Srebro jest jednym z tych metali, które mimo ogólnej wzrostowej tendencji ceny, wykazują dość dużą zmienność w krótkim terminie. Od czego zależy oferowana przez skup srebra cena za gram materiału i jak zarobić maksymalną kwotę na sprzedaży srebra?

Jak zarobić najwięcej w skupie srebra?

Oferowana przez skup srebra cena za gram zależy od paru czynników:

  • globalnej koniunktury (zapotrzebowania i podaży);

  • przewidywań gospodarczych (cena srebra rośnie w okresach niestabilności politycznej czy ogólnie w sytuacjach kryzysowych);

  • czystości i pochodzenia stopu;

  • wielkości jednorazowo sprzedawanej partii;

  • indywidualnych ustaleń związanych z możliwościami obu stron transakcji.

O ile na dwa pierwsze czynniki raczej nie ma się wpływu, o tyle trzy kolejne można już wykorzystać na swoją korzyść.

Przede wszystkim, żeby cena za gram w skupie srebra była satysfakcjonująca, warto znaleźć duży skup – w takim miejscu właścicielom łatwiej jest dopasowywać swoje marże w taki sposób, aby wciąż mieć ofertę atrakcyjną dla klientów. Jeśli dodatkowo udałoby się wynegocjować regularne dostawy możliwie dużych partii, to będzie to sporym atutem. Oczywiście takich możliwości nie będą mieli raczej klienci indywidualni, tylko biznesowi, ale także mali dostawcy srebrnego złomu, jeśli mają możliwość jednorazowego przygotowania większej partii materiału, często mogą liczyć na korzystniejszą dla siebie wycenę.

Pamiętaj o segregowaniu srebra

W poszczególnych zastosowaniach używa się stopów srebra o różnej czystości. W niektórych stopach o charakterze technicznym jest go zaledwie około 15%, natomiast w biżuterii z czystego srebra: 99,9%. To oczywiste, że w obu przypadkach wyceny będą różne, natomiast warto pilnować tego, żeby dostarczyć do skupu srebro posortowane według typów. 

Zwykle wystarczy posłużyć się kluczem zastosowania, nie trzeba przeprowadzać żadnych skomplikowanych prób, chodzi raczej o to, żeby, składując złom srebrny przed dostarczeniem do skupu, pamiętać o jego dokładnym sortowaniu. Jeśli elementy srebrne są powierzchniowo zabrudzone, można je mechanicznie oczyścić w miarę możliwości – zwykle materiał zabrudzony jest wyceniany niżej od oczyszczonego.

Przede wszystkim też warto porównać ceny w skupach przed sprzedażą – nie wszędzie są one aktualizowane równie często i tylko duże, liczące się skupy w miarę szybko również ceny podnoszą. To ważne, bo choć ceny za gram mogą wydawać się bardzo zbliżone, to przecież przy większej partii przełożą się na całkiem spore różnice w wartości dostawy.

Materiał partnera

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj