Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczyna procedury zmierzające do wszczęcia sporu zbiorowego. Dziś związkowcy rozmawiają o tym w Katowicach, dokąd przyjechał Sławomir Broniarz, prezes ZNP. Niewykluczony jest ogólnopolski strajk nauczycieli.

Przyczyną jest niespełnienie postulatów ZNP co do wycofania uchwalonych przez parlament zmian systemowych, dotyczących nowego ustroju szkolnego oraz zwiększenia nakładów na oświatę, w tym podwyżki wynagrodzeń.

- Procedura wejścia w spór zbiorowy jest wieloetapowa – tłumaczą działacze ZNP w Gliwicach . - Najpierw zgłoszenie żądań, potem rokowania, mediacje, strajk ostrzegawczy, arbitraż i jeśli to nie pomoże - strajk. Trzeba to wszystko przeprowadzić zgodnie z prawem, bo tylko wówczas ewentualny strajk będzie legalny.

Ze względu na wieloetapowość sporu zbiorowego oraz ferie zimowe przypadające w okresie styczeń-luty ewentualne powstrzymanie się od pracy nauczycieli oraz pracowników szkolnej administracji i obsługi – jednocześnie w całym kraju – jest możliwe dopiero po 28 lutego 2017 r.

Foto: ZNP
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj