Rozpatrując wniosek o pożyczenie pieniędzy, firmy pożyczkowe z sektora pozabankowego sprawdzają potencjalnego klienta pod kątem prawdziwości podawanych przez niego danych osobowych, przebiegu historii kredytowej oraz niekiedy uzyskiwanych dochodów. Jednym z elementów tej procedury jest przelew weryfikacyjny, jednak nie wszystkie przedsiębiorstwa go wymagają.

Na czym polega przelew weryfikacyjny

Zadaniem firmy udzielającej pożyczki jest zorganizowanie całej transakcji w taki sposób, aby była bezpieczna i nie dawała możliwości nadużyć. Nie może się zdarzyć np. tak, że nieuczciwy klient zaciąga zobowiązanie na inną osobę lub podaje nieprawdziwe dane, które uniemożliwiają jego identyfikację i odnalezienie w razie, gdyby przestał spłacać raty. Aby do tego nie dopuścić, firma pożyczkowa musi potwierdzić dane wnioskodawcy, do czego wiele podmiotów wykorzystuje przelew weryfikacyjny.

Przelew weryfikacyjny polega na tym, że firma pożyczkowa podaje klientowi dane do przelania niewielkiej, symbolicznej kwoty (najczęściej nie więcej niż 1 zł) ze swojego rachunku bankowego. Jeżeli dane osoby, do której należy konto, z którego płatność została wykonana, pokrywają się z tożsamością wnioskodawcy, uznaje się weryfikację za pomyślną. Co ważne, w tym celu nie można podawać rachunku prowadzonego razem z małżonkiem czy konta przyporządkowanego do działalności gospodarczej. Dla niektórych osób chcących zaciągnąć pożyczkę ta forma weryfikacji może być jednak niemożliwa do zrealizowania, np. z uwagi na nieposiadanie rachunku bankowego.

Nie każdy ma założone konto w banku. Niektórzy rezygnują z rachunku bankowego np. po to, żeby lepiej kontrolować swoje finanse i wydawać mniej pieniędzy, a inni ze względu na prowadzone postępowania komornicze. Czy wobec tego osoby, które bez względu na przyczynę nie posiadają rachunku bankowego, mają jakieś inne rozwiązanie, jeżeli chcą skutecznie starać się o pożyczkę? Owszem – mogą skorzystać z ofert firm, które nie wymagają przelewu weryfikacyjnego.

Inne metody weryfikacji

Niektóre firmy pożyczkowe poza przelewem weryfikacyjnym wykorzystują inne metody do potwierdzenia tożsamości. Obecne możliwości technologiczne sprawiają, że da się to zrobić za pośrednictwem aplikacji instalowanej na urządzeniu mobilnym, np. smartfonie. Niektóre firmy korzystają także ze specjalnych systemów internetowych, które pozwalają na weryfikację klienta bez potrzeby wykonywania przelewu, choć niezbędne jest samo posiadanie rachunku bankowego.

Innym sposobem weryfikacji zamiast przelewu jest rozmowa telefoniczna. W jej trakcie pracownik firmy pożyczkowej ma za zadanie upewnić się, że klient jest rzeczywiście tym, za kogo się podaje. Wiele firm stosuje jednak weryfikację telefoniczną jednocześnie z przelewem weryfikacyjnym.

Podsumowując, chwilówka bez przelewu weryfikacyjnego jest jak najbardziej możliwa, tylko trzeba znaleźć odpowiednią ofertę, która uwzględnia inne metody sprawdzania tożsamości wnioskodawcy. Jeżeli chcesz poczytać rzetelne i merytoryczne informacje na ten temat z fachowego źródła,dowiedz się więcej o pożyczkach na Łowca Chwilówek.

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj