W tym roku Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego należące do grupy Mostostal Zabrze świętuje podwójny jubileusz. Od jego powstania mija właśnie 75 lat, zaś jako spółka akcyjna funkcjonuje już 30. rok. To dobra okazja, by poznać garść ciekawych faktów na temat jednego z najbardziej zasłużonych dla Śląska przedsiębiorstw.
Gdy w 1946 roku w ramach zorganizowanego budownictwa przemysłowego na Śląsku utworzono Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego, nikt zapewne nie przypuszczał, że „Gliwicka Przemysłówka” odniesie tak wielki sukces.

Przedsiębiorstwo było prekursorem budownictwa przemysłowego na Śląsku i miało znaczący udział w niemal wszystkich inwestycjach budowlanych i modernizacyjnych województwa. Trudno znaleźć miejscowość, w której nie pozostawiłoby śladu swojej działalności. Dzięki temu powstały m.in. Huta Cynku w Miasteczku Śląskim, Kombinat Urządzeń Mechanicznych Bumar Łabędy czy wielki piec w chorzowskiej Hucie „Kościuszko”.

Nowe realia, nowe wyzwania

Od lat siedemdziesiątych GPBP konsekwentnie rozszerzało działalność o budownictwo mieszkaniowe i użyteczności publicznej. Tak powstały na przykład: kompleks budynków Politechniki Śląskiej i Gliwicki Szpital Ginekologiczno-Położniczy, rozpoczęto też budowę Szpitala Zabrze-Gliwice. Wypracowane kompetencje umożliwiły firmie, po przemianach ustrojowych, realizację m.in. takich projektów jak: Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie, Palmiarnia Miejska w Gliwicach, Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, a także wstrzymanego przez władze i niedokończonego Akademickiego Centrum Medycznego Zabrze-Gliwice. W tym segmencie rynku budowlanego GPBP odnajduje się z powodzeniem do dziś.

Nowe realia gospodarcze wymusiły również reorganizację prawną. W 1991 roku na podstawie Zarządzenia Wojewody Katowickiego o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych GPBP zostało postawione w stan likwidacji i przekształcone w pracowniczą spółkę akcyjną. Kilka lat później firma stała się członkiem Grupy Kapitałowej Mostostal Zabrze S.A.

Dokonujące się zmiany technologiczne w budownictwie znalazły odzwierciedlenie w stosowanych przez przedsiębiorstwo technologiach. Spółka zyskała dostęp do nowoczesnych materiałów, a zdobyte doświadczenie, fachowość, otwartość, a także wypracowane wartości i kultura organizacyjna pozwoliły jej odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Fundamenty sukcesu

Swoje osiągnięcia „Gliwicka Przemysłówka” zawdzięcza stosowaniu dobrych praktyk biznesowych. Przedsiębiorstwo hołduje niezmiennie następującym zasadom: unikania zewnętrznych konfliktów, współpracy opartej na wzajemnym szacunku oraz dążenia do jak najwyższej jakości wykonywanych prac.
Z każdym kolejnym zleceniem zadowolenie klientów wzrasta. Wielu z nich wraca z nowymi projektami, które są coraz większe, bardziej skomplikowane i wymagające. Dzięki temu firma stała się rozpoznawalnym i poszukiwanym brandem na rynku usług budowlanych. 

Ostatnie osiągnięcia tylko potwierdzają, że marka jest otwarta na niemal wszystkie segmenty budownictwa. W jej portfolio znajdują się między innymi: Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze, Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach czy Zakład Termicznego  Przekształcania Odpadów w Krakowie. Aktualnie realizuje m.in. Centrum Przesiadkowe w Gliwicach, Centrum Przetwarzania Danych w Sękocinie, a także – dla koreańskiej firmy POSCO – pakiet robót przy budowie Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie.
Największe znaczenie mają jednak ludzie tworzący firmę. Ich kompetencje, doświadczenie i determinacja sprawiły, że MZ GPBP SA dziś może cieszyć się tak imponującą pozycją na polskim rynku budowlanym. 

To także powód, dla którego przedsiębiorstwo wciąż inwestuje w przyszłą kadrę pracowniczą. Nie tylko przyjmuje, lecz także samodzielnie szkoli młodych i zdolnych ludzi, którzy pod jego skrzydłami wyrastają na cenionych specjalistów w branży. To w nich tkwi siła tej marki.
75 lat to dla większości ludzi całe życie. Dla „Gliwickiej Przemysłówki” to przede wszystkim wiele pokoleń pracowników, klientów i partnerów, dzięki którym firma z entuzjazmem patrzy w przyszłość, gotowa na kolejne wyzwania.

materiał partnera

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj