Miałeś stłuczkę, w wyniku której samochód został poważnie uszkodzony. Jeśli jesteś osobą poszkodowaną, masz prawo do pojazdu zastępczego – nawet, jeżeli nie posiadasz ubezpieczenia autocasco. Sprawdź, komu i na jakich warunkach przysługuje samochód zastępczy.

Jeszcze kilkanaście lat temu osoby poszkodowane nie myślały o tym, by – w razie poważnego uszkodzenia pojazdu – domagać się samochodu zastępczego z OC sprawcy. Najczęściej kończyło się to wynajęciem auta na własny koszt – wówczas, gdy był on bardzo niezbędny. Na szczęście w tym temacie wiele się zmieniło na lepsze – obecnie auto zastępcze z OC sprawcy to standard.  
 
Komu przysługuje samochód z OC sprawcy?

Samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje każdemu – niezależnie od tego, jak wiele uszkodzeń spowodowała stłuczka i jak długo pojazd będzie naprawiany w warsztacie. Warto przy tym podkreślić, że osoba poszkodowana nie musi udowadniać konieczności posiadania auta zastępczego.
Należy także wiedzieć, że prawo do skorzystania z pojazdu zastępczego dotyczy każdego poszkodowanego – bez względu na to, jak wysoką płaci składkę. Cena ubezpieczenia OC nie ma tutaj żadnego znaczenia. Nie jest istotne również to, czy osoba poszkodowana posiada polisę AC czy inne rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych.

Jak zgłosić chęć skorzystania z samochodu zastępczego?
 
Zgłaszając szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy, warto zaznaczyć we wniosku chęć skorzystania z auta zastępczego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ubezpieczyciel ma prawo:
    • udostępnić własny pojazd zastępczy
    • pokryć koszty poniesione przez poszkodowanego z tytułu wynajmu auta.
Należy jednak pamiętać, że odszkodowanie wypłacane jest z tytułu braku samochodu. Nie możesz więc ubiegać się o rekompensatę finansową w sytuacji, w której nie skorzystasz z pojazdu zastępczego, tj. pojazd nie jest naprawiany w warsztacie.
Z samochodu zastępczego z OC sprawcy możesz skorzystać zawsze – niezależnie od tego, gdzie wykupiłeś obowiązkową polisę. Jeśli zdecydowałeś się na ubezpieczenie w Aviva na Rankomat.pl lub innego dowolnego ubezpieczyciela, jak najbardziej możesz wziąć auto zastępcze z OC sprawcy. Warto więc znać swoje prawa, by móc z nich korzystać  – w razie, gdy dojdzie do nieprzewidzianych zdarzeń drogowych nie z Twojej winy.

Ubezpieczyciel może wydać decyzję odmowną

Ubiegając się o samochód zastępczy, trzeba liczyć się z możliwością wydania przez ubezpieczyciela decyzji odmownej. Dotyczy to jednak przypadków, kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe uzna, że wydatki poniesione na wynajem samochodu zastępczego były ekonomicznie nieuzasadnione, np. korzystanie z wynajętego pojazdu, gdy posiadasz inny samochód, z którego teoretycznie możesz skorzystać.

Materiały prasowe partnera
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj