Antek w Podróży poleca: 
Słyszeliście kiedyś o takim miejscu, jak Bały w Pyskowicach? Przyznam się Wam, że ja niedawno pierwszy raz słyszałem to określenie, mimo iż przez okolicę przejeżdżałem wielokrotnie samochodem i rowerem.

Bały to zespół poniemieckich mostów kolejowych, które mieszczą się w Pyskowicach nad rzeką Dramą. Znajdziecie je nieopodal ulicy Mickiewicza, która prowadzi z Pyskowic w stronę Byciny.

Zbudowali je Niemcy na przełomie lat trzydziestych i czterdziestych XX wieku (1937-1941) i gdyby je dokończono, to prawdopodobnie byłby to jeden z największych kompleksów kolejowych w tej części Europy. Budowę przerwało wejście wojsk alianckich.

Najwyższy z mostów ma około 15 metrów wysokości, dzięki temu często jest wykorzystywany przez osoby skaczące na linach (tzw. bungee).

W przeszłości w dwóch tunelach, które znajdują się obok odbywały się imprezy z udziałem DJ-ów pod nazwą Bały House Opening. Niestety obecnie miejsce to zalane jest wodą.

Na jednym z mostów poprowadzone są tory kolejowe, więc często przejeżdżają po nim pociągi.

Samo miejsce jest bardzo klimatyczne z uwagi na położenie w niewielkiej dolince, którą płynie Drama oraz otoczenie drzew, które nadają mu aury tajemniczości.

Nieopodal mostów jest skansen kolejowy, w którym znajduje się wiele starych i niestety niszczejących pociągów.

Zdjęcia: Antek w Podróży

Galeria

wstecz

Komentarze (2) Skomentuj

  • Ande 2021-06-24 12:26:18
    Podczas II wojny światowej Niemców wyparła z rejonu Gliwic i Pyskowic 59 Armia, 1 Frontu Ukraińskiego, którą dowodził gen. Iwan Korownikow a nie żadne wojska alianckie.
    • Po prawdzie. 2021-06-24 16:06:33
      Widać jak na dłoni podstawową wiedzę historyczną tego oto redaktorzyny z gimbazy. Niech się najpierw douczy a później pisze swoje wypociny.