Poleca: Małgorzata Mazur
Serial „Wikingowie” bije szczyty oglądalności na popularnej platformie Netflix. A prawdziwych wikingów nie trzeba daleko szukać. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Utgard Gliwice zajmuje się odtwarzaniem kultury materialnej, wojskowości oraz życia codziennego mieszkańców Norwegii okresu wypraw wikingów. Działa aktywnie w mieście od pięciu lat, a przez ostatnie dwa już bardziej formalnie – jako stowarzyszenie. Gliwiczanie mogli spotkać się z nią w Stacji Artystycznej Rynek, gdzie nie raz prowadzono lekcje żywej historii, albo podczas treningów łuczniczych czy na wieczorach muzyki dawnej. Drużyna prowadziła również warsztaty rzemiosł dawnych w GCOP – nie tylko pokazywano epokę wielkich wojów, ale tworzono też rękodzieła technikami z okresu wczesnego średniowiecza.

Obecnie, mimo braku wydarzeń ze względu na pandemię, Utgard dalej dzieli się wiedzą i pasją ze wszystkimi zainteresowanymi – w minioną niedzielę rozpoczął się jarmark online! 

Z wykorzystaniem wydarzenia na Facebooku rękodzielnicy i rzemieślnicy należący do Utgardu wystawiają wytworzone przez siebie przedmioty.  Zainteresowani kupnem powinni skomentować zdjęcie, by zarezerwować dany przedmiot (sprzedawane są pojedyncze sztuki rękodzieła), a następnie wysłać wiadomość, z osobą oznaczoną w opisie zdjęcia jako twórca, w celu ustalenia zapłaty i wysyłki.

Samodzielne wytwarzanie przedmiotów jest ważną częścią działalności grup rekonstrukcji historycznych, jedną z obowiązujących je zasad. - Na piknikach czy różnego rodzaju wydarzeniach historycznych często pojawiają się kramy z biżuterią, nożami, krajkami lub tkaninami. Jarmark online daje szansę naszym drużynnikom, by sprawdzić się w takiej działalności. Dzięki niemu, mimo obostrzeń, dalej możemy tworzyć nowe rzeczy, rozwijać się i szerzyć działalność naszego stowarzyszenia – mówi Małgorzata Mazur, sekretarz Utgardu i jego członkini, nosząca imię Runa. 

Jarmark potrwa do 29 listopada. Wydarzenie można znaleźć na stronie Utgardu na Facebooku, w zakładce „Wydarzenia”. Jeśli jesteście fanami mitologii nordyckiej albo szukacie oryginalnych prezentów na święta, obowiązkowo powinniście tam zajrzeć.
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj