Maj i czerwiec w Teatrze Miejskim w Gliwicach zapowiadają się  atrakcyjnie. Szczególnie dla najmłodszych. W repertuarze premiery oraz mnóstwo ciekawych i twórczych warsztatów.    
Już 6 maja o godz. 16.00 na Małej Scenie – „Chłopiec z Gliwic”, spektakl i warsztaty familijne. Pełna dowcipnych dialogów i wartkiej akcji historia w teatralny sposób przedstawia prawdziwe wydarzenia z dziejów miasta. W 1626 roku duński hrabia, Ernest von Mansfeld, ze swym protestanckim wojskiem staje pod Gliwicami, żądając poddania miasta. Ma przewagę militarną, lecz czy jest to wystarczający powód, by ulec jego żądaniom? Nie dla gliwiczan! Dzielny szewczyk Przemko i jego pomysłowa towarzyszka Jadwiga nie pozwolą, by wrogowie z uśmiechem na ustach przeszli Białą Bramą i uznali ich rodzinną miejscowość za swą wojenną zdobycz. Nieprzyjaciół pokonają dzięki sprytowi, niezachwianej wierze w zwycięstwo i… maleńkim przyjaciołom, na których zwykle nikt nie zwraca uwagi.

Forma przedstawienia czerpie z najlepszych teatralnych tradycji: konwencji ludowej włoskiej komedii dell’arte i błazeńskich popisów średniowiecznych aktorów wędrownych. W spektaklu na nudę nie ma miejsca – sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie, a bohaterowie nie mają chwili wytchnienia. Zmuszeni do wymyślania kolejnych forteli, pozostają w nieustannym ruchu, prześcigając się w wysiłkach zmierzających do osiągnięcia celu.

Po spektaklu, o godz. 17.45, na Scenie Mikro – warsztaty familijne „Jesteśmy z Gliwic”. Dzieci wraz z rodzicami poznają najważniejsze zdarzenia związane z historią miasta i wspólnie stworzą plan osobistych gliwickich przestrzeni. Działania będą pretekstem do rozmowy o tym, czym jest wspólnota i co łączy ludzi mieszkających w jednym mieście.

Nie dokazuj! Czyli maluchy rozrabiają w teatrze

Nie ruszaj! Nie biegaj! Nie hałasuj!… to cykl warsztatów dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat oraz ich opiekunów. Dużo zamieszania, bałaganu, kreatywnych poszukiwań, ruchu, radości i szaleństwa inspirowanego sztuką współczesną i jej niepokornymi twórcami. Autorem cyklu i prowadzącym warsztaty jest Bartosz Kurowski, pedagog i reżyser (m. in. spektaklu „W kole” z repertuaru teatru).
13 maja o godz. 11.00, 13.00, 15.00 na Scenie Mikro – „Nie szalej!” (inspiracja dla warsztatów – Marina Abramović), a  10 czerwca o godz. 11.00 i 15.00 – „Nie hałasuj!” (inspiracja dla warsztatów – Blixa Bargeld). Zajęcia trwają do 60 minut,  ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy w Biurze Obsługi Widzów.

„Szpak Fryderyk” premierowo 

Spór dwójki dzieci jest pretekstem do opowiedzenia historii, której głównymi bohaterami są niezwykłe szczury i mały szpak o wielkim imieniu – Fryderyk. Najmłodszy w rodzinie, nieporadny ptak ulega wypadkowi. Pomocy udzielają mu gryzonie.
To opowieść o tym, że nie warto wierzyć w stereotypy. Należy akceptować odmienności. Świat jest różnorodny i pomoc może nadejść z najbardziej nieoczekiwanej strony. Podana z humorem lekcja tolerancji, zrozumienia i poszanowania dla innych przedstawiona zostanie przy użyciu elementów teatru tańca i ruchu. Premiera 26 maja na Małej Scenie. Reżyseruje Marta Streker, a w obsadzie Katarzyna Kostrzewa i  Paweł Majchrowski.

Spektakl będzie również kanwą warsztatów interpretacyjnych dla rodziców i opiekunów. 30 maja i 1 czerwca  przyjrzymy się bohaterom „Szpaka Fryderyka”. Poszukamy odpowiedzi na pytanie, jakie znaczenie dla rozwijania wyobraźni dziecięcej mają figury zwierząt i jak wykorzystywać je w procesie wychowawczym. Organizatorzy zapraszają dorosłych: rodziców, dziadków, opiekunów, starszych braci i siostry, a także nauczycieli, wychowawców, bibliotekarzy. Prowadząca, Karina Mucha, jest polonistką, psychologiem z Uniwersytetu SWPS, autorką książek i znawcą literatury dziecięcej, a także  koordynatorką Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”.

„W kole” Krystyny Miłobędzkiej

2 i 3 czerwca spektakl inspirowany nurtem teatru dla najnajów – widzów najmłodszych. Bezpieczna przestrzeń, wyraziste elementy plastyczne, zaskakujące motywy muzyczne i mniej sformalizowany charakter prezentacji dają możliwość wzięcia udziału we wspaniałej teatralnej przygodzie. Przedstawienie ma charakter interaktywny. Dzieci wraz z wykonawcami będą mogły bawić się w echo, namalować kredą swój świat, a nawet wpływać na przebieg zdarzeń.

„Mała Syrena” – jedna z piękniejszych opowieści o miłości

Małą Syrenę kojarzymy najczęściej z disnejowską Arielką, której historia bardzo daleko odbiega od oryginalnej wersji. Młodzi twórcy wracają do andersenowskich znaczeń – ich spektakl jest bardzo współczesną adaptacją klasycznej baśni.
Przedstawienie podkreśla siłę charakteru głównej bohaterki. Mała Syrena nie jest tradycyjną księżniczką. Postać zadziornie wpisuje się w nurt #dreambigprincess, zachęcający dziewczynki do walki o swoje marzenia i miejsce w świecie. W spektaklu pojawią się nowe media, wiele autorskich piosenek i scenografia bazująca na metaforze. „Małą Syrenę” zobaczymy na Małej Scenie Teatru Miejskiego 9 i 10 czerwca o godz. 16.00.



wstecz

Komentarze (0) Skomentuj