Gdy tylko rząd ogłosił stan zagrożenia epidemicznego, biskup Jan Kopiec odwołał msze święte w całej diecezji. Ordynariusz gliwicki podjął tę decyzję jako pierwszy i jedyny biskup w Polsce. Został za to skrytykowany przez hierarchów kościelnych, ale pochwalony i poparty przez społeczeństwo.
- To nie jest wystąpienie przeciwko jedności episkopatu – podkreślił w kazaniu, wygłoszonym podczas mszy w katedrze w ostatnią niedzielę, 15 marca. 

Stwierdził też, że w jego przekonaniu, jeżeli apeluje się o pozostawanie w domach i zdecydowano się na dyspensowanie od mszy, to powinniśmy być konsekwentni i nie narażać wiernych na niebezpieczeństwo.

Poniżej pełna treść dekretu biskupa diecezji gliwickiej

1. Odwołane zostają planowe godziny mszy świętych we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji gliwickiej. Kapłani będą odprawiać przewidziane msze św. w kościołach parafialnych lub kaplicach, według wyznaczonych na te dni intencji, jednak bez udziału ludu (sine populo). Nakazuję jednocześnie odprawienie jednej mszy św. każdego dnia do Miłosierdzia Bożego w intencji wszystkich chorych, osób w niebezpieczeństwie śmierci, personelu medycznego oraz o ustanie szerzącej się epidemii. Z powodów duszpasterskich udzielam prawa binacji i trynacji.

2. Ze względu na decyzję o sprawowaniu mszy św. bez udziału ludu, udzielam wszystkim diecezjanom oraz innym osobom przebywającym na terenie diecezji gliwickiej dyspensy od obowiązku udziału w niedzielnej mszy św. Jednocześnie przypominam o możliwości uczestniczenia w Eucharystii za pośrednictwem środków społecznego przekazu.

3. Zawieszone zostają nabożeństwa Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowej we wszystkich kościołach i kaplicach. Przypominam również o zawieszeniu wszelkich rekolekcji i misji parafialnych, jak również wyjazdów i spotkań formacyjnych.

4. Uroczystości pogrzebowe należy ograniczyć jedynie do trzeciej stacji (na cmentarzu), w obecności najbliższej rodziny (nie więcej niż 50 osób). Msza św. pogrzebowa może być odprawiona w dniu pogrzebu, ale sine populo lub w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłego.

5. Zaleca się otwarcie kościołów celem umożliwienia indywidualnej modlitwy, mając jednak na uwadze, by jednorazowo w kościele nie przebywało więcej niż 50 osób.

6. Zaleca się zorganizowanie dyżurów w konfesjonale w ciągu dnia.

7. Zgodnie z zaleceniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, zachęcam kapłanów oraz osoby konsekrowane do modlitwy różańcowej w swoich wspólnotach codziennie o godzinie 20.30, zakończonej Apelem Jasnogórskim, a wiernych do modlitw w swoich rodzinnych domach.

8. Zawieszam posługę nadzwyczajnych szafarzy komunii św. do odwołania. Natomiast kapłani powinni udawać się do domów osób chorych jedynie w sytuacji zagrożenia życia, ale zawsze z zachowaniem należytych środków ostrożności.

9. Kapłani powinni zachować obowiązek rezydencji, pozostając do dyspozycji wiernych.

10. Kuria Diecezjalna w Gliwicach będzie czynna zgodnie z wcześniejszym komunikatem, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-12.00. Dyżur będzie pełnił pracownik kancelarii oraz sądu biskupiego, celem załatwienia spraw najbardziej pilnych i koniecznych. Pozostali pracownicy kurii pozostają do dyspozycji przełożonych pod numerami telefonów, zaś wiernych proszę, by konieczne sprawy załatwiać za pośrednictwem duszpasterzy.

11. Niniejsze zarządzenia obowiązują do 29 marca br.
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj