Miłośnikom literatury 1946 rok kojarzyć się może z debiutem literackim Stanisława Dygata, ukazaniem się opowiadań Zofii Nałkowskiej i Jarosława Iwaszkiewicza oraz książek Agathy Christie czy Ericha Marii Remarque’a. 
Dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach to rok, od którego wszystko się zaczęło. 

Kiedyś...

Historia MBP w Gliwicach rozpoczyna się tuż po wojnie od porządkowania pozostałości po bibliotekach działających w mieście przed 1939 rokiem. Pierwsze polskie zbiory to dary osób prywatnych, zwłaszcza repatriantów ze Wschodu. W ten sposób w ówczesnych zbiorach, zupełnie przypadkowo, znalazły się pozycje wydane przez znakomite, przedwojenne oficyny. W miarę rozwoju rynku wydawniczego, księgozbiór uzupełniany był zakupem dotowanym przez Miasto oraz darami z Ministerstwa Oświaty. Otwarcie pierwszej wypożyczalni i czytelni nastąpiło w połowie grudnia 1946 roku w budynku przedwojennej Stadtbücherei, obecnie pl. Inwalidów Wojennych 8-12.

… i dziś

Dziś gliwicką bibliotekę tworzy sieć składająca się z Biblioteki Centralnej oraz 17 filii. Od czerwca 2015 roku struktury MBP uzupełnił punkt biblioteczny Biblioforum – pierwsza na Śląsku i trzecia w kraju wypożyczalnia usytuowana w wielkopowierzchniowym centrum handlowym.
To, co wyróżnia Miejską Bibliotekę Publiczną w Gliwicach na tle innych, to pasja i gotowość do realizacji nieszablonowych pomysłów. Ciągłe poszukiwanie nowych możliwości rozwoju oferty bibliotecznej w widoczny sposób przekłada się na prowadzone statystyki. Według raportu „Kultura  w 2020” opublikowanym przez Główny Urząd Statystyczny, miasto Gliwice pod względem liczby czytelników w bibliotekach publicznych i filiach przypadających na 1 000 ludności zajmuje piąte miejsce w Polsce wśród miast na prawach powiatu.

Na bibliotecznych półkach

Nie dziwi fakt, że najliczniejszą grupą bibliotecznej kolekcji są książki - mają one wielu wielbicieli w każdym wieku. Dla tych, którym szelest przewracanych kartek nie jest niezbędny, przygotowano bogatą ofertę audiobooków i e-booków. Dodatkowo na zainteresowanych czeka obszerny zbiór czasopism, filmów, nagrań muzycznych na różnych nośnikach (w tym płytach winylowych) oraz gier planszowych. Na koniec 2020 roku stan wszystkich zbiorów objął 435 726 książek oraz 56 217 egzemplarzy zbiorów specjalnych. Co więcej, biblioteka bezpłatnie wypożycza czytniki e-booków, tablety graficzne i Czytaki. Rocznie w Gliwicach wszystkie typy gromadzonych dokumentów udostępnia się ponad 800 000 razy!

Łamiąc stereotypy

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach to jednak coś więcej niż zbiory. Przygotowywanie pomysłowych, niepowszednich wydarzeń to istotny element działań podejmowanych na rzecz upowszechniania literatury, książki i czytelnictwa. Tylko w ostatnim dwudziestoleciu MBP zorganizowała 24 712 wydarzeń dla 471 970 uczestników. Od 2015 roku, rokrocznie średnio odbywało się 1847 wydarzeń, w których brało udział 41 093 osób.
Instytucja angażuje się ponadto w dzielnicowe imprezy oraz miejskie wydarzenia plenerowe. Nieodłącznym elementem działalności biblioteki są wystawy malarstwa, grafiki, fotografii, rękodzieła eksponowane we wszystkich placówkach. W ciągu ostatnich pięciu lat Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zorganizowała 641 wystaw, które obejrzało 25 238 osób, a w 80 wernisażach uczestniczyło ponad 3500 osób.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj