Bycie opiekunem psa to ogromna odpowiedzialność. Zanim w domu zawita pupil, warto zastanowić się, z czym wiąże się przywilej, jakim jest posiadanie przyjaciela z merdającym ogonem. Razem z gliwicką szkołą psiej tresury TRIK podpowiadamy jak dobrze przygotować się do przyjęcia nowego domownika.
Znajdujemy ogłoszenie, umawiamy się na wizytę. Cena, odległość, wiek i umaszczenie pasują, więc bierzemy. W końcu to szczeniak, wszystkie są słodkie i śliczne. A co dalej? Decyzja, by pod swój dach przyjąć czworonoga, może być najlepszą w życiu. Ważne, aby była odpowiednio przemyślana i odpowiedzialna – pies to nie zabawka, a towarzysz życia na kilka lub kilkanaście lat.

Przemyślana decyzja

Decyzja nie może być podjęta pochopnie. Moda czy zachcianka – nie dajmy się im zwieść. Właściciel musi zdawać sobie sprawę z potrzeb zwierzęcia, ponieważ pies w domu oznacza nowe zwyczaje i obowiązki. Awaryjny spacer w środku nocy, kąpiel po wytarzaniu się w kałuży. Musimy upewnić się, że posiadamy wystarczającą ilość czasu na zajęcie psem i dostarczenie mu niezbędnej dawki ruchu. Odpowiednio wcześniej należy rozważyć kwestię nieobecności – czy w razie pilnego wyjazdu albo urlopu będziemy mieli z kim zostawić naszego pupila? 

Zanim zdecydujemy się na nowego domownika, przeanalizujmy również możliwości finansowe. Pies to niemałe koszty, zarówno jednorazowe, jak i regularne: wyprawka, karma, pielęgnacja, wizyty u weterynarza – profilaktyczne i te wynikające z nagłej potrzeby. Ponadto, pies może różnie się zachowywać, nie zawsze tak jakbyśmy sobie tego życzyli. Może załatwić się na dywan, złapać kleszcze i, oczywiście, usłać wszystko sierścią. Dom z psem przestaje być miejscem sterylnym – nie ma się co oszukiwać. W dodatku czasami coś się stłucze albo drzwi czy ściany ulegną zniszczeniu. Trzeba być na to przygotowanym i umieć psu wybaczyć, a jeśli trzeba – ponieść wydatek.
Nie należy zapominać, że pies może uczulać. By uniknąć łez i rozczarowania, ale też konieczności szukania psiakowi nowego domu, można sprawdzić, czy domownicy nie są uczuleni – robiąc testy alergologiczne. 

Wybory – nie kierujmy się tylko wyglądem

Po przeanalizowaniu naszych możliwości finansowych i czasowych oraz oczekiwań (charakter, wielkość czy kolor sierści) warto zacząć od zapoznania się z cechami charakterystycznymi wybranych ras.
Każda psia rasa ma swoją specyfikę. Wszystkie psy mają podstawowe potrzeby, ale niektóre wymagają więcej opieki niż inne. Jedne potrzebują więcej ruchu i zabawy (np. teriery czy husky), inne wymagają czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Poprzez rasę psa poznamy także jego skłonność do chorób lub wad genetycznych czy tego, jakich zachowań możemy się spodziewać. Wszystko to należy wziąć pod uwagę, kiedy decydujemy się na nowego domownika. 
Pamiętajmy, że wizerunek wielu ras i wykreowane o nich opinie mogą być bardzo mylące. Przykładowo psy typu bull kojarzone są jako agresywne i dominujące, a labradory jako idealne psy rodzinne. Stereotypów o poszczególnych rasach jest wiele. Wybierając rasę dla siebie, nie kierujmy się jedynie wyglądem psa. Zastanówmy się nad potrzebami rasy, temperamentem. Każdy pies – tak jak człowiek – ma swój własny, unikalny charakter, dlatego ważne jest, by dowiedzieć się jak najwięcej o pupilu, którego chcemy wprowadzić do swojej rodziny. Wybór psa powinien być podjęty z rozwagą. Pomocne może okazać się skorzystanie z usług specjalistycznych placówek, które oferują nie tylko szkolenia psiaków wszystkich ras i w każdym wieku, ale też konsultacje przed nabyciem psa, pomoc w wyborze rasy, wyborze szczeniaka z miotu pod kątem predyspozycji albo w adopcji. W Gliwicach psimi tematami z powodzeniem zajmuje się m.in. TRIK. Serdecznie polecamy! 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj