Już jest, najnowszy „Rocznik Miasta Pyskowice"! To wprawdzie czwarty tom naszego wydawnictwa, ale jakby jubileuszowy, bo pod wieloma względami niezwykły. Rekordowa jest chociażby objętość publikacji, licząca 284 stron. Okazją, by zakupić tę wyjątkową książkę, będzie jej uroczysta premiera 14 grudnia br. Zapraszamy na godz. 18.00 do ratusza. Czekać będą również autorzy tekstów oraz niespodzianka muzyczna.

„»Rocznik Miasta Pyskowice« to wśród publikacji historycznych jedyna okazja, by poczytać o przeszłości nam najbliższej, o tym, jak zapamiętali ją jej uczestnicy lub też o tym, co na jej temat udało się odkryć ich potomkom. To opowieści o ludziach, którzy zapisali się w dziejach naszego miasta, ale i o dziejach, które zapisały się w ludziach – we wspomnieniach, w lustrze pamięci, w rodzinnych archiwach i przekazach" - zachęca do lektury we słowie wstępnym Adam Wójcik, burmistrz Pyskowic.

Publikacja składa się z 14 tekstów, z których większość dotyczy badań nad wątkami biograficznymi. „Wśród postaci znaleźli się m.in. Karol Fojcik (architekt), Roman Jasiński (przyrodnik), Norbert Kozioł (pasjonat historii), Jerzy Pluta (pisarz), Paweł Depcik (powojenny burmistrz Pyskowic). W tomie są również teksty poświęcone losom zbiorowym, m.in. pyskowiczanom poległym w latach II wojny światowej czy przedstawicielom powojennej pyskowickiej rady miejskiej. Niemniej ważne są artykuły monograficzne, koncentrujące uwagę na historii instytucji użyteczności publicznej, w tym placówek edukacyjnych, jak nieistniejąca już szkoła powszechna w Dzierżnie, Szkoła Podstawowa nr 5, Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej, ale i Społecznego Ogniska Muzycznego, świetlicy osiedlowej oraz kolei piaskowych" – ocenia dr Joanna Lusek, recenzent naukowy publikacji.

Mamy nadzieję, że „Rocznik Miasta Pyskowice 2023" podobnie jak poprzednie edycje okaże się wydawniczym hitem i jak one stanie się źródłem inspiracji do rozmów o naszym mieście, jego dziejach i tożsamości. Zapraszamy więc wszystkich miłośników historii naszego miasta, i nie tylko, na uroczystą premierę. Będzie to okazja, by nabyć publikację wcześniej niż inni.

Wydarzenie odbędzie się 14 grudnia o godz. 18.00 w ratuszu. Dodatkową atrakcją będzie występ muzyczny. Wstęp wolny.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj