Miejska spółka Śląskie Centrum Logistyki (ŚCL) za parę milionów sprzedała teren po kopalni Sośnica – pole Wschód. Nowym właścicielem jest firma Transgourmet Polska, powiązana z siecią hurtowni Selgros Cash&Carry. Wiele wskazuje, że przy ul. Sikorskiego 122 powstanie centrum logistyczno-magazynowe.
Nieruchomość obejmuje ponad 12,5 hektara gruntów oraz  pokopalnianych obiektów. Do jej inwestycyjnych atutów należą uzbrojenie w infrastrukturę techniczną oraz doskonałe położenie komunikacyjne. Teren, zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie  DTŚ i autostrady A1, posiada również połączenie z linią kolejową. Idealnie nadaje się do zagospodarowania pod magazyny lub centrum logistyczne, co znajduje odzwierciedlenie w planie przestrzennego zagospodarowania Gliwic. 

Z tych powodów  przyciągnął kiedyś uwagę ŚCL. Nieruchomość trafiła do spółki, jako wkład właściciela, czyli miasta, z myślą o budowie terminalu logistycznego powiązanego linią kolejową z portem na Kanale Gliwickim. Zamierzenia przekreśliło fiasko planów włączenia obszaru w Sośnicy w granice specjalnej strefy ekonomicznej. Mimo niewątpliwej atrakcyjności inwestycyjnej terenu ŚCL długo nie mogło znaleźć kupca. Udało mu się pozbyć balastu pod koniec ubiegłego roku, po sześciu latach od pierwszego przetargu.

Z uwagi na bezowocność przetargów nabywcę wybrano ostatecznie w trybie negocjacji. Przedstawiciele ŚCL ukrywają wartość transakcji. Prezes Jerzy Zachara  zasłania się tajemnicą handlową. Można domniemywać, że cena oscylowała wokół 8 mln zł. Za taką kwotę wystawiano nieruchomość we wcześniejszych przetargach. Zarobione środki spółka  przeznaczy na rozwój i inwestycje na terenie centrum przeładunkowo-magazynowego przy ul. Portowej. 

Dla pokopalnianych terenów zmiana właściciela to szansa na nowe otwarcie. Nabywcą jest Transgourmet, firma specjalizująca się w hurtowych dostawach dla hotelarstwa, gastronomii, firm cateringowych oraz ośrodków opieki społecznej. Oferuje szeroki asortyment towarów, obejmujący zarówno żywność, jak i pełne wyposażenie oraz urządzenia dla profesjonalnych kuchni i punktów zbiorowego żywienia. Firma działa w ramach holdingu, którego spółką córką jest znana sieć dystrybucyjna Selgros. 

Transgourmet posiada w naszym kraju jedno centrum logistyczne. Magazyny w Ożarowie  Mazowieckim pod Warszawą zaopatrują klientów z mazowieckiego i łódzkiego. Na razie w części południowej nie ma swojego przyczółka. Czy z myślą o zapełnieniu tej luki firma nabyła teren w Sośnicy? Przedstawiciele spółki milczą na ten temat, ale pośrednio na taki cel zakupu wskazuje suma przesłanek: lokalizacja nabytku, jego gospodarcze przeznaczenie, rodzaj działalności Transgourmetu.

W związku z zagospodarowaniem gruntów na inwestora czekają przeszkody. W pierwszej kolejności ze względu na zachowanie zabytków. Otóż jeden z ośmiu zlokalizowanych tu budynków objęty jest ochroną konserwatora. Chodzi o rozległy trzykondygnacyjny  obiekt o powierzchni blisko 5,2 tys. m kw., który kiedyś mieścił  biura, cechownię i łaźnie KWK Sośnica – Pole Wschód. Ten zabytek przemysłu  bliźniaczo przypomina nieruchomości po kopalni Gliwice, które od zagłady uratowało miasto za pieniądze z Unii. 

Czy szansę na drugie życie dostanie również zabytek w Sośnicy? Jakie plany wiąże z nim inwestor? I te nasze pytania nie doczekały się odpowiedzi.

(pik)



wstecz

Komentarze (0) Skomentuj