Z okazji dnia świętego Floriana, patrona strażaków, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Poniszowicach zorganizowano sesję dla młodzieży na temat historii straży pożarnej w Rudzińcu.  
Dzieje formacji ogniowej w gminie przybliżył historyk Dawid Jacek z Poniszowic, a o świętym Florianie oraz zabytkowych sikawkach konnych opowiadał historyk z Toszka, Grzegorz Kamiński. Na uczestników czekała też, zorganizowana przez ostatniego z prelegentów, ekspozycja tych zabytkowych pojazdów gaśniczych, które zachowały się w Kotliszowicach (gmina Toszek), Świbiu (Wielowieś) oraz Widowie (Rudziniec). 

Nauczyciele z Poniszowic przygotowali wystawę pokonkursową – tematem prac plastycznych były historyczne i współczesne pojazdy strażaków z Rudzińca. Wystawiony został również zabytkowy sprzęt strażacki z jednostki OSP w Widowie, a wystawę uzupełniały zabawkowe samochody strażackie ze zbiorów dzieci. Uczestnicy mogli też zobaczyć, jak wyglądają w środku motorówka i wóz strażacki. Pojazdy udostępniły jednostki OSP Słupsko, Niewiesze i Widów. 

Na tym jednak atrakcje się nie skończyły. Strażacy z Widowa przygotowali pokaz z wykorzystaniem sikawki konnej z 1924 roku. Imprezę zakończyły warsztaty poświęcone budowie tych historycznych urządzeń strażackich. 

Sesji towarzyszyła uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu „Straż Pożarna w Gminie Rudziniec”. Gośćmi wydarzenia byli m.in. poseł Piotr Pyzik, kapelan strażaków diecezji gliwickiej ks. Piotr Faliński, Dariusz Falecki z Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, starosta gliwicki Waldemar Dombek, wójt Rudzińca Krzysztof Obrzut oraz prezes Zarządu Powiatowego Związku OSP RP Andrzej Frejno. A imprezę zorganizowali Andrzej Frejno, Grzegorz Kamiński i Zespół Szkolno- Przedszkolny w Poniszowicach. 
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj