Gliwice były jednym z pionierów nowoczesnej industrializacji na Górnym Śląsku. Przemysłem, który zadecydował o obliczu miasta, było hutnictwo. Jednym z najstarszym zakładów przemysłowych na naszym terenie była Huta Hermina, której spadkobierczynią jest dziś HUTA ŁABĘDY S.A. W tym roku obchodzi ona jubileusz 175-lecia istnienia. Z tej okazji w maju odbył się cykl wydarzeń wieńczących tę rocznicę.  

Msza w intencji hutników i ich rodzin

W niedzielę, 7 maja w parafii pw. św. Jerzego w Gliwicach, w 175. rocznicę powstania HUTY ŁABĘDY koncelebrowana była msza święta w intencji żyjących i zmarłych jej pracowników oraz emerytów, a także ich rodzin. Nabożeństwo poprzedziła uroczysta procesja. Przy akompaniamencie hutniczej orkiestry wprowadzono do świątyni poczty sztandarowe. 
W mszy wzięli udział m.in. pracownicy oraz emeryci i renciści HUTY ŁABĘDY oraz zaproszeni goście. Swoją obecnością zaszczycili Wiceminister Ministerstwa Aktywów Państwowych - Piotr Pyzik, Posłanka na Sejm RP - Barbara Dziuk oraz Członkowie Zarządów z Grupy Kapitałowej HUTY ŁABĘDY. Po mszy świętej pod pomnikiem św. Floriana złożono kwiaty. 

W podziękowaniu za długoletnią pracę

Dzień później, 8 maja w podniosłej atmosferze odbyła się coroczna hutnicza akademia. Zaproszono na nią jubilatów o stażu pracy 15, 20, 25, 30, 35, 40 i 45 lat z HUTY oraz jej spółek zależnych, a także pracowników wyróżnionych odznaką „Zasłużony Pracownik HUTY ŁABĘDY S.A.”.  Uroczystość uświetnił występ dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 37 w Gliwicach .
Prezes Marek Bar w imieniu Zarządu HUTY podziękował uczestnikom akademii za długoletnią i nienaganną pracę. Gratulacje wyróżnionym składali Członkowie Zarządów z Grupy Kapitałowej HUTY ŁABĘDY, przewodniczący organizacji związkowych działających w HUCIE oraz sekretarz rady nadzorczej. 

Pamiętając o tych, którzy odeszli

9 maja o poranku hutnicza orkiestra wzorem tych górniczych wyruszyła w muzyczną podróż ulicami Łabęd, spotykając się z ciepłym przyjęciem mieszkańców dzielnicy. 
Potem na terenie HUTY ŁABĘDY S.A. przy udziale pocztów sztandarowych i akompaniamencie orkiestry złożono kwiaty pod pomnikiem patrona hutników - św. Floriana. W uroczystości wzięli udział pracownicy firmy, jej spółek zależnych, a także Członkowie Zarządu HUTY, Prezesi spółek ZEM i EkoProHut oraz przedstawiciele strony społecznej. Potem część z nich udała się na cmentarz parafialny Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie znajduje się mogiła 10 hutników, którzy tragicznie zginęli w pracy w 1879 r. Złożono tam kwiaty. 

Dzisiaj HUTA ŁABĘDY to jeden z najbardziej znanych i cenionych w kraju dostawców produktów i usług hutniczych, w tym w szczególności produktów dla branż: górniczej, budownictwa, ciepłownictwa oraz przesyłu mediów palnych. 
Nasza HUTA to nie tylko zakład pracy, to również historia wielu pokoleń pracowników. To dzięki ich ciężkiej i niebezpiecznej pracy oraz zaangażowaniu, dziś jesteśmy stabilnym pracodawcą i stawiamy na ciągły rozwój swoich usług oraz produktów. W chwili obecnej, kiedy obchodzimy 175-lecie jej powstania możemy z optymizmem oraz spokojem patrzeć w przyszłość i oczekiwać na kolejne jubileusze – zaznaczył - Marek Bar, Prezes HUTY ŁABĘDY S.A.

Materiał partnera

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj