Antek w Podróży poleca:
Na terenie powiatu mamy aż 12 drewnianych kościołów. W samych Gliwicach są dwa. Jeden znajduje się przy ulicy Kozielskiej, a drugi na Ostropie. Dzisiaj chciałbym Wam pokazać właśnie ten drugi.

Murowano-drewniany kościół św. Jerzego możecie zobaczyć przy ulicy Piekarskiej. Nie pomylcie go z tym w Łabędach, ponieważ tam również znajduje się świątynia pod tym samym wezwaniem.

Kościół jest częściowo drewniany i częściowo murowany. Najstarszą jego częścią jest drewniana wieża pochodząca z 1544 roku, natomiast nawa pochodzi z 1667 roku.
Sama świątynia jest nieużywana od ponad 90 lat, ponieważ nieopodal znajduje się murowany kościół pw. Ducha Świętego.

Kościół św. Jerzego na co dzień jest zamknięty, ale kilka razy w roku można go zwiedzić z przewodnikiem. Mnie udało się wejść do środka kilka lat temu i byłem pod ogromnym wrażeniem przepięknych barokowych polichromii z XVII wieku (lata 1667-1668).

Najprawdopodobniej pierwszy kościół w tym miejscu zbudowano w XIV wieku, ale został on spalony podczas wojen husyckich. Ten obecny został w 1640 roku spalony przez Szwedów, ale zachowała się wieża oraz prezbiterium.

Kościół jest orientowany i wykonano go w konstrukcji zrębowej.

Jeśli kiedykolwiek usłyszycie, że jest możliwe jego zwiedzanie, to rezerwujcie czas, ponieważ wizyta w nim jest niesamowitym przeżyciem.

Galeria

wstecz

Komentarze (1) Skomentuj

  • SUSAN BENSON 2021-07-02 11:06:56
    Witam Szanowni Państwo, Potrzebujesz pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Potrzebujesz pożyczki biznesowej, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację projektu? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, polecam kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas przez e-mail: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp pod numerem: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy kompleksową firmą świadczącą usługi finansowe i jesteśmy zobowiązani pomóc Ci spełnić wszystkie Twoje aspiracje. Specjalizujemy się w dostarczaniu ustrukturyzowanych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób. Oto kilka powodów, dla których powinieneś skontaktować się z nami w sprawie pożyczki; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie finansowanie bezpośrednie - Otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczne oprocentowanie - Przystępne oprocentowanie 3%. * Wysokie wskaźniki aprobaty - masz 99,9% szans na otrzymanie pożyczki * Elastyczna spłata - Musisz wybrać datę spłaty, tygodniowy, miesięczny lub roczny na okres od 1 do 30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza specjalistyczna. * Brak ukrytych opłat Nie trać okazji z powodu braku środków finansowych. Skontaktuj się teraz z moją firmą, możemy pomóc Ci pożyczyć, ponieważ pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prosimy o przesłanie wniosku o pożyczkę za pośrednictwem E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com WhatsApp/Telegram: +447903159998 Pośrednicy/konsultanci/brokerzy mogą sprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym zaufaniem będziemy pracować razem z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron.