Przemek z MyTravelMyBug poleca:
Przechadzając się po ogrodach pałacu w Pławniowicach nie zastanawiałem się zbyt często nad historią tego miejsca. Piękny pałac i klimatyczny park przyciągał zawsze na krótkie weekendowe spacery.
Wchodząc na teren parku w ten pochmurny dzień spojrzałem na posąg spoglądający w stronę kompleksu pałacowego. Przedstawia on Giovanniego Baptista Angelo von Ballestrem di Castellengo. Brzmi dość włosko? Oto jego historia:
Jesienią Roku Pańskiego 1709 r. przyszedł na świat w Turynie Giovanni Baptysta Angelo. Los nie związał go jednak ze słoneczną Italią. Niesiony prądem zmian i wojen ówczesnej Europy osiadł na Śląsku, gdzie poznał Marią Elżbietę von Stechow.

Jako, że serce nie sługa, w 1748 r. poślubił dziedziczkę. Tak trafił do pałacu w Pławniowicach, który należał do jego teścia, Franciszka Wolfgang von Stechow. Majątek, przechodząc przez kolejne pokolenia, aż do roku 1945 pozostawał w rękach rodziny Ballestrem.

Obecne zabudowania pałacowe pochodzą z końca XIX wieku. W latach 1882-1885 hrabia Franciszek II Ballestrem zlecił wykonanie projektu i budowę kompleksu mistrzowi budowlanemu Konstantynowi Heidenreich z Kopic.

Dwukondygnacyjny pałac na planie litery U reprezentuje styl neomanieryzmu niderlandzkiego i choć o walorach architektonicznych nie będę się rozpisywać, to warto na pewno zwrócić uwagę na piękne detale kamieniarskie widoczne na wykonanej z czerwonej cegły elewacji.

Obok pałacu, możemy zauważyć niezbyt duży lecz bogato zdobiony budynek, tzw. Dom Kawalera, w którym miał zamieszkiwać na początku XX wieku starszy syn hrabiego, Leon.

Czas rodziny Ballestrem zakończył się w 1945 roku, kiedy to po wojnie teren przeszedł na własność państwa i przekazany został do dyspozycji władzom kościelnym. W roku 1993 ruszył kapitalny remont kompleksu, który trwa do dnia dzisiejszego.

Kompleks pałacowy prezentuje się pięknie o każdej porze roku. Ja najbardziej lubię wiosnę, kiedy ogród pełen jest kwiatów, a alejki zapełniają się spacerującymi. To świetny czas by wyjść z domu i podziwiać kwitnące w ogrodach kwiaty, drzewa i krzewy. Pobliski zjazd z autostrady pozwala dotrzeć na miejsce bardzo szybko!

Galeria

wstecz

Komentarze (1) Skomentuj

  • mieszczuch 2021-06-06 08:47:52
    Tu macki Frania destruktora nie dosięgły tego pałacu który jest orginalny w 100% i oczywiście piękny.