Andrzej Sługocki w rozmowie z Markiem Kuźniewiczem, dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Gliwicach o aktualnej sytuacji na rynku pracy.

Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do tego, że to pracownicy, zwłaszcza ci najbardziej wyspecjalizowani, mogli dyktować warunki na rynku pracy, natomiast pracodawcy konkurowali o najlepszych fachowców. Średnie zarobki szły w górę, a pracownicy chętnie zmieniali pracę na lepiej płatną. Załamanie pewnych rynkowych procesów, z uwagi na pandemię spowodowało wyhamowanie tzw. „rynku pracownika”. Teraz mniej osób decyduje się na zmianę pracy, wielu nie chce ryzykować tak chętnie jak w poprzednim okresie.

O aktualnej sytuacji na rynku pracy Andrzej Sługocki rozmawia z Markiem Kuźniewiczem, dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Gliwicach

Kiedy rozmawialiśmy ze sobą rok temu przewidywał Pan znaczący wzrost stopy bezrobocia w Polsce. Ziścił się czarny scenariusz?

 Wydawało się, że sytuacja będzie bardzo trudna i spowoduje wzrost bezrobocia. Na szczęście gliwicki rynek pracy kolejny raz nas zaskoczył i czarny scenariusz się nie spełnił. Za tak potężny szok gospodarczy, jakiego doświadczyliśmy po raz pierwszy w ciągu trzech dekad transformacji, zapłaciliśmy stosunkowo niską cenę.

Jakie są wskaźniki bezrobocia w Polsce, w regionie. Jak na tym tle wyglądają Gliwice i powiat?

Sytuacja na naszym terenie jest stabilna i nie odnotowaliśmy gwałtownego wzrostu bezrobocia. W Gliwicach, na koniec grudnia 2020 r. mieliśmy stopę bezrobocia na poziomie 3,2 procent, a w powiecie gliwickim 4,9, podobnie jak w  województwie śląskim - 4,9. W skali kraju współczynnik kształtował się na poziomie 6,2 proc. Dla porównania na koniec roku 2019 wskaźniki te wynosiły: w Gliwicach 2,3, w powiecie 3,5.

Cieszyć musi fakt, że rynek pracy się nie załamał.

W kwietniu i maju 2020 roku pracodawcy zamrozili procesy rekrutacyjne  i była to pierwsza reakcja na nową  sytuację. W 2020 r. nie zaobserwowaliśmy sezonowego spadku bezrobocia w okresie wakacyjnym, tak jak było to w poprzednich latach. Z pewnością wynikało to ze zmian wymuszonych sytuacją epidemiologiczną w działalności niektórych branż, szczególnie dotkniętych pandemią, które zwykle odnotowują wzrost aktywności w okresie letnim. Znaczny wzrost ofert pracy nastąpił we wrześniu, jednak już w połowie października kolejna fala pandemii spowodowała ponowne spowolnienie. W poprzednim roku pracodawcy najwięcej ofert zgłosili w sektorach: przetwórstwo przemysłowe, budownictwo oraz transport i gospodarka magazynowa. Zapotrzebowanie było na pracowników fizycznych, elektryków i elektromonterów, sprzedawców oraz magazynierów.

Jeszcze do niedawna mogliśmy mówić o  rynku pracownika, obecna sytuacja pokazuje, że ponownie możemy mieć do czynienia z rynkiem pracodawcy.

Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do tego, że to pracownicy, zwłaszcza ci najbardziej wyspecjalizowani, mogli dyktować warunki na rynku pracy, natomiast pracodawcy konkurowali o najlepszych fachowców. Średnie zarobki szły w górę, a pracownicy chętnie zmieniali pracę na lepiej płatną. Załamanie pewnych rynkowych procesów, z uwagi na pandemię spowodowało wyhamowanie tzw. „rynku pracownika”. Teraz mniej osób decyduje się na zmianę pracy, wielu nie chce ryzykować tak chętnie jak w poprzednim okresie.  Zatem można zaobserwować, że dotychczasowy „rynek pracownika”  w krótkim czasie zaczął się  zmieniać w „rynek pracodawcy”, z którym wcześniej mieliśmy już do czynienia.

Jakie było w minionym roku zainteresowanie pracodawców wsparciem  w ramach „Tarczy antykryzysowej”?

Do końca grudnia 2020 przedsiębiorcy złożyli  do PUP Gliwice 18.201 wniosków o pomoc w ramach Tarczy Antykryzysowej. Pozyskaliśmy na ten cel 116 685 tys. zł. Największym zainteresowaniem cieszyły się niskooprocentowane pożyczki z Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorców (14 561). Lawinowy napływ wniosków o pomoc spowodował konieczność przeorganizowania pracy naszego urzędu. Warto dodać, że na przełomie stycznia i lutego br. Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła u nas kontrolę, której celem było dokonanie oceny legalności, gospodarności i rzetelności wykorzystania przez nas dotacji na wypłatę wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej. Nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości, w związku z czym nie sformułowano uwag ani wniosków pokontrolnych.

Czy pandemia zmieniła rynek pracy obcokrajowców?

Pierwszą reakcją na pandemię było ograniczenie zatrudnienia cudzoziemców, które jednak dotyczyło przede wszystkim pracowników sezonowych i osób pracujących w szarej strefie. W ubiegłym roku zarejestrowaliśmy 10128 oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Najwięcej pracowało u nas obywateli: Ukrainy – 925, Białorusi -  392, Gruzji-  225, Rosji- 145 i Mołdawii – 76. W 2019 r. było ich 1234 więcej.


 

Galeria

wstecz

Komentarze (3) Skomentuj

  • ATI 2021-04-19 14:41:49
    Co z ofertami pracy dla pracowników 60+? Czy ktoś podejmie ten temat? Bo na razie tylko slogany i brak konkretów.
  • Novelty 2021-05-06 12:23:40
    Złóż wniosek o pożyczkę pod adresem NOVELTY FINANCE (noveltyfinances@gmail.com) z oprocentowaniem 3%. Niezależnie od tego, czy chcesz ożywić swój styl życia, czy też masz nieoczekiwany wydatek, z którym musisz sobie poradzić, pożyczka z NOVELTY FINANCE to opłacalny sposób na realizację tego celu. NOWOŚĆ FINANSE jest elastyczna: możesz pożyczyć do 5 milionów euro (5 000 000,00 euro), z odpowiednimi okresami spłaty od 6 miesięcy do 30 lat. Oferujemy szeroką gamę pożyczek osobistych, biznesowych, mieszkaniowych oraz pożyczek konsolidacyjnych, które można dostosować do zmieniających się potrzeb i okoliczności z oprocentowaniem 3%. Co dostałeś:  Natychmiastowy dostęp do środków po zatwierdzeniu  Konkurencyjne stopy procentowe  Elastyczne warunki spłaty  Możliwość szybszej spłaty kredytu (dopłaty obniżają wysokość kredytu)  Łatwe zatwierdzenie, jeśli potrzebujesz dodatkowych funduszy  Twoja pierwsza spłata pożyczki rozpocznie się w sześć miesięcy po zatwierdzeniu. Jak aplikować: Złożenie wniosku o pożyczkę jest szybkie i proste! Firmy lub osoby zainteresowane ubieganiem się o pożyczkę w Novelty Finance, które potrzebują więcej informacji na temat JAK ZŁOŻYĆ WNIOSEK, powinny WYSŁAĆ E-MAIL na adres (noveltyfinances@gmail.com) LUB skontaktować się z Krystianem Damianem na WhatsApp pod numerem +48732121095, aby uzyskać więcej informacji i ustne instrukcje. Zastosować.
  • Monika 2021-05-11 20:57:43
    Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje prywatne zdjęcia : http://panieonline.pl/monika