W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości obchody 11 listopada będą w naszym mieście wyjątkowo huczne i potrwają trzy dni. 

Świętowanie rozpocznie się dziś, 9 listopada, od koncertu pieśni patriotycznych dla weteranów. Występ zaplanowano na godz. 12.00 w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II. 

O godz. 17.00, w Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko, dr Ewa Biłas-Pleszak i prof. Ryszard Koziołek wygłoszą wykłady na temat „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Później fragmenty poematu wyrecytują Alina Czyżewska i Mariusz Galiljeczyk, aktorzy Teatru Miejskiego, oraz Jacek Romanowski ze Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie. Na koniec wieczoru zaplanowano projekcję niemego filmu „Pan Tadeusz” z 1928 roku. Muzykę na żywo wykona zespół Czerwie. 

Równolegle do wydarzeń w „Mrowisku” rozpocznie się otwarcie pokonkursowej wystawy prac plastycznych „Moja Biało-Czerwona” w filii nr 1 MBP (pl. Inwalidów Wojennych 3).

W sobotę, 10 listopada, przez cały dzień będziemy na terenie miasta szukać książek. Gliwicka biblioteka rozda je bowiem w ramach akcji „100 książek na 100-lecie Niepodległości”. Wiele filii zorganizuje zaś warsztaty, konkursy i wystawy, a w filii nr 1 odbędą się otwarte biało-czerwone warsztaty artystyczne. Będzie można spróbować sił w ceramice, tworzeniu witraży czy wykonywaniu nadruków na torbach. Miłośnicy nowych technologii wezmą natomiast udział w mobilnej grze miejskiej „Piłsudski GO”. 

W Centrum Handlowym Forum też nie zabraknie patriotycznych atrakcji. Zaplanowano wspólne malowanie, występ Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca Katowice oraz spotkanie z Michałem Ogórkiem, uznanym dziennikarzem i felietonistą, wyróżnionym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

W Stacji Artystycznej Rynek, o godz. 16.00, wystartuje... wehikuł czasu. Na ekspozycji „Jak dawniej” do obejrzenia moda i przedmioty codziennego użytku z ostatnich stu lat, a w fotograficznym atelier zrobimy sobie stylizowane zdjęcie. Wszystko przy filiżance herbaty – białej i czerwonej.

Kulminacja gliwickich obchodów przypadnie na niedzielę, 11 listopada. O godzinie 11.11 na Rynku mieszkańcy poślą do nieba sto biało-czerwonych balonów. Będzie pokaz musztry w wykonaniu uczniów klas mundurowych, występ mażoretek z MDK, a uczniowie IV LO zaśpiewają patriotyczne pieśni. 

W południe gliwiczanie, wspólnie z orkiestrą dętą KWK Sośnica, wykonają hymn narodowy, włączając się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do hymnu”. Maluchy wezmą zaś udział w happeningu „Przybij piątkę Niepodległej”. O godz. 16.00 zostanie odsłonięta tablica ze zdjęciami stu gliwiczan urodzonych w listopadzie. O godz. 17.00 - mapping.

O 12.30 w katedrze liturgia w intencji ojczyzny. Po mszy, około godz. 14.30, na pl. Piłsudskiego uroczystość z wojskowym ceremoniałem i salwą honorową. Wezmą w niej udział przedstawiciele samorządu. O 15.15 zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem żołnierzy francuskich, którzy zginęli w latach 1920–1922 podczas służby na spornych terenach Górnego Śląska. A o 16.00 w Willi Caro koncert pieśni legionowych.

Zwieńczeniem miejskich obchodów święta będzie wieczór w Teatrze Miejskim. O godz. 18.00 rozpocznie się projekcja animowanej „Historii Polski” Tomasza Bagińskiego. Zostaną też odczytane fragmenty przemówień Józefa Piłsudskiego i Wojciecha Korfantego. 

Z koncertem „W hołdzie wolności” wystąpi Andrzej Jagodziński. W repertuarze znajdą się zarówno klasyczne utwory z jazzowym sznytem (preludium Fryderyka Chopina), jak i popularne utwory Jacka Kaczmarskiego („Mury”) oraz Grzegorza Ciechowskiego („Nie pytaj o Polskę”). 

„Biało-Czerwone Gliwice” to ukoronowanie trwających w mieście wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości. W szkołach organizowane są akademie, konkursy i wycieczki. Do akcji włączają się także wybrane sklepy, które przygotowują biało-czerwone wystawy oraz lokale gastronomiczne. W tych ostatnich można zjeść potrawę w kolorze biało-czerwonym w cenie 11 zł. Z kolei w gliwickim muzeum tematyka rocznicowa już od kilku miesięcy poruszana jest na wykładach z cyklu „Laur dla Niepodległej”. 

Galeria

wstecz

Komentarze (2) Skomentuj

  • Co? 2018-11-11 13:58:43
    A na jakim terytorium leżały wówczas Gliwice? Co Gliwice miały wspólnego z odzyskaniem niepodległości przez Polskę?
  • mieszkaniec 2018-11-11 14:48:55
    Pięknie udekorowane Gliwice https://gliwice.webcamera.pl/