Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach rekomenduje.
Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach wzrasta ryzyko pożarów, wybuchów gazu oraz emisji tlenku węgla. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku niewłaściwej eksploatacji gazowych urządzeń grzewczych, czy utrzymania w należytej sprawności i stanie technicznym przewodów kominowych. Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to: kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe. 

Tuż przed świętami wielkanocnymi w mieszkaniu w Zabrzu nastąpił wybuch gazu, ewakuowano 20 osób, a jedna osoba zmarła w szpitalu na skutek rozległych oparzeń.. Rocznie  w wyniku takich zdarzeń ginie kilkadziesiąt osób. Coraz więcej mieszkańców dołącza do programu „Ciepła woda bez piecyka dla Gliwic”- uczestnicy programu zapomnieli o zagrożeniach czadem, a indywidulany odbiorca już nie musi serwisować piecyka i dbać o sprawność przewodów spalinowych. Zaoszczędzone środki  są przeznaczane na inne wydatki remontowe. Obserwujemy trend wzrostowy zainteresowania rezygnacją z gazowych podgrzewaczy wody na korzyść ciepła systemowego.  Są to często budynki już od lat zaopatrywane w ciepło systemowe do ogrzewania, teraz mieszkańcy będą korzystać także z ciepła do podgrzania wody użytkowej. Od 2018 roku takiego zadania podjęły się Spółdzielnie mieszkaniowe: „Przy Politechnice Śląskiej”- 3 budynki przy ul. Kokoszki, 1 budynek przy ul. Derkacza  i 1 budynek przy ul. Czernego, SM „Żwirki i Wigury”- 1 budynek przy ul. Cichociemnych, a także 2 wspólnoty mieszkaniowe przy ul. Łużyckiej  i Inwalidów Wojennych – w sumie 683 mieszkania.

Także mieszkańcy  nowo przyłączanych do sieci ciepłowniczej budynków często decydują się na kompleksową usługę, czyli ogrzewanie + ciepła woda, co jest efektywne energetycznie  – przez ostatnie trzy lata jest to już 2377 mieszkań, czyli 2377 mniej piecyków gazowych.

W bloku z 55 mieszkaniami inwestycja zajmuje ok. miesiąca. Średnio 3 mieszkania na dzień są podłączane do instalacji,  a lokator do czasu przepięcia instalacji posiada cały czas dostęp do wysłużonej instalacji gazowej i piecyka, czas prac instalatorskich w jednym mieszkaniu wynosi maksymalnie 4-5 godzin. Niedogodności podczas prac nie są duże, a korzyści bezcenne.

Do końca 2022 roku planowanych do przyłączenia w zakresie podgrzania wody użytkowej jest 46 budynków wielomieszkaniowych oraz 16 domków budowanych w systemie developerskim.

Jak wygląda montaż na żywo zobacz na youtube PEC Gliwice - Ewolucja energetyczna z ciepłą wodą użytkową.

Materiał partnera

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj