Andrzej Sługocki w rozmowie z Markiem Kuźniewiczem, dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Gliwicach o aktualnej sytuacji na rynku pracy.

Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do tego, że to pracownicy, zwłaszcza ci najbardziej wyspecjalizowani, mogli dyktować warunki na rynku pracy, natomiast pracodawcy konkurowali o najlepszych fachowców. Średnie zarobki szły w górę, a pracownicy chętnie zmieniali pracę na lepiej płatną. Załamanie pewnych rynkowych procesów, z uwagi na pandemię spowodowało wyhamowanie tzw. „rynku pracownika”. Teraz mniej osób decyduje się na zmianę pracy, wielu nie chce ryzykować tak chętnie jak w poprzednim okresie.

O aktualnej sytuacji na rynku pracy Andrzej Sługocki rozmawia z Markiem Kuźniewiczem, dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Gliwicach

Kiedy rozmawialiśmy ze sobą rok temu przewidywał Pan znaczący wzrost stopy bezrobocia w Polsce. Ziścił się czarny scenariusz?

 Wydawało się, że sytuacja będzie bardzo trudna i spowoduje wzrost bezrobocia. Na szczęście gliwicki rynek pracy kolejny raz nas zaskoczył i czarny scenariusz się nie spełnił. Za tak potężny szok gospodarczy, jakiego doświadczyliśmy po raz pierwszy w ciągu trzech dekad transformacji, zapłaciliśmy stosunkowo niską cenę.

Jakie są wskaźniki bezrobocia w Polsce, w regionie. Jak na tym tle wyglądają Gliwice i powiat?

Sytuacja na naszym terenie jest stabilna i nie odnotowaliśmy gwałtownego wzrostu bezrobocia. W Gliwicach, na koniec grudnia 2020 r. mieliśmy stopę bezrobocia na poziomie 3,2 procent, a w powiecie gliwickim 4,9, podobnie jak w  województwie śląskim - 4,9. W skali kraju współczynnik kształtował się na poziomie 6,2 proc. Dla porównania na koniec roku 2019 wskaźniki te wynosiły: w Gliwicach 2,3, w powiecie 3,5.

Cieszyć musi fakt, że rynek pracy się nie załamał.

W kwietniu i maju 2020 roku pracodawcy zamrozili procesy rekrutacyjne  i była to pierwsza reakcja na nową  sytuację. W 2020 r. nie zaobserwowaliśmy sezonowego spadku bezrobocia w okresie wakacyjnym, tak jak było to w poprzednich latach. Z pewnością wynikało to ze zmian wymuszonych sytuacją epidemiologiczną w działalności niektórych branż, szczególnie dotkniętych pandemią, które zwykle odnotowują wzrost aktywności w okresie letnim. Znaczny wzrost ofert pracy nastąpił we wrześniu, jednak już w połowie października kolejna fala pandemii spowodowała ponowne spowolnienie. W poprzednim roku pracodawcy najwięcej ofert zgłosili w sektorach: przetwórstwo przemysłowe, budownictwo oraz transport i gospodarka magazynowa. Zapotrzebowanie było na pracowników fizycznych, elektryków i elektromonterów, sprzedawców oraz magazynierów.

Jeszcze do niedawna mogliśmy mówić o  rynku pracownika, obecna sytuacja pokazuje, że ponownie możemy mieć do czynienia z rynkiem pracodawcy.

Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do tego, że to pracownicy, zwłaszcza ci najbardziej wyspecjalizowani, mogli dyktować warunki na rynku pracy, natomiast pracodawcy konkurowali o najlepszych fachowców. Średnie zarobki szły w górę, a pracownicy chętnie zmieniali pracę na lepiej płatną. Załamanie pewnych rynkowych procesów, z uwagi na pandemię spowodowało wyhamowanie tzw. „rynku pracownika”. Teraz mniej osób decyduje się na zmianę pracy, wielu nie chce ryzykować tak chętnie jak w poprzednim okresie.  Zatem można zaobserwować, że dotychczasowy „rynek pracownika”  w krótkim czasie zaczął się  zmieniać w „rynek pracodawcy”, z którym wcześniej mieliśmy już do czynienia.

Jakie było w minionym roku zainteresowanie pracodawców wsparciem  w ramach „Tarczy antykryzysowej”?

Do końca grudnia 2020 przedsiębiorcy złożyli  do PUP Gliwice 18.201 wniosków o pomoc w ramach Tarczy Antykryzysowej. Pozyskaliśmy na ten cel 116 685 tys. zł. Największym zainteresowaniem cieszyły się niskooprocentowane pożyczki z Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorców (14 561). Lawinowy napływ wniosków o pomoc spowodował konieczność przeorganizowania pracy naszego urzędu. Warto dodać, że na przełomie stycznia i lutego br. Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła u nas kontrolę, której celem było dokonanie oceny legalności, gospodarności i rzetelności wykorzystania przez nas dotacji na wypłatę wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej. Nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości, w związku z czym nie sformułowano uwag ani wniosków pokontrolnych.

Czy pandemia zmieniła rynek pracy obcokrajowców?

Pierwszą reakcją na pandemię było ograniczenie zatrudnienia cudzoziemców, które jednak dotyczyło przede wszystkim pracowników sezonowych i osób pracujących w szarej strefie. W ubiegłym roku zarejestrowaliśmy 10128 oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Najwięcej pracowało u nas obywateli: Ukrainy – 925, Białorusi -  392, Gruzji-  225, Rosji- 145 i Mołdawii – 76. W 2019 r. było ich 1234 więcej.


 

Galeria

wstecz

Komentarze (5) Skomentuj

 • ATI 2021-04-19 14:41:49
  Co z ofertami pracy dla pracowników 60+? Czy ktoś podejmie ten temat? Bo na razie tylko slogany i brak konkretów.
 • Novelty 2021-05-06 12:23:40
  Złóż wniosek o pożyczkę pod adresem NOVELTY FINANCE (noveltyfinances@gmail.com) z oprocentowaniem 3%. Niezależnie od tego, czy chcesz ożywić swój styl życia, czy też masz nieoczekiwany wydatek, z którym musisz sobie poradzić, pożyczka z NOVELTY FINANCE to opłacalny sposób na realizację tego celu. NOWOŚĆ FINANSE jest elastyczna: możesz pożyczyć do 5 milionów euro (5 000 000,00 euro), z odpowiednimi okresami spłaty od 6 miesięcy do 30 lat. Oferujemy szeroką gamę pożyczek osobistych, biznesowych, mieszkaniowych oraz pożyczek konsolidacyjnych, które można dostosować do zmieniających się potrzeb i okoliczności z oprocentowaniem 3%. Co dostałeś:  Natychmiastowy dostęp do środków po zatwierdzeniu  Konkurencyjne stopy procentowe  Elastyczne warunki spłaty  Możliwość szybszej spłaty kredytu (dopłaty obniżają wysokość kredytu)  Łatwe zatwierdzenie, jeśli potrzebujesz dodatkowych funduszy  Twoja pierwsza spłata pożyczki rozpocznie się w sześć miesięcy po zatwierdzeniu. Jak aplikować: Złożenie wniosku o pożyczkę jest szybkie i proste! Firmy lub osoby zainteresowane ubieganiem się o pożyczkę w Novelty Finance, które potrzebują więcej informacji na temat JAK ZŁOŻYĆ WNIOSEK, powinny WYSŁAĆ E-MAIL na adres (noveltyfinances@gmail.com) LUB skontaktować się z Krystianem Damianem na WhatsApp pod numerem +48732121095, aby uzyskać więcej informacji i ustne instrukcje. Zastosować.
 • Susan Benson 2021-05-19 10:50:11
  Witam Szanowni Państwo, Potrzebujecie pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem finansowym. Potrzebujesz kredytu biznesowego, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację swojego projektu? Jeśli tak, to polecę Ci kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp przez: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy firmą świadczącą kompleksowe usługi finansowe i staramy się pomóc Ci spełnić wszystkie Twoje aspiracje. Specjalizujemy się w dostarczaniu strukturyzowanych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób. Oto kilka powodów, dla których warto skontaktować się z nami w sprawie pożyczki; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie bezpośrednie finansowanie - otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczna stopa procentowa - Przystępna stopa procentowa w wysokości 3%. * Wysokie wskaźniki akceptacji - masz 99,9% szans na uzyskanie pożyczki * Elastyczna spłata - musisz wybrać datę spłaty, tygodniową, miesięczną lub roczną na okres od 1 do 30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza. * Brak ukrytych opłat Nie trać okazji z powodu braku środków finansowych. Skontaktuj się z moją firmą już teraz, możemy pomóc Ci w uzyskaniu pożyczki, ponieważ pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prześlij nam swoją prośbę o pożyczkę za pośrednictwem E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com WhatsApp / Telegram: +447903159998 Pośrednicy / konsultanci / brokerzy mogą przyprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym przekonaniem będziemy współpracować z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron.
 • midland 2021-07-12 10:51:56
  Uzyskaj szybką i legalną pożyczkę tutaj: customercare2@marsoncompanyltd.com WhatsApp: +48732104284
 • midland 2021-07-12 10:52:19
  Do wiadomości: Jesteśmy bezpośrednimi pożyczkodawcami i uczestniczymy w 100% w projekcie międzynarodowym Finansowanie i obecnie poszukujemy osób ubiegających się o pożyczkę, pośredników pożyczkowych oraz projekty międzynarodowe do finansowania. W CELU WIĘCEJ ZAPYTANIA SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI ZA POMOCĄ E-MAILA: customercare2@marsoncompanyltd.com WhatsApp: +48732104284