Licea akademickie będą dwa: w Gliwicach i Rybniku. To kameralne szkoły nastawione na sprofilowaną naukę. Docelowo ma się w nich uczyć nie więcej niż 50 uczniów. W Gliwicach pierwszy nabór kończy się 18 czerwca. 
Młodzi ludzie będą mogli się kształcić pod okiem nauczycieli akademickich w pracowniach i laboratoriach Politechniki Śląskiej. Kadrę w przeważającym stopniu tworzą pracownicy dydaktyczno-naukowi gliwickiej uczelni, posiadający doświadczenie w pracy z młodzieżą.
ALO mieści się w prestiżowym miejscu - nowym budynku wydziału architektury przy ul. Marcina Strzody. 

- To dodatkowy atut. Uczniowie poczują się jak na zajęciach podczas prawdziwych studiów - tłumaczy dr Małgorzata Borysławska, pełnomocniczka ds. utworzenia Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego. Prezentuje też najważniejszy cel szkoły: chce umożliwić młodym ludziom dokonanie świadomego wyboru dalszego kierunku kształcenia poprzez zapewnienie nauki na akademickim poziomie.

ALO to szkoła publiczna (niepłatna), nad którą nadzór pedagogiczny sprawuje Śląski Kurator Oświaty w Katowicach. Zadaniem liceum będzie stworzenie optymalnych warunków umożliwiających realizację zajęć dydaktycznych, zwłaszcza w zakresie przedmiotów ścisłych na dwóch profilach - politechnicznym i architektonicznym, w oparciu o szeroką infrastrukturę Politechniki Śląskiej.

- Od marca do maja prowadziliśmy kilka projektów integracyjnych. Przyszli uczniowie poznali szkołę od kuchni, zobaczyli, jak mogą wyglądać zajęcia i  pracownie, poznali wykładowców i wstępny program nauki. Staraliśmy się przygotować te wydarzenia w możliwie najszerszym kontekście: maksimum informacji w jak najatrakcyjniejszej formie. Szukamy uczniów z konkretnymi zainteresowaniami, takich, którzy po ukończeniu liceum będą mogli naturalnie przejść na studia politechniczne - Borysławska unika wprawdzie słowa „elitarne”, ale z ducha takie właśnie ma być ALO.    

Nauka  bazuje na programach autorskich, poszerzających podstawy programowe z przedmiotów ścisłych, kładąc jednocześnie nacisk na języki obce. Uzupełnienie kształcenia podstawowego stanowi oferta zajęć pozalekcyjnych, opartych na współdziałaniu z kołami naukowymi politechniki oraz instytucji z otoczenia społeczno-gospodarczego z rejonu Śląska.

- Bliska współpraca z Politechniką Śląską umożliwi najlepszym uczniom fakultatywny udział w wybranych zajęciach przedmiotów nauczanych na studiach politechnicznych, z możliwością ich zaliczenia jeszcze przed rozpoczęciem nauki na uczelni - tłumaczy pełnomocniczka.  
Profil politechniczny już od pierwszej klasy kładzie nacisk na przedmioty ścisłe: matematykę, fizykę oraz chemię, które stanowią podstawę przyjęcia na większość wydziałów PŚl.

Zajęcia z tych przedmiotów prowadzone są przez wykładowców akademickich, którzy posiadają również doświadczenie pracy z młodzieżą szkolną, w oparciu o programy autorskie poszerzające podstawę programową. Lekcje realizowane są częściowo w grupach, co umożliwi pracę w laboratoriach politechnicznych.

- Poszerzenie podstaw programowych pozwoli naszych uczniom na kompleksowe przygotowywanie się do udziału w konkursach oraz olimpiadach przedmiotowych. W ramach innowacji dydaktycznej planowany jest dodatkowy blok zajęć programowania oraz poszerzenie zajęć językowych o moduł angielskiego w zastosowaniu naukowym - dodaje Borysławska.

Z kolei profil architektoniczny skupia się na przygotowaniu uczniów do studiów na kierunku architektonicznym bądź budownictwa. Kształcenie pobiegnie dwutorowo, skupiając się na matematyce (wiodąca) oraz  pakiecie przedmiotów uzupełniających  - rysunku czy historii architektury.
Zajęcia na tym profilu również poprowadzą wykładowcy akademiccy. Planowany jest dodatkowy blok zajęć z rysunku oraz poszerzenie lekcji języka o moduł  angielskiego w zastosowaniu architektonicznym.

- Naszą intencją jest stworzenie szkół średnich, w których innowacyjne myślenie połączy edukację z wiedzą akademicką. Z niecierpliwością zatem czekamy na was - młodych pasjonatów, aby móc podzielić się naszą wiedzą, umiejętnościami i możliwościami realizacji zainteresowań w prawdziwej przestrzeni świata nauki - podkreśla prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.  
 
Akademickie licea będą przeprowadzały rekrutację w ramach ogólnego systemu elektronicznego szkół publicznych województwa śląskiego. Limit przyjęć do każdego oddziału to 25 miejsc. Przedmioty punktowane przy rekrutacji to język polski, matematyka, język angielski oraz fizyka lub chemia.  
Małgorzata Lichecka

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj