Marszałek wydał zgodę. Mieszkańcy, oburzeni wycinką, chcą wyjaśnień.  
To teren szkoły, a konkretnie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. 

W styczniu 2020 roku z  wnioskiem o wycinkę  kilku klonów zwrócił się do marszałka województwa  Krystian Szatka, dyrektor CKZiU. 

- Mamy decyzję administracyjną, więc nie działamy wbrew prawu. Zdecydowałem się na ten krok z bardzo ważnego powodu: otóż doszło do wypadku – konar jednego z klonów ułamał się i spadł na dwie uczennice mojej szkoły. Obie ucierpiały, a jedna doznała  wstrząśnienia mózgu i trafiła  do szpitalu na kilkudniową obserwację. Byłem więc pod bardzo dużą presją - tak Szatka tłumaczy bezpośredni powód wycinki. Incydentów z ułamanymi gałęziami było podobno więcej. Podczas załamań pogody konary spadały na płoty i siatkę. - Naprawialiśmy szkody, wykonywaliśmy także cięcia pielęgnacyjne, ale to niewiele dawało. Zdarzenie z uczennicami było na tyle poważnym sygnałem, że wysłałem wniosek do marszałka – Szatka daleki jest od tego by niszczyć przyrodę, musi jednak mieć na względzie bezpieczeństwo uczniów. 

Marszałek wysłał do Gliwic dwie komisje, które na miejscu przeprowadziły wizję. I choć dyrektor chciał wycinki tylko kilku klonów, na liście znalazło się aż 20 okazów. Dlaczego? Jak wynika z ekspertyzy dendrologicznej w ponad 40 proc. mają spróchniałe pnie i konary. Marszałek zgodę wydał w lipcu, wycinka rozpoczęła się w grudniu 2020 r.  

Czy z powodu kilku spróchniałych konarów trzeba było wycinać aż 20 drzew? - Część faktycznie musiała zostać usunięta,  ze względu na wypróchnienie pnia, co do pozostałych mam wątpliwości. Wycinka jest prowadzona na całym terenie szkoły, a najbardziej uderza likwidacja alei na granicy z drugą szkołą - było tam całkiem przyjemnie i  rosły dorodne dorosłe drzewa. Teraz jest tam strasznie pusto - Paweł Harlender, architekt krajobrazu i twórca bloga Zielone Gliwice, sam jest ciekaw, czy ocenę dendrologiczną prowadzono tomografem.

Dyrektor Szatka zapewnia, że zgodnie z zaleceniem, prawdopodobnie wiosną, posadzą, w miejsce wyciętych drzew, 40 różnych gatunków m.in. klony i graby. 

(ml) 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj