Harcerz, społecznik, działacz lokalny. Aktywista, który każdego dnia chce poprawiać świat. Wrażliwy na potrzeby i problemy innych. Instruktor ZHP, prezes Stowarzyszenia GTW. Instruktor piłkarski i wspinaczkowy. Organizator imprez kulturalnych i sportowych, w tym Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Za swoją pracę wielokrotnie wyróżniany i nagradzany.
Urodził się 37 lat temu w Gliwicach. Dorastał przy ul. Pszczyńskiej. - Granie w piłkę, ganianie po garażach. Gdybym nie był ambitny, to nie wiem, jakbym skończył – śmieje się. - Uczniem byłem przeciętnym, ale spory wpływ na mnie wywarł kuzyn Marcin, który mieszkał na os. Kopernika. Za jego namową wstąpiłem do harcerstwa. Wtedy zaczęła się też moja aktywność społeczna. Po raz pierwszy zbierałem pieniądze dla WOŚP jako nastolatek. Usłyszałem o akcji w Radio Flash, które zachęcało młodych do zbiórki. Kumpel wziął zwykły słoik, ja czerwono-żółty pojemnik po karmie dla papug i chodziliśmy po Pszczyńskiej. Zebrane pieniądze zanieśliśmy do radia. Dostaliśmy naklejkę i kasetę magnetofonową. Nie przypuszczałem, że przez kolejne kilkanaście lat będę głównym organizatorem kolejnych gliwickich finałów WOŚP.

Po podstawówce rozpoczął naukę w technikum kolejowym przy Chorzowskiej. Tam zetknął się z Joanną Sarre z Centrum Inicjatyw Społecznych. - Kiedyś pojawiła się w naszej szkole i zachęcała uczniów do wolontariatu - wspomina. - Pomyślałem, że to może być fajne doświadczenie. Na zbiórce 19. Gliwickiej Drużyny Harcerskiej przegadaliśmy propozycję i postanowiliśmy się zaangażować w pomoc dla dzieciaków. Stworzyliśmy program „Harcerskie wychowanie”.

W końcu postanowili działać na własny rachunek. - Żeby zdobyć wiedzę i doświadczenie, skończyłem wakacyjną szkołę liderów społecznych - mówi. W 1994 roku, wspólnie z kilkoma innymi osobami, założył Stowarzyszenie GTW (Gliwickie Towarzystwo Wolontariatu lub Gliwicki Team Wolontariatu – red.). Początki były trudne, ale swoją pracą udowodnili, że warto na nich stawiać.

Dzisiaj GTW to największa organizacja w Gliwicach oraz jedna z największych na Śląsku. Od lat skutecznie rozwija projekty społeczne, sportowe oraz kulturalne. Pod jej skrzydłami działa Śląska Akademia Futbolu, Akademia Wspinaczki GTW oraz Magazyn „HydeParkNews”. GTW zarządza trzema obiektami: Stacją Artystyczną „Rynek”, Centrum Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Bumerang” oraz stadionem przy ul. Orkana.

Otwórzcie galerię i poznajcie miejsca ważne dla Dariusza Opoki, prezesa Stowarzyszenia GTW.

 

Galeria

wstecz

Komentarze (1) Skomentuj

  • Rudi 2018-02-11 10:40:29
    Wydaje mi się albo tego "TOWARZYSZA" już gdzieś poznałem