Tym razem nie padało. Ale parasolki były. I poszły w ruch. Podobnie jak gwizdki i gardła ponad setki kobiet i mężczyzn, którzy przyszli na plac zamanifestować solidarność z postulatami protestujących. Pierwsza runda zgromadziła prawie tysiąc osób. - Codziennie do tej liczby dołączają nowe, także dziś, dlatego tak ważna jest nasza obecność w różnych przestrzeniach - mówiły organizatorki.
Postulaty są uniwersalne, choć ich najważniejsze założenia wzięły się z niezgody  na działania rządu, dotyczące  zaostrzenia, już i tak restrykcyjnych, zapisów ustawy aborcyjnej.  4 października na ulice wielu miast w Polsce i na świecie wyszły osoby, które protestują przeciwko ubezwłasnowolnieniu kobiet w podejmowaniu decyzji. Kwintesencją protestu jest hasło "Nic o nas bez nas". 

O co chodzi kobietom? Chcą mieć prawo do decydowania o swoim ciele, sprzeciwiają się mowie nienawiści, chcą rzetelnej publicznej dyskusji o kwestiach seksualności, walczą z wykluczeniem i  molestowaniem - w domu,pracy, szkole.  - Mamy dość traktowania kobiet jako istot, które ktoś wyprowadził na ulicę. Same podjęłyśmy taką decyzję - mówiła ze sceny Martyna Gorlin Wasyłenko, jedna z organizatorek protestu.  Ale przede wszystkim nie składają broni jeśli chodzi o ustawę aborcyjną - w  Sejmie pojawią się nowe projekty sygnowane przez środowiska i organizacje katolickie 

Hitem poniedziałkowego protestu była parafraza szkolnego wierszyka. Na placu skandowano:

"Kto Ty jesteś?  Wściekła Polka!
Jaki znak Twój? Parasolka!
Czym Twa wolność? Mą godnością!
Czym zdobyta? Walecznością!
Czy ją kochasz? Kocham szczerze!
A w co wierzysz? W wolność wierzę! - Kobiety, poprzez kolejne Czarne Poniedziałki, dodają Gliwicom społecznego wymiaru. Teraz jednak najważniejsza jest cierpliwość, pogłębianie dialogu, rozwój naszych relacji i współdziałanie na różnych polach. Nie ma takiej możliwości, aby w nieskończoność nieść sprzeciw na rękach, przede wszystkim trzeba nieść codzienność, a ona jest bardziej wymagająca. Dziękujmy sobie że byłyśmy/byliśmy 24 października na placu Krakowskim, ale zdajmy sobie sprawę, że decyzje o tym, co będzie się dalej działo na razie odejmowane są poza nami i chyba to właśnie przede wszystkim chcemy zmienić. "Nic o nas bez nas" - samo się nie stanie. Teraz przede wszystkim będziemy kontynuować zbiórkę podpisów pod petycją do rządu RP- tak Małgorzata Tkacz Janik podsumowała działania na profilu Czarnego protestu.    

Galeria

wstecz

Komentarze (9) Skomentuj

 • kobieta 2016-10-25 21:07:46
  To nie sa zadne kobiety. To sa indywidua walczace o prawo do mordowania!
  • szary obywatel 2016-10-26 10:15:45
   " Wolność wyboru zamiast terroru", "nie dla ingerencji kościoła w politykę" " mamy dość" " chcemy by nas szanowano nie szykanowano" "nic o nas bez nas". Które z tych haseł jest za mordowaniem??? Wypowiadanie się w sprawach o których się nie ma pojęcia ....brawo Ty. Czarny Protest jest inicjatywą kobiet z Gliwic, nie jednej czy dwóch osób. Nikt tam nikogo siłą nie ciągnął. Ludzie przyszli, bo chcą by szanowano ich prawa, bo nie chcą niszczenia konstytucji. Pani Tkacz Janik to odpowiednia kobieta na odpowiednim miejscu, której nie jest obojętny los przyszłych mam i społeczeństwa. Natomiast pozycja prezydencja Gliwic w tej sprawie świadczy o tym, że za przeproszeniem ma On " w dupie" kobiety Gliwickie. Na czym straci zapewne.
 • wilkowa 2016-10-25 21:14:30
  Te makabryczne (ze względu na wygląd tych starych wiedzm) zorganizowala niejaka Janikowa widoczna na scenie z mikrofonem. W ten sposob robi sobie kolejna kampanie wyborcza (chciala byc nawet prezydentem Gliwic!). A te stare baby wierza, ze ona je spedzila w dobrej wierze.
  • szary obywatel 2016-10-26 10:06:20
   Makabryczne to są zdjęcia tzw "obrońców życia" przez które narodzone już dzieci są narażone (według opinii pedagogów) np na labilność emocjonalną. A dzięki Pani Janik oraz reszty organizatorów jeden bilbord zniknął z ul Piwnej. I tu widać komu na prawdę zależy na przyszłości naszych dzieci. Jeżeli chodzi o wiek to przeraża mnie brak szacunku do starszych osób, które maja większą wiedzę i doświadczenie. Proszę pamiętać, że każdy z Nas będzie kiedyś stary co nie oznacza, że nie będzie miał prawa do swoich poglądów.
 • arek 2016-10-25 21:17:02
  Moze by sie tak zainteresowac dlaczego Janikowa dostala zezwolenie na otwarcie restauracji w Klodnickiej? Do jakiego celu ona sluzy?
  • szary obywatel 2016-10-26 10:00:47
   Przy ul. Kłodnickiej. Proponuje się zorientować kto zezwolił McD na niszczenie kamienicy przy Zwycięstwa, albo kto zezwolił na przerobienie budynku UM na kostkę, która wygląda teraz tragicznie. Poza tym restauracja przy Kłodnickiej jest zachowana w pięknym stylu w przeciwieństwie do wszelkiego rodzaju sklepików w śródmieściu. Lepiej zainwestować w coś co da pracę również innym i będzie promować zdrową żywność.
 • Nina 2016-10-26 20:01:40
  ZF trafiła się duża pełna micha dlatego nie szanuje mormalnych ludzi.
 • dama 2016-10-27 01:15:17
  Dzicz. https://www.facebook.com/FundacjaPro/videos/10154714144323631/
  • szary obywatel 2016-10-27 09:11:30
   To są chorzy fanatycy, którzy nie rozumieją o co chodzi. im więcej religii zamiast wiary tym głupszy mamy naród.