Zmieniły się zasady darmowej pomocy prawnej. Do tej pory mogły z niej skorzystać tylko wybrane grupy obywateli. Na skutek nowelizacji ustawy przygotowanej przez prezydenta RP, która weszła w życie 1 stycznia, może ją uzyskać każda osoba, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.  
Nowe przepisy nie tylko zmieniają zasady organizowania nieodpłatnej pomocy prawnej, ale właściwie budują ten system od nowa. Wpływają na wiele dziedzin wsparcia rodziny i osób potrzebujących pomocy. 

Zmiany dotyczą poradnictwa rodzinnego, psychologicznego, pedagogicznego, pomocy społecznej, rozwiązywania problemów alkoholowych i innych uzależnień, przeciwdziałania przemocy w rodzinie, interwencji kryzysowej, ubezpieczeń społecznych, prawa konsumentów, praw pracy, dziecka, pacjenta, podatkowego dla osób w sporze z podmiotami rynku finansowanego.

Z poradnictwa w szczególności mogą skorzystać osoby bezrobotne oraz pokrzywdzone przestępstwem.

Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się w punktach wyznaczonych przez starostów. 

Na terenie powiatu gliwickiego funkcjonują one w pięciu lokalizacjach: 
- w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie przy ul. Szpitalnej 29,
- w Urzędzie Miejskim w Pyskowicach, ul. Strzelców Bytomskich 3, 
- w gminie Sośnicowice, ul. Szprynek 1,
- w gminie Rudziniec, ul. Gliwicka 26,
- w Urzędzie Gminy Wielowieś, ul. Główna 1. 

Z porady można skorzystać po uprzednim umówieniu się telefonicznym (pod numerem 32 338 37 29) lub drogą mailową (npp@starostwo.gliwice.pl). Poza kolejnością przyjmowane są kobiety w ciąży.  

(pik)
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj