By uczyć się w słynnym technikum łączności, do Gliwic zjeżdżała młodzież z całego Śląska, i nie tylko. To absolwenci tej szkoły zajmują dziś ważne stanowiska w administracji rządowej, świecie gospodarki, nauki, kultury i sztuki. Są wśród nich politycy, naukowcy, lekarze, nauczyciele, oficerowie policji i księża. 
                 
Po wojnie brakowało wykwalifikowanych pracowników technicznych do obsługi i rozbudowy urządzeń telekomunikacyjnych. Jedyną możliwością ich pozyskania było samodzielne wyszkolenie. Dlatego w roku 1947 Dyrekcja Okręgu Poczty i Telekomunikacji w Katowicach zorganizowała dwuletni kurs, którego ukończenie stało się równoważne ze średnim wykształceniem technicznym. 

Miejscem nauki były Gliwice, gdzie już niedługo, bo w roku szkolnym 1952/53, Ministerstwo Poczty i Telegrafu utworzyło dwuletnie technikum telekomunikacyjne na podbudowie gimnazjum ogólnokształcącego. Pierwszym dyrektorem został Józef Zdebski, zaś pierwszy budynek wraz z internatem mieścił się przy ul. Dolnych Wałów. Potem pozyskano nieruchomości przy ul. Dworcowej, wreszcie zaczęto budowę nowej szkoły. Tak się zaczęło. 

Przez lata powstały w technikum warsztaty (jak mechaniczny czy elektryczny), pracownie (elektryczna, techniki łącznościowej, elektroniczna), tworzono nowe specjalności (elektroniczne maszyny i systemy cyfrowe czy teleinformatyka). 

Szkoła znana jest z kształcenia wysokiej jakości specjalistów informatyków, logistyków, spedytorów oraz elektryków i elektroników. Zawsze wyróżniała się i nadal wyróżnia wysokim poziomem edukacji, czego dowodem są bardzo dobre wyniki uzyskiwane przez absolwentów na egzaminie maturalnym i zawodowym oraz sukcesy w konkursach przedmiotowych, zawodowych czy sportowych. 

Dziś, dzięki projektom unijnym, młodzież odbywa także staże i praktyki w Niemczech, Hiszpanii oraz Irlandii, dzięki czemu podnosi kwalifikacje zawodowe i kompetencje językowe, staje się atrakcyjna na europejskim rynku pracy.

W roku 2015 Zespół Szkół Łączności połączył się z Zespołem Szkół Mechaniczno-Elektronicznych oraz III Liceum Ogólnokształcącym, tworząc Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. W tym roku, po odłączeniu się liceum, technikum wróciło do swojej dawnej nazwy, czyli Zespół Szkół Łączności w Gliwicach. 

Pod koniec listopada ZSŁ  świętował 70-lecie istnienia, a honorowym patronatem objął tę uroczystość prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. Były sentymentalne wspomnienia, chwile wzruszeń, występy obecnych uczniów, upominki dla emerytowanych nauczycieli, a głos zabrali absolwenci z roku 1971. 

Na chwilę powróciło tego dnia do budynku przy ulicy Warszawskiej kilka pokoleń absolwentów – by spotkać się z kolegami i ulubionymi nauczycielami, powspominać, zwiedzić szkołę. Dawni uczniowie podziwiali unowocześnione pracownie kształcenia zawodowego, w których kiedyś sami zdobywali wiedzę, przeglądali stare szkolne gazetki, zdjęcia i kroniki. 

W obchodach 70. urodzin uczestniczyli emerytowani nauczyciele oraz byli pracownicy - zostali oni nagrodzeni przez obecnego dyrektora, Krzysztofa Szczęśniaka, za pracę i zasługi na rzecz szkoły.

A swoje młodzieńcze lata w technikum łączności z uśmiechem wspominali m.in. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz Paweł Wróblewski, członek gliwickiej rady miejskiej. Wszyscy absolwenci podkreślali, że szkoła pozostała w ich pamięci jako miejsce rzetelnej edukacji oraz serdecznej atmosfery. W spontanicznych przemówieniach dzielono się najpiękniejszymi wspomnieniami, nie zabrakło też zabawnych anegdotek.


Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj