Jeśli wasze dzieci słuchają piosenek, które komponuje dla nich gliwicki artysta Cezik, to przy okazji oglądają animacje, jakie do tych utworów tworzy Adam Łapko. Ilustrator i grafik z naszego miasta zasłynął żartobliwymi przeróbkami zagranicznych marek, przetłumaczonych na język polski. 
„Oczywiście moim celem nie było edukowanie i nauka obcych języków. Jestem świadomy, że jest tutaj wiele naciąganych tłumaczeń. W gruncie rzeczy chodziło o robienie sobie jaj. Miejcie to na uwadze”, napisał w jednym z postów na swoim facebookowym profilu. 

Chodzi o pełne humoru przeróbki obcych marek. Wszyscy je znamy, te produkty kupujemy, oglądamy w reklamach. On wpadł na pomysł, by ich nazwy tłumaczyć na język polski. Co ciekawe, wcale nie dlatego, że jest zwolennikiem takiego tłumaczenia. Bo nie jest. Twierdzi nawet, że jego wizualizacje są tych zabiegów doskonałą antyreklamą. 

Mówi szczerze: – Nie ukrywam, że chodziło mi głównie o zareklamowanie siebie, dotarcie do większego grona odbiorców. 

Serwis YouTube to u niego TyTubo, a Facebook – Twarzoksiążka. Słynny baton Kinder Bueno to Dzieci Dobre, kremowy żel pod prysznic Dove – po prostu Gołąb. Napój energetyczny Red Bull to Czerwony Byk, męski kosmetyk Old Spice – Stara Przyprawa, a dezodorant Axe – Topór. Telewizor Sharp – Ostry, koszule Vistula – Wisła, Cinema City – Miasto Kina. Wreszcie Head & Shoulders – Głowa i Ramiona (od tego szamponu zresztą ta zabawa się zaczęła).

– Nie jestem w stanie przypomnieć sobie, kiedy pomysł na przeróbki pojawił się w mojej głowie... Całkiem możliwe, że to efekt rozmyślań pod prysznicem i ciągłego spoglądania na butelkę z napisem Head & Shoulders. Mam jakieś doświadczenie w budowaniu identyfikacji wizualnej, a moc obrazowania pewnych idei jest mi dobrze znana. Pomyślałem: to zadanie dla mnie.

„Więcej takich spolszczeń. Już to widzę w sklepie spożywczo-przemysłowym... Poproszę gołębia, dwa białe jelenie, kukułki i dziękuję”, napisała na jego profilu jedna z internautek. 

Tłumaczenia się przyjęły, spodobały i można powiedzieć – odniosły sukces. Choć zdarzają się oczywiście ludzie bez dystansu. Jedna z firm, której nazwy gliwiczanin podawać nie chce, sprzeciwiła się jego tłumaczeniu swojej marki. Grafikę trzeba było usunąć. Na szczęście inni poczucie humoru mają. Co ważne – grafik na swoich pracach nie zarabia, traktuje je wyłącznie jako słowną zabawę. A przy okazji robi przecież towarom oryginalną reklamę. 


Jestem ilustratorem, narysuję dla ciebie wszystko

Czas go przedstawić. Adam Łapko. Ilustrator i grafik. Mówi, że narysuje wszystko, zilustruje nawet najśmielszą wizję. Pochodzi z Siemianowic Śląskich, ale w Gliwicach mieszka. W tym roku kończy 30 lat. Skończył też studia – graficzne, lecz nie czuje, by to właśnie one w jakiś widoczny sposób go ukształtowały. Większość jego doświadczenia pochodzi z pracy samodzielnej. Zawodowo zajmuje się bowiem obrazowaniem wizji – swoich i czyichś. Zwykle używa cyfrowych narzędzi i rysuje na tablecie graficznym, ale chętnie sięga po sposoby analogowe, jak ołówek czy pędzel.

Rysuje, maluje, modeluje w 3D. Można mu zlecić cyfrową ilustrację, akrylowy obraz, zaprojektowanie identyfikacji wizualnej. Sprzedaje plakaty ze swoimi grafikami, prowadzi szkolenia digital painting. Jeśli ktoś jest zainteresowany taką twórczością, zaprasza na swój fanpage Adam Lapko Ilustrator lub stronę www.adamlapkoilustrator.com 


Był nieśmiały, więc zaczął rysować 

Jak to się zaczęło? Jego pamięć nie sięga do tego momentu. Rysowanie zawsze było sposobem na wyrażenie siebie. 

– Być może był to wyniki mojej nieśmiałości, być może do tej aktywności zachęcił mnie niesamowity relaks, jakiego doświadczam podczas rysowania – mówi.

Ciągle szuka swojego stylu. Z tego powodu lubi sięgać po różne narzędzia i testuje sporo technik. 

– Rysunek cyfrowy zapewnia mi największą efektywność, dlatego używam go przy płatnych zleceniach. Jednak gdy chcę stworzyć coś dla siebie, coraz częściej sięgam po farby. Najbardziej lubię te momenty, w których nic nie jest mi narzucone, mogę komponować w dowolnej tematyce. Często używam barw ciemnych, by potem pobawić się na nich światłem. Lubię chlapnąć niedbale farbą, aby dać się ponieść przypadkowi, zaskoczyć własnym działaniem.

W pracach widać wyraźne poczucie humoru. To by sugerowało, że ich autor ma dystans do siebie i świata. Jemu jednak wydaje się, że jest wręcz przeciwnie. 

– Swoją twórczość w internecie zaczynałem od humoru. Tworzyłem komiksy, w których chodziło głównie o rozśmieszenie widza i usilne zdobycie jego uwagi. Uważam, że właśnie w tych czasach brakowało mi dystansu do siebie. Teraz, kiedy jestem dużo pewniejszy, mam odwagę sięgać po cięższe i poważniejsze klimaty. Zdecydowanie łatwiej jest mi namalować coś pod mój gust, a nie dla publiki.

Stale tworzy ze znanym gliwickim artystą Cezikiem – animacje dla dzieci na YouTube. Stworzył również okładkę na jego jedyną płytę. 

– Dostrzegam, że mamy z Cezarym wiele cech wspólnych, patrząc na jego perfekcjonizm i krytyczne spojrzenie na swoją twórczość.

Spod jego ręki wyszło także sporo grafik na różnego rodzaju kampanie reklamowe dla banku ING oraz Żywca. Dla tych dwóch marek miał okazję projektować podczas trzech lat spędzonych w gliwickiej agencji reklamowej Gong. To był okres istotny w zawodowym rozwoju, wciąż wspomina go z sentymentem.

Ilustracja pochłania go nie tylko w pracy, także w chwilach wolnych. Dużo czasu poświęca rysunkowi, słucha audiobooków i podcastów o projektowaniu, filmach, reklamie, psychologii. 

W życiu jest jednak coś ważniejszego. To rodzina – żona Agnieszka i syn Staś. Oni właśnie dają mu energię i motywację do tworzenia wartościowych rzeczy.

W Gliwicach mieszka od ośmiu lat i czuje, że to miejsce jest bliższe jego sercu niż rodzinne Siemianowice. A specjalnie dla czytelników „Nowin Gliwickich” ma humorystyczną interpretację miasta, którą do niniejszego tekstu załączamy. 

Marysia Sławańska


Galeria

wstecz

Komentarze (5) Skomentuj

 • Claudia Klein 2020-08-17 07:43:48
  Witam, Nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Czy pilnie potrzebujesz wsparcia finansowego? Potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli tak, radzę skontaktować się z moją firmą przez | spotlightglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i masz pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ świadczymy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczka osobista, pożyczka biznesowa i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 mln euro. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów pożyczkowych. Wiemy, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było dużym problemem. Dla osób fizycznych, które mają problem finansowy i potrzebują jego rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem pożyczki pod zastaw kapitału w swoich lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na duże zainteresowanie stopa procentowa, niewystarczające zabezpieczenia, wskaźnik zadłużenia do dochodów, niska ocena kredytowa lub inne przyczyny. Koniec z czekaniem i stresującymi wizytami w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz otrzymać pożyczkę i sfinalizować swoje transakcje zawsze i wszędzie, gdzie tego potrzebujesz. Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij e-mail do | spotlightglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 |. Możesz nas łatwo sprawdzić na naszej stronie internetowej poprzez: https://spotlightglobalfin.wixsite.com/financial Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w Twoich rękach!
 • MIDLAND CREDIT HOME 2020-08-20 17:03:36
  Uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było dużym problemem dla wielu klientów, którzy mają potrzeby finansowe. Kwestia złych kredytów i zabezpieczeń to coś, o co klienci zawsze się martwią, starając się o pożyczkę od legalnego pożyczkodawcy. Ale firma MIDLAND CREDIT FIRM wprowadziła tę różnicę w branży pożyczkowej. FIRMA KREDYTOWA MIDLAND została akredytowana przez radę organizacji pożyczkowej do udzielania pożyczek klientom lokalnym i międzynarodowym z oprocentowaniem 3%. Otrzymaliśmy przywilej zaspokojenia Twoich potrzeb finansowych. Kwestia kredytu nie powinna powstrzymywać Cię przed uzyskaniem potrzebnej pożyczki. Nasze usługi obejmują: - * Pożyczki dla inwestorów * Konsolidacja zadłużenia * Drugi kredyt hipoteczny * Pożyczki dla firm *Pożyczki osobiste * Pożyczki międzynarodowe Bez ubezpieczenia społecznego i bez kontroli kredytowej, 100% gwarancji. Wystarczy, że powiesz nam dokładnie, czego chcesz, a my na pewno spełnimy Twoje marzenie. FIRMA KREDYTOWA MIDLAND mówi TAK, gdy banki mówią NIE. Wreszcie, finansujemy małe firmy pożyczkowe, pośredników, małe instytucje finansowe, ponieważ mamy nieograniczony kapitał. Aby uzyskać więcej informacji na temat uzyskania od nas pożyczki: Prosimy o niezwłoczną odpowiedź na tę wiadomość e-mail: midland.credit2@gmail.com Nazwa firmy: MIDLAND CREDIT HOME Adres e-mail firmy midland.credit2@gmail.com Identyfikator NMLS firmy: 315276. Witryna internetowa firmy: midlandcreditonline.com Motto: Inwestowanie przez pokolenia.
 • Susan Benson 2020-08-29 08:33:31
  Witam, czy potrzebujesz pilnej pożyczki? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem finansowym. Potrzebujesz pożyczki na założenie firmy, ukończenie projektu, zakup domu lub samochodu, czy też potrzebujesz pożyczki z innych powodów osobistych? jeśli odpowiedź brzmi tak, skontaktuj się z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi kredytowe, zarówno zabezpieczone, jak i niezabezpieczone. Jeśli to czytasz i wiesz, że potrzebujesz wsparcia finansowego, możesz po prostu napisać do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub napisz do nas bezpośrednio na WhatsApp przez: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy firmą świadczącą kompleksowe usługi finansowe i staramy się pomóc Ci poprawić długoterminowe i krótkoterminowe cele finansowe, ponieważ Twoja stabilność finansowa jest naszym ostatecznym celem. Funkcje i zalety; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie bezpośrednie finansowanie - otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczne oprocentowanie 3%. * Wysokie wskaźniki akceptacji * Masz szansę wybrać datę spłaty - co tydzień, co miesiąc lub co rok przez okres od 1 do 30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza. * Brak ukrytych opłat Wiele osób stoi w obliczu przedwczesnych wyzwań finansowych iz jakichś powodów tak trudno jest im uzyskać pożyczkę w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych. Jeśli naprawdę potrzebujesz rozwiązania dla swoich finansów, po prostu napisz do mojej firmy, a pomożemy Ci z pożyczką. Pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie. Kiedy aplikujesz z nami, składasz wniosek w zaufanej firmie, która dba o Twoje potrzeby finansowe, naszym najwyższym priorytetem jest Twoja stabilność finansowa i będziesz pod opieką przez cały proces. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prosimy o przesłanie nam wniosku o pożyczkę za pośrednictwem: E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com LUB; WhatsApp: +447903159998
 • VIOLETTA FINANSOWANIE 2020-09-03 20:01:56
  Witam wszystkich Dziękuję Bogu za to, że ponownie postawiłeś VIOLETTA ZAWADZKA na mojej ścieżce. W przypadku wszystkich Twoich potrzeb finansowych lub masz kłopoty finansowe, po prostu skontaktuj się z tą wspaniałą VIOLETTA ZAWADZKA, a będziesz miał pełną satysfakcję.Ta kobieta właśnie pomogła mi niewielką sumą 35 000 zł, a to mi wystarczy. Jest kobietą serca, dzięki tej wspaniałej kobiecie mogłem podnieść standard życia i zadłużenie. Jeśli potrzebujesz małej pożyczki, skontaktuj się tylko z nimi, a nie zawiedziesz się. E-mail: violettazawadzka1955@gmail.com Dziękuję Ci
 • KUMAH JAMES 2020-09-28 14:04:47
  Jesteś biznesmenem czy kobietą? Masz kłopoty finansowe lub potrzebujesz pieniędzy na założenie własnej firmy? Czy musisz spłacać ich dług, czy też musisz opłacać rachunki lub zakładać dobry biznes? Czy będziesz mieć niską zdolność kredytową i czy trudno będzie uzyskać kapitał od lokalnych banków / innych instytucji finansowych? Potrzebujesz pożyczki lub finansowania z dowolnego powodu, takiego jak: a) Pożyczka osobista, rozszerzenie działalności, b) przedsiębiorczość, edukacja, c) konsolidacja zadłużenia, d) Duże pożyczki Z niskim oprocentowaniem 3%, z gwarancją i bez Oferujemy gwarancje, pożyczki osobiste, pożyczki konsolidacyjne zadłużenia oraz ryzyka kapitał własny, kredyt biznesowy, pożyczka edukacyjna, hipoteka lub pożyczki na dowolne OK". Jednak nasza metoda daje możliwość określenia kwoty potrzebnego kredytu oraz okresu, na jaki jest to dla Ciebie przystępne, daje realną szansę na zdobycie potrzebnych środków! Te osobiste pożyczki mogą zostać zatwierdzone niezależnie od posiadanego kredytu, a wielu zadowolonych klientów obsługuje tę aplikację. Ale nie tylko otrzymujesz niezbędną pożyczkę osobistą; To nasza obietnica: gwarantujemy najniższe oprocentowanie dla wszystkich pożyczek z niezabezpieczonymi korzyściami. Staramy się wywrzeć trwałe pozytywne wrażenie i pod każdym względem przewyższać oczekiwania moich klientów. Naszym celem jest traktowanie Państwa z godnością i szacunkiem, oferując jednocześnie usługi najwyższej jakości. E-mail: midland.credit2@gmail.com Nazwa firmy: MIDLAND CREDIT HOME Odwiedź nas na www.midlandcreditonline.com