To projekt herstoryczny, którego pomysłodawczynią jest Katarzyna Szota – Eksner, a herstoria to dosłownie „jej opowieść’’, neologizm stworzony na podstawie gry językowej his-story, od ponad dwudziestu lat funkcjonujący już jako rozpoznawalna formuła żargonu naukowego i języka popularnego.
- Ile znacie sławnych kobiet? A żeńskie nazwy ulic? I dlaczego ‚’męstwo’’ przysparza kobiecie chwały i godności a ‚’babskie gadanie’’ jest jałowe i niepoważne? A władza? I czy znamy jakieś wojowniczki i żołnierki? No właśnie. Tym projektem próbujemy, wspólnie z partnerami i partnerkami, zaszczepić w małym mieście, jakim są Pyskowice, feministyczną i herstoryczna perspektywę – wyjaśnia Szota – Eksner.

Ale jest to też projekt - zaproszenie. Do odkrywania herstorii własnych przodkiń. Albo kobiet z sąsiedztwa. Również próba odpowiedzi na pytanie: gdzie się podziały te wszystkie kobiety, które były tu przed nami i dlaczego tak mało o nich wiemy? 

- W pierwszej edycji zaprezentowałam pięć kobiecych herstorii. Z przeszłości i teraźniejszości. Niektóre znane, wręcz legendarne. Mój pomysł spotkał się z ciepłym odbiorem, szczególnie, że wiele osób dobrze te kobiety i ich działalność pamięta. W drugiej edycji także zaprezentuję pięć bohaterek a wszystko można śledzić na fajnpejdżu projektu – tłumaczy Szota - Eksner. 

Druga edycja już 4 września w Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu w Pyskowicach. Będzie to Herstoryczna sobota. W programie: od 11.00 do 13.00 - opowiedz mi swoją herstorię, czyli warsztat wzmacniający dla kobiet w każdym wieku , o 18.00 (ubierz się wygodnie) - prezentacja projektu Poznam Panią z Pyskowic odsłona II a o 19.00 Kino Kobiet z Pyskowic - film i dyskusja.

Wstęp wolny. 
(ml) 

Poznam Panią z Pyskowic współtworzą MOKiS Pyskowice, Beata Antosik, Roland Skubała, Sąsiadki, Błażej Kupski, Maciej Mazur, Michał Kołodziej, Monika Burszczan, Centrum Historyczno – Militarne Pisco – Bellum. Inicjatywa powstała w ramach projektu Aktywne Pyskowice prowadzonego przez miasto oraz MOKiS Pyskowice. 
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj