Co warto wiedzieć o powiecie gliwickim i działających w nim firmach? Sprawdzamy w bazie danych!



Górny Śląsk to jeden z najgęściej zaludnionych regionów Polski. To także obszar o bardzo wysokim stopniu zurbanizowania, który odpowiada za bardzo dużą część Produktu Krajowego Brutto. Jednym z głównych ośrodków w zachodniej części województwa, jest właśnie powiat gliwicki. Co warto o nim wiedzieć?


Gliwice i powiat gliwicki — najważniejsze informacje


Pod wieloma względami można patrzeć na nie jak na jeden wspólny organizm. Trudno nie zauważyć, że pobliskie ośrodki miejskie, na czele z Knurowem, Pyskowicami i Toszkiem, są bardzo mocno zintegrowane z tym miastem.

Można tu wskazać zarówno na dostęp do usług edukacji wyższego szczebla, jak i rynek pracy oraz handel i usługi. Największe sklepy i galerie handlowe, a także kina lub eventy, zazwyczaj są organizowane właśnie w Gliwicach, a nie w otaczających je miastach.

Powiat Gliwicki zamieszkuje około 115 tysięcy osób, a same Gliwice mogą pochwalić się aż 177 tysiącami mieszkańców według danych na grudzień 2020 roku. Oznacza to, że łącznie na tym terenie mieszkają około 292 tysiące osób. W tak zurbanizowanym regionie kraju nie dziwi to, że rysuje się wyraźna przewaga osób mieszkających w miastach. Szacowany współczynnik urbanizacji tylko dla powiatu wynosi 57%.


Transport i usługi publiczne

Ogromnym atutem tej części województwa śląskiego jest doskonale rozwinięty system transportowy. Powiat przecinają autostrady A1 i A4. Oznacza to, że mieszkańcy tak Gliwic, jak i powiatu gliwickiego i okolic, mogą szybko przemieszczać się zarówno w osi zachód-wschód, jak i północ-południe.

Co warto podkreślić, autostrada A4 na swoim śląskim odcinku jest zwolniona z opłat. Można się nią poruszać za darmo. Pierwsze bramki pojawiają się dopiero za rogatkami Gliwic, w kierunku na Opole. Autostrada A1 także jest darmowa.

Dużym usprawnieniem dla lokalnego ekosystemu dróg jest też DTŚ-ka (Drogowa Trasa Średnicowa) oraz liczne drogi krajowe, które przecinają całą okolicę. Są to: DK78, 88, 94 oraz 44. Ekosystem kompletują drogi wojewódzkie 404, 901, 907, 919 oraz 921.

W Gliwicach znajduje się niewielkie lotnisko, a zaledwie 50 km na północ znajduje się największy port lotniczy na Śląsku — Katowice Pyrzowice, z którego można podróżować w wielu atrakcyjnych kierunkach.

Mieszkańcy Gliwic oraz powiatu gliwickiego mogą też szybko podróżować koleją. Można korzystać zarówno z bogatej siatki połączeń lokalnych, jak i z tras obsługiwanych przez Koleje Śląskie oraz Intercity. Warto podkreślić, że gliwicki dworzec kolejowy może pochwalić się najwyższą możliwą kategorią: premium.

Ciekawostką jest także dostęp do dwóch ciekawych zbiorników wodnych: Kanału Gliwickiego (6 śluz, łączna długość trasy Gliwice-Kędzierzyn-Koźle wynosząca około 40 km) oraz do jeziora Dzierżno Duże, które zajmuje powierzchnię 6,12 kilometrów kwadratowych i jest świetnym miejscem do obserwacji ptactwa wodnego, zwłaszcza wczesną wiosną i jesienią.


Firmy w powiecie gliwickim i Gliwicach — co warto wiedzieć?

Zgodnie z raportem z bazy ALEO.com, na tym terenie działa ponad 26789 tysięcy działalności gospodarczych, z czego aż 70% (18859) ulokowanych jest w Gliwicach. Drugim pod względem liczby firm miastem jest Knurów (2518; 9,4%), a podium zamykają Pyskowice (1160; 4,3%). Pełen raport dostępny jest pod adresem:https://aleo.com/pl/infografiki/dane-firm-z-pow-gliwickiego.

Między lipcem a wrześniem 2021 roku region wzbogacił się o 177 nowych działalności gospodarczych. Pokazuje to, że rynek rozwija się nawet pomimo pandemii koronawirusa, która odpowiadała w Polsce za spowolnienie gospodarcze, które dało o sobie znać zwłaszcza na przełomie 2020 i 2021 roku. To dla mieszkańców tej części Śląska bardzo dobre wieści.

34 nowe działalności mają charakter usługowy. Niewiele mniejszą popularnością cieszą się firmy z branży budowlanej (budownictwo i materiały remontowe) - ich liczba zwiększyła się o 32. Na najniższym miejscu podium uplasowały się podmioty z branży edukacji, sportu i rozrywki (16).

Gdzie znajduje się najwięcej firm w przeliczeniu na kilometr kwadratowy? Jak można było się spodziewać, w Gliwicach — aż 104. Wyraźnie gorszym współczynnikiem może pochwalić się Knurów (74) oraz Pyskowice, gdzie takich podmiotów odnajdziemy 37.

Największe miasto na tym obszarze świetnie wypada też w porównaniu do wielu innych ośrodków, w tym Zabrza, czy największego miasta, z którym Gliwice łączy DK78, czyli Rybnika. Co ciekawe, region Gliwic może pochwalić się nawet większą liczbą działalności gospodarczych niż Bielsko-Biała i okolice, które kiedyś stanowiły odrębne województwo na mapie Polski.


Materiały partnera




wstecz

Komentarze (0) Skomentuj