Dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej otrzymała nagrodę Popularyzator Roku 2018 w kategorii naukowiec. Wyniki 14. edycji konkursu ogłoszono w poniedziałek, 8 stycznia, podczas gali, która odbyła się w Centrum Nauki Kopernik. 
Dr Ziembińska-Buczyńska jest mikrobiologiem, zajmuje się głównie mikroorganizmami funkcjonującymi w układach technologicznych. M.in. dzięki jej staraniom w lutym 2017 r. na gliwickiej uczelni powstało Centrum Popularyzacji Nauki. 

- Jestem aktywnym naukowcem, dydaktykiem i popularyzatorką. A dodatkowo staram się zawiadywać jednostką koordynującą działania popularnonaukowe na mojej uczelni, bo lubię dzielić się swoją wiedzą - mówi laureatka. Wśród zajęć, które zaproponowała były m.in. „Nauka skrojona na miarę” - zajęcia dopasowywane do indywidualnych potrzeb odbiorcy, „Politechnika Juniora i Seniora” - zajęcia dla dzieci z opiekunami. Zorganizowano tam też indywidualne zajęcia z naukowcami dla laureatów olimpiad i konkursów przedmiotowych.

- Popularyzacja jest pojęciem znacznie szerszym. To opowiadanie o nauce w sposób ciekawy i przystępny. A my, owszem, promujemy w ten sposób uczelnie, ale robimy też coś ważniejszego z punktu widzenia naukowca: zaciekawiamy odbiorców nauką - dodaje Ziembińska-Buczyńska.

Od 2005 roku konkurs Popularyzator Nauki organizuje serwis Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nagradzane są w nim osoby i instytucje dzielące się swoją wiedzą z osobami niezwiązanym ze środowiskiem akademickim i odsłaniające przed nimi tajemnice współczesnej nauki.

W tym roku kapituła konkursu przyznała nagrody w sześciu kategoriach: naukowiec, animator, instytucja, zespół, media oraz nagroda główna. Do rozstrzygniętej właśnie edycji zgłosiła się rekordowa liczba 140 kandydatów. 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj