O Toszku na łamach Nowin Gliwickich pisałem już wielokrotnie. Mogliście przeczytać m.in. o miejscowym zamku, kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Domu Bractwa Strzeleckiego oraz kirkucie.

Dzisiaj chciałbym Wam pokazać trochę mniej popularny zabytek, a mianowicie kościół cmentarny św. Barbary. Możecie spotkać się również z określeniem kaplica cmentarna św. Barbary.
Świątynia położona jest na miejscowym cmentarzu przy ulicy Parkowej. Pierwsza kaplica istniała w tym miejscu już w 1679 roku, a wiadomo o tym z protokołu wizytacji, który spisano w tym czasie. Drewniana konstrukcja była już wysłużona, ale dzięki hrabiemu Franciszkowi Kotulińskiemu, który był właścicielem toszeckich ziem, około 1720 roku powstał nowy kościół. Wspominałem już o nim przy okazji kaplicy św. Anny w Ligocie Toszeckiej.
W 1813 roku do Toszka wkroczyły wojska rosyjskie, które podążały za wycofującymi się z Rosji wojskami Napoleona, a kościół św. Barbary został przez nich zaanektowany na potrzeby magazynu prochu.
W 1833 roku Toszek nawiedził pożar miasta, a kaplica uległa zniszczeniu. Kilkanaście lat później w połowie XIX wieku świątynia została odbudowana, a wnętrze otrzymało barokowe wyposażenie oraz styl.
Kilkanaście lat temu kościół św. Barbary został odrestaurowany, a pod jego murem postawiono nagrobek dla ofiar NKWD.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj