Szczepienie kota jest niezwykle istotną sprawą, jeśli chcemy zadbać o zdrowie naszego pupila. Koty są narażone na wiele różnych chorób, a szczepienia pozwalają skutecznie temu zapobiec.
Małe kociaki posiadają przeciwciała, które dostarczane są wraz z mlekiem matki. Takowe przeciwciała dają ochronę tylko do maksymalnie dwunastego tygodnia życia. Dlatego warto pierwsze szczepienie wykonać jeszcze przed upływem tego terminu. Zalecanym szczepieniem dla każdego kotka jest szczepienie przeciw trzem groźnym wirusom kocim. Są to szczepienia na FPV (koci tyfus), FCV, który wywołuje koci katar, a także na FHV-1 – herpeswirus kotów. Oprócz tych szczepień, warto wspomnieć jeszcze o innych, np. przeciwko chorobom takim jak: białaczka kotów, chlamydioza oraz grzybica.

Wirusa, który zagraża kotom, możemy przynieść nawet my sami. Wystarczy, że mieliśmy kontakt z chorym kociakiem lub ozdrowieńcem lub po prostu wdepnęliśmy w odchody chorego kociaka. Wirus wydala się wraz ze śliną, krwią i kałem nawet do okresu sześciu tygodni po wyzdrowieniu kota. Dodatkowo wirus potrafi przeżyć w środowisku zewnętrznym aż do nawet roku. Przeciwko białaczce kotów szczepione są koty wolno żyjące, a także koty wychodzące, które mają bezpośredni kontakt z innymi kotami. Nie jest zalecanym szczepienie kotów, które nie wychodzą na zewnątrz, ponieważ ryzyko zarażenia się jest minimalne, natomiast warto podkreślić, że szczepionka przeciwko białaczce może prowadzić do rozwoju złośliwego mięsaka poszczepiennego, który jest bardzo groźny dla naszego pupila. Na szczęście są to niezwykle rzadkie przypadki. Jeśli mowa natomiast o kocim katarze, to pojawia się on poprzez kontakt z chorym kotem. Zaszczepienie kotów niewychodzących przeciwko tym chorobom jest bardzo ważnym elementem profilaktyki. Kot, który nie wychodzi i nie przebywa w większych grupach (hodowli czy w domu tymczasowym) nie musi mieć całego pakietu szczepień, które są podawane w gabinetach weterynarii - więcej o tym przeczytasz na https://cowsierscipiszczy.pl/

Szczepienie kota przeciwko chlamydiozie

Szczepienia kotka przeciwko chlamydiozie występuje jako komponent szczepionki przeciwko chorobom wirusowym u kota, np. panleukonepii lub katarowi kociemu. Bakterie, które wywołują tę chorobę są dużo większych wielkości niż wirusy i są przenoszone drogą kontaktową. Kotki niewychodzące oraz przebywające w małych grupkach nie są narażone szczególnie na kontakt z takowymi bakteriami. Warto jednak podkreślić, że szczepienia kotków zalecane są w przypadku większych grupek kotów, czyli w hodowlach lub domach tymczasowych. Jeśli mowa natomiast o szczepienia kotka przeciwko wściekliźnie, jest to zabieg nieobowiązkowy drogą ustawy, a kot niewychodzący nie musi być poddany takiemu zabiegowi. Wymogi takie pojawiają się dopiero wtedy, gdy np. chcesz wystawić kotka na wystawie kotów. Szczepienie przeciw wściekliźnie jest także obowiązkowe wtedy, gdy wyjeżdżamy za granicę razem z kotkiem.

Co ile szczepić kota?

Kalendarz szczepień jest niewątpliwie bardzo ważny, jeśli mowa o profilaktyce i zdrowiu naszego pupila. Pierwszy zabieg szczepienia powinno wykonać się już po ósmym lub dziewiątym tygodniu jego życia i mowa tu o szczepionkach przeciwko panleukopenii, kaliciwirozie oraz herpeswirozie. Najważniejszą szczepionką jest zdecydowania ta przeciwko panleukopenii, ponieważ naturalna odporność kociąt szybko spada i wirus ten jest bardzo poważnym zagrożeniem dla małych kotków i często zbiera śmiertelne żniwa. Szczepionki przeciwko wymienionym wyżej trzem wirusom trzeba powtórzyć w 11-13 tyg. życia kociaka. Trzecie szczepienie trzeba wykonać w wieku 16-17 tyg. Następne szczepienie przypominające należy wykonywać rok później. Kolejne zabiegi szczepienia u kotków dorosłych robi się co dwa - trzy lata w przypadku kotków niewychodzących lub co rok jeśli mowa o kotach wychodzących.

Jeśli mowa o pozostałych szczepieniach, to przeciwko wściekliźnie wykonuje się je po dwunastym tygodniu życia kotka, kolejne po roku, a następne dawki trzeba aplikować co 2-3 lata. Szczepienie przeciwko białaczce wykonuje się po ósmym tygodniu życia, a drugie 3 lub 4 tygodnie później. Następne szczepionki aplikuje się co rok. Jeśli mowa o szczepionkach przeciwko chlamydiozie, to wykonuje się je po dziewiątym tygodniu życia kotka. Kolejna dawka podawana jest po 3-4 tyg. Następne dawki zaleca się aplikować co rok.

materiały partnera
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj