13,5 tys. wniosków w programie „Rodzina 500 plus” złożono drogą elektroniczną w ciągu czterech tygodni. Razem ze świadczeniem „Dobry start” to już ponad 22 tys. zgłoszeń, informuje gliwicki OPS. Choć ruszyła lawina, wnioski realizowane są bez opóźnień. 
- W rekordowym pierwszym tygodniu składania wniosków każdego dnia wpływało online około 2 tys. spraw. W sumie, do 26 lipca, przyjęliśmy 13561 wniosków o 500 plus i 8718 w  sprawie wyprawki szkolnej  – przekazuje Beata Bonk, kierownik działu świadczeń OPS w Gliwicach.    

Wnioski realizowane są bezzwłocznie, a pierwsze pieniądze znalazły się już na kontach mieszkańców. Informacje w sprawie przyznania świadczenia 500 plus otrzymało 9320 rodzin, pozytywnie rozpatrzono 6831 wniosków o „piórnikowe”. 

- Oznacza to, że wsparcie popłynęło do ponad 9300 dzieci z gliwickich rodzin. Środki wypłacane są na bieżąco, wraz z przyznaniem świadczenia – mówi kierownik Bonk.

Urzędnicy spodziewają się, że po 1 sierpnia napłynie sporo wniosków tradycyjną drogą – na papierze. Dotychczas, do końca lipca, można je było składać tylko  internetowo, za pośrednictwem bankowości elektronicznej, portalu emp@tia lub platformy usług elektronicznych ZUS. 

Przedstawiciele OPS zachęcają rodziny, które jeszcze nie złożyły wniosku, żeby zrobiły to jak najszybciej. Po pierwsze, tylko otwarcie sprawy do końca sierpnia gwarantuje szybką, przewidzianą w terminach ustawowych, wypłatę świadczeń. W przypadku 300 plus – nie później niż do 30 września. Gdy wniosek wpłynie w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), wsparcie na dobry strat w szkole trafi do dwóch miesięcy od jego złożenia.  

Natomiast w związku ze świadczeniem 500 plus wypłaty z deklaracji złożonych do 31 sierpnia  nastąpią do 31 października, z nadpłatą od lipca, dla tych złożonych do końca września - do 30 listopada, również z nadpłatą, a dla dostarczonych do 31 października - do końca roku, ale już bez nadpłaty.   

Po drugie, jak już zwracaliśmy uwagę u progu akcji przyjmowania wniosków, im później trafi taki do OPS, tym dłużej potrwa jego rozpatrywanie i później nastąpi wypłata świadczeń. Dlaczego? 

Wczesne złożenie wniosku to sposób na ominięcie kolejki. Dokumenty dotyczące 500 plus i „piórnikowego” są bowiem zbierane i rozpatrywane w tym samym okresie, co sprawy innych świadczeń masowych – zasiłków opiekuńczych, rodzinnych, świadczeń alimentacyjnych.

 - Ostatnie tygodnie  wakacji i wrzesień to dla nas czas wyjątkowo wzmożonej pracy. Już od sierpnia, choć teoretycznie to sezon  urlopów, wszyscy pracownicy pozostają na miejscu. Od dwóch lat w najbardziej gorącym okresie regularnie zostają w nadgodzinach. Dlatego apelujemy, aby nie odkładać sprawy. Im wcześniej trafi do nas wniosek, tym sprawniej go załatwimy i tym szybciej rodzic otrzyma pieniądze – zachęcała na naszych łamach już w czerwcu kierownik Bonk.     

Przypomnijmy, że rozszerzony program "Rodzina 500 plus" zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. 

Z kolei wprowadzony rok temu program „Dobry start” dotyczy wsparcia w wysokości 300 zł i przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Zmiana dokonana w tym roku umożliwia otrzymanie świadczenia w związku z nauką w szkole policealnej i dla dorosłych, ale już nie studiowania na uczelni wyższej. Dzieci niepełnosprawne, pobierające naukę, mogą otrzymać świadczenie do ukończenia 24 lat.  

Do tej pory  świadczenia 500 plus przysługiwało w Gliwicach 12850 dzieciom. OPS szacuje, że po zmianach liczba ta wzrośnie do 27,5 tys. osób, a suma rocznych wypłat skoczy z 77 mln zł do ponad 165 milionów. 

(pik)wstecz

Komentarze (0) Skomentuj