Stanica to niewielka wieś, której historia sięga XII wieku. Miejscowość położona jest w naszym powiecie na południowy-zachód od naszego miasta. Wzmianek o niej można doszukać się na czeskiej mapie z 1134 roku oraz w dokumentach klasztoru cystersów z 1258 roku. 

W Stanicy można zobaczyć kościół św. Marcina z początku XIX wieku, ale innym ciekawym obiektem jest niewielka barokowa kapliczka, która starsza jest od lokalnej świątyni.
Kapliczka św. Jana Nepomucena mieści się na łuku drogi wojewódzkiej 921 w miejscu, gdzie odbija od niej lokalna droga prowadząca do dawnej stacji wąskotorówki.
Zbudowano ją w stylu barokowym w 1735 roku. Budynek jest niewielki i ma dwuspadowy dach. W fasadzie głównej znajdują się cztery półkolumny, które wtapiają się w ścianę. W górnej części fasady głównej mieści się niewielka figura św. Floriana. 
W środku kaplicy przez szybę dostrzec można figurę św. Jana Nepomucena z aniołami w stylu późnego baroku.
Inicjatorem budowy kaplicy był rudzki proboszcz Thiel, który w późniejszym czasie został opatem klasztoru cystersów w Rudach.
Przed zbudowaniem kaplicy w tym miejscu stała drewniana figura św. Jana Nepomucena, który miał ostrzegać podróżnych przed pobliskimi bagnami.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj