Esperal należy do grona najpopularniejszych środków farmaceutycznych, wykorzystywanych w procesie leczenia choroby alkoholowej. Stosowany samodzielnie nie leczy alkoholizmu, ale wspiera proces terapeutyczny, skutecznie motywując pacjenta do utrzymania stałej wstrzemięźliwości od alkoholu etylowego. Obecność disulfiramu w krwiobiegu pacjenta hamuje wydzielanie dehydrogenazy aldehydowej, czyli jednego z enzymów wątrobowych. Jest on niezwykle istotny dla prawidłowego trawienia alkoholu etylowego. Wszywana podskórnie tabletka z Esperalem jest zatem obojętna wyłącznie dla organizmu trzeźwego nałogowca. Jeżeli zdecyduje się on na ryzykowne próby przepicia wszywki alkoholowej, musi liczyć się z wystąpieniem nieprzyjemnych i niebezpiecznych objawów zatrucia. 
 

Organizm „zaszytego” uzależnionego, który wbrew zaleceniom lekarza sięga po alkohol, zatruwa nie tylko etanol. Esperal zaburza szlak metaboliczny substancji odurzającej w ludzkiej wątrobie, co w konsekwencji po spożyciu trunku prowadzi do gromadzenia się toksyn w krwiobiegu. Ich nadmierne stężenie odpowiedzialne jest za patologiczne reakcje organizmu, których najbardziej obawiają się sami uzależnieni. Już podczas wizyty konsultacyjnej u lekarza poznają oni bowiem mechanizm działania wszywki alkoholowej. Są zatem świadomi, że wynikiem ich niesubordynacji może być stan zagrożenia ich zdrowia i życia występujący po połączeniu etanolu i Esperalu. Pacjenci współpracujący z lekarzami nie odczuwają żadnych nieprzyjemnych konsekwencji stosowania tej metody wspomagającej terapię alkoholizmu. Powstrzymują się przed piciem głównie z obawy przed pogorszeniem stanu własnego zdrowia i koniecznością hospitalizacji.

Esperal, czyli disulfiram

Farmaceutyk, znany powszechnie pod nazwą Esperal, dostępny jest w polskich aptekach pod nazwą Disulfiram WZF. Substancja jest legalna i dopuszczona do obrotu farmaceutycznego na terenie całego kraju. Pacjent może samodzielnie nabyć ją wyłącznie na podstawie okazanej farmaceucie recepty od lekarza. Łatwo dostępny Esperal, Katowice oferują również w śląskiej filii Centrum Medycznego Galmedic. Oryginalną substancję leczniczą wszywa się tu pacjentom podczas zabiegu – nie muszą oni zatem posiadać recepty czy skierowania.


Jak sama nazwa wskazuje, substancję czynną leku stanowi disulfiram, inhibitor dehydrogenazy aldehydowej. Jego połączenie z etanolem powoduje wzrost stężenia w krwi nałogowca aldehydu octowego. To jedna z najgroźniejszych toksyn, powstająca podczas metabolizmu alkoholu etylowego w ludzkiej wątrobie. W fizjologicznych, niezakłóconych warunkach substancja ta przy udziale enzymów przekształcona zostaje do nieszkodliwej postaci kwasu octowego, a ostatecznie dwutlenku węgla i wody. Kumulując się w „zaszytym” organizmie, po kontakcie z alkoholem wywołuje nieprzyjemne objawy tzw. reakcji disulfiramowej.
Pacjenci, którzy decydują się na podjęcie próby przepicia wszywki alkoholowej, skarżą się na nasilone objawy zatrucia organizmu. Zmagają się zatem z silnymi nudnościami, wymiotami, biegunką. Doskwierają im zawroty głowy, bóle, drżenia mięśni, tachykardia, wahania ciśnienia tętniczego krwi. Nadmierny wzrost stężenia toksyny wywołuje ponadto objawy psychiczne: psychozy, myśli depresyjne, omamy, halucynacje. Wszystkie z tych dolegliwości mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia chorego, który podczas stosowania terapii awersyjnej nie zachowuje abstynencji. Pierwsze objawy zatrucia występują zwykle już kilkadziesiąt minut po kontakcie Esperalu z etanolem. Utrzymują się zaś nawet do kilkunastu godzin, stopniowo wycieńczając organizm uzależnionego.

 

Jak się przygotować do zabiegu?

Aby terapia z użyciem Esperalu była dla pacjenta bezpieczna i skuteczna, powinien on przygotować się do zabiegu wszycia wszywki alkoholowej. Konieczna jest zatem uprzednia konsultacja lekarska. W Centrum Medycznym Galmedic uzależniony spotyka się z chirurgiem, który przedstawia mu zalecenia dotyczące postępowania podczas całego okresu terapeutycznego. Skuteczność Esperalu może sięgać nawet 12 miesięcy. Jest to zatem długi okres, podczas którego pacjent powinien zadbać również o poziom swojego komfortu psychicznego. Już na etapie przygotowania chorego do „zaszycia” można zatem zalecić konsultacje psychoterapeutyczne lub psychologiczne.

Podczas kwalifikacji pacjenta do zabiegu lekarz weryfikuje istnienie wskazań do rozpoczęcia procedury medycznej. Zaleca ją tym pacjentom, którzy świadomie współpracują ze specjalistami i są w stanie stosować się do wszystkich zaleceń. Lek samodzielnie nie leczy choroby alkoholowej, ale jest skutecznym wsparciem terapeutycznym. Jeszcze przed „zaszyciem” należy bowiem przerwać ciąg alkoholowy, a to działanie zawsze stanowi pierwszy krok do życia w trzeźwości.
Do wszycia wszywki alkoholowej nie kwalifikuje się pacjentów nadwrażliwych na składniki leku. Również chorzy znajdujący się pod wpływem alkoholu lub w stanie po jego spożyciu nie mogą zostać „zaszyci”. Warunkiem koniecznym do wykonania zabiegu jest zachowanie przynajmniej 24-godzinnej abstynencji nałogowca poprzedzającej wszycie Esperalu. Wszywki alkoholowej nie zaleca się pacjentom ze złożonym przebiegiem chorób przewlekłych, zwłaszcza o podłożu neurologicznym czy sercowo-naczyniowym. Przeciwwskazaniem najczęściej okazują się również zaburzenia psychiczne o charakterze depresyjnym i myśli samobójcze obecne w przeszłości nałogowca.

Esperal – jak wygląda zabieg?

Po konsultacji pacjenta przed zabiegiem lekarz przygotowuje jego skórę. Oczyszcza ją, odkaża i znieczula miejscowo. Dzięki temu pacjent nie odczuwa bólu ani dyskomfortu podczas wykonywania cięcia chirurgicznego. Wszycie Esperalu wymaga przerwania ciągłości powłok skórnych z użyciem skalpela. Lekarz lokalizuje nacięcie zwykle tuż nad pośladkiem pacjenta i prowadzi je w głąb tkanek. Tam wypreparowuje kieszonkę, w której umieszcza wcześniej wyliczoną dawkę jałowych tabletek Esperalu. Zaszywa powstałą ranę z użyciem nici chirurgicznych, a lek wszyty do organizmu nałogowca stopniowo uwalnia się do jego ustroju. Miejsce zabiegu lekarz zabezpiecza jałowym opatrunkiem. Zabieg trwa kilkadziesiąt minut, a ponieważ uważany jest za mało inwazyjny, nie wymaga hospitalizacji pacjenta. Proces rekonwalescencji spędza on zatem z domowych warunkach.

Gdzie bezpiecznie się „zaszyć”?

Bezpieczne wszycie Esperalu możliwe jest wyłącznie w klinicznych warunkach. Oferują je stacjonarne placówki medyczne, gdzie nad przebiegiem procedury czuwa doświadczony chirurg. W Centrum Medycznym Galmedic zabiegi wykonywane są z przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa oraz higieny. Specjaliści stosują oryginalny Esperal, dostępny na miejscu w placówce.


 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj