem w maju br. - mówi Kunce.

Pierwotnym motywem powstania tego opracowania był pomysł ustanowienia św. Jana Nepomucena patronem Toszka. Autorem tego zamysłu był śp. ks. Marian Piotrowski, toszecki proboszcz w latach 1995-2015.

Kilka egzemplarzy książki trafiło do świętojańskiego muzeum w czeskim Nepomuku. Publikacja wraz z płytą CD będzie tam dostępna m.in. dla polskojęzycznych pielgrzymów odwiedzających miejscowość, w której urodził się święty. 

Opracowanie prezentuje życiorys oraz dzieje jego kultu, zarówno przed beatyfikacją i kanonizacją, jak i po tych wydarzeniach. Ważnym elementem książki jest rozdział poświęcony wizerunkom św. Jana Nepomucena na terenie Gliwic i powiatu gliwickiego. Autorką tego zestawienia jest Małgorzata Malanowicz ze Stowarzyszenia Gliwickie Metamorfozy. Zarówno oryginalne fotografie figur, jak również ich merytoryczne opisy trafiły jakiś czas temu do Muzeum w Gliwicach, a teraz, po przejrzeniu i niezbędnych aktualizacjach, ukazały się drukiem. Cenną częścią książki jest rozdział poświęcony polskim pieśniom ku czci świętego oraz załączona do każdego egzemplarza płyta CD z nagraniem wybranych utworów. Autorką opracowania jest mieszkanka Toszka, prof. UŚ Sabina Olbrich-Szafraniec, na co dzień również pedagog w gliwickiej szkole muzycznej oraz w Diecezjalnej Szkole Organistowskiej w Gliwicach. Oryginalnymi ilustracjami wzbogaciła to wydawnictwo Agata Przewieźlik. 

Wydawca publikacji jest Centrum Kultury „Zamek w Toszku” oraz parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku. Książka jest do nabycia w obydwu tych miejscach w cenie 30 zł.

oprac. (san)
wstecz

Komentarze (3) Skomentuj

 • Irek Czaja 2020-12-23 09:57:49
  A co z downom tradycjom koncertów muzycznych i jednoczes’nie puszczania w luft lampionów na s’wiynto „Nypomucka” . Już wieki tymi we naszyj okolicy tako tradycja boua praktykiwano, np „ Zakanauym” ( Stare Laband). Organiziwou to kiedyś’ razym z farorzym i organistów we Laband grof(hrabia) bon Welczeck. We Toszku bou tysz jeszcze zwyczaj os’wietlania tyj figury Nypomucyna.
  • Marian Jabłoński 2021-01-02 14:26:19
   Książka to prawdziwy rarytas. Autorzy odkrywają prawdziwe losy Jana z Pomuka, nazywanego dziś Nepomukiem. Walka o władzę między świeckim królem Wacławem IV a Kościołem stała się powodem śmierci ks. Jana. Zabił go kat w sali tortur, miażdżąc twarzy i głowę czymś ciężkim. Wisiał ks Jan wtedy u stropu za ręce, z wyłamanymi stawami barkowymi. Bajkę o utopieniu w Wełtawie za obronę tajemnicy spowiedzi dorobiono potem. Ten opis to tak dla wzbudzenia ciekawości współczesnego czytelnika by książkę jednak zdobył. Całość to rzetelna praca historyków, a rozdział o pomnikach nepomuckich z naszych gliwickich okolic nie ma sobie równych. Gorąco polecam - za jakiś czas książka zniknie z oferty sprzedaży w Toszku, a to pozycja dla prawdziwych miłośników historii i tych którzy chcą wiedzieć po prostu więcej.
   • Marian Jabłoński 2021-01-02 15:13:09
    Dodatkowa porcja wiedzy pt. "Przykręcanie katolickiej śruby w Czechach" jest w Polityce nr 46 / 2020. Tu też jest o okresie wspomnianej walki o władzę w Czechach, o pomnikach Nepomuka i promowaniu a potem niszczeniu pamięci o nim.