Kredyt hipoteczny to popularny sposób na sfinansowanie zakupu nowej nieruchomości. Dla większości ludzi to jednocześnie najpoważniejsze zobowiązanie finansowe w ciągu całego życia. Z tego powodu warto dokładnie przemyśleć wybór oferty oraz zweryfikować własną zdolność kredytową. Dowiedz się, jakie informacje są ważne dla banku i jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny.

1. Zdolność kredytowa – co to jest?
2. Zdolność kredytowa – jak ją obliczyć?
3. Kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?

Zdolność kredytowa – co to jest?

Na podstawie zdolności kredytowej bank ocenia, czy kredytobiorca będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie finansowe.
Sprawdź kalkulator zdolności kredytowej i w prosty sposób dowiedz się, na jaką wysokość pożyczki możesz liczyć. Aby ocenić zdolność kredytową, należy określić istotne dane, np. okres kredytowania, typ rat, liczbę osób w gospodarstwie domowym, miesięczny dochód, czy też inne stałe zobowiązania.
Wiarygodność kredytową banki oceniają m.in. na podstawie dołączonych do wniosku o kredyt dokumentów. Pożyczkodawcy sprawdzają również informacje zawarte w Biurze Informacji Kredytowej, w którym znajduje się historia zaciągniętych pożyczek, a także informacje o ewentualnych opóźnieniach w spłatach.

Zdolność kredytowa – jak ją obliczyć?

Podstawowe czynniki, brane pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej to wysokość dochodów, rodzaj zatrudnienia, miesięczne koszty, a także inne istniejące zadłużenia czy opóźnienia w ich spłatach.

Ważny jest również staż pracy, wykonywany zawód, ilość dzieci, wykształcenie czy stan cywilny. Wszystkie informacje mają na celu uzyskanie jak najdokładniejszych informacji na temat sytuacji finansowej i życiowej pożyczkobiorcy.
Największe szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego mają osoby posiadające umowę o pracę na czas nieokreślony oraz stały dochód. Nie oznacza to jednak, że pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy zlecenie czy o dzieło muszą liczyć się zawsze z odmową kredytu. Najczęściej w takich przypadkach bank oferuje mniejszą wysokość kredytu i warunki dopasowane do sytuacji finansowej pożyczkobiorcy.

Kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?


Mimo przejściowego kryzysu na rynku nadal wiele osób jest zainteresowanych zakupem nieruchomości. Nic w tym dziwnego – mieszkania to również pewny sposób na inwestycje. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zakup nawet kilku mieszkań, spłacając kolejne raty ze środków uzyskanych z ich wynajem.
Kredyt hipoteczny to wciąż jedna z najpopularniejszych form finansowania zakupu nieruchomości. Obecnie banki finansują do 80% wartości mieszkania. Oznacza to, że należy mieć przygotowany niemały wkład własny. W wielu przypadkach im większy wkład własny, tym większa szansa na otrzymanie pozytywnej decyzji banku. Dodatkowo warto pamiętać, że banki weryfikują zarówno potencjalnego pożyczkobiorcę i jego zdolność kredytową, jak i samą nieruchomość. Sprawdzany jest stan prawny lokalu, dlatego jeszcze przed podpisaniem umowy przedwstępnej warto sprawdzić hipotekę oraz wpisy do księgi wieczystej. Kolejny krok to wybór banku i kredytu hipotetycznego. Co ważne, nie zawsze bank, którego wieloletnim klientem jesteśmy, przedstawi najlepszą ofertę. Z tego powodu warto sprawdzić opcje w innych instytucji bankowych. W łatwy sposób można zrobić to, korzystając np. z rankingów kredytów, które porównują najważniejsze cechy pożyczek, a a przy są aktualizowane na bieżąco. Dzięki temu można wybrać ofertę kredytową dopasowaną do własnych potrzeb, nie tracąc dużo na jej poszukiwania.

Materiały partnera
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj