Zodiakalny Bliźniak. Komunikatywny, lubiący ludzi. W młodości lekkoatleta, niespełniony malarz. Na przełomie wieku jeden z najmłodszych rajców w gliwickiej radzie miasta, a potem najmłodszy poseł czwartej kadencji sejmu. O sobie mówi, że jest człowiekiem lewicy.
Urodził się 44 lata temu Gliwicach, dorastał w Sośnicy. Ślązak. Jego przodkowie po linii męskiej byli górnikami, on poszedł inną drogą. W podstawówce uczył się w klasie sportowej piłkarek ręcznych klubu GZKS Sośnica Gliwice. – To był prawdziwy babiniec – wspomina z uśmiechem. – Prawie same dziewczyny. Podczas meczów i turniejów, jakie rozgrywały nasze koleżanki, byliśmy ich najwierniejszymi i najgłośniejszymi kibicami. Ja w tym czasie trenowałem już lekką atletykę. 

Uczniem był zawsze bardzo dobrym, stąd wybór I LO. I znowu klasa ze znaczną przewagą dziewcząt. To miało wpływ na dalsze jego życie. – Bardzo lubię pracować z kobietami. Są świetnie zorganizowane, zaangażowane, sumienne i pracowite – podkreśla. 

W szkole średniej rozpoczęła się jego przygoda z działalnością społeczno-polityczną. – Zawsze byłem aktywny, działałem w samorządach szkolnych. Brało się to z tego, że jestem otwarty na innych. Uwielbiam rozmawiać z ludźmi, pomagać im, a przy okazji mieć wpływ na otaczającą mnie rzeczywistość. 

Wpadł w nurt lewicowy, a że to dobry wybór, przekonał go były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, który mówił: wybierzmy przyszłość, nie grzebanie w historii. – Jestem, podobnie jak Kwaśniewski, zwolennikiem oddzielania przeszłości od teraźniejszości grubą kreską – twierdzi.

W latach 90. młoda lewica była bardzo aktywna w mieście. Organizowała akcje edukacyjne, jako pierwsza pomagała gliwiczanom wypełniać PIT-y.

W 1998 r. Widuch znalazł się, wraz z Michałem Jaśniokiem i Dariuszem Salitrą, w gliwickiej radzie miasta. Mieli niewiele ponad 20 lat i studiowali. – Zderzenie z samorządową rzeczywistością nieco mnie rozczarowało. Jak się jest w opozycji i mniejszości, niewiele ma się do powiedzenia... 

Zaangażowanie w działalność partyjną spowodowało, że w 2001 r. zaproponowano mu miejsce na liście do parlamentu z ramienia SLD. Choć startował z odległej, dziesiątej, pozycji, wybrany został posłem. Jako najmłodszy parlamentarzysta pracował przy Wiejskiej w komisjach europejskiej oraz regulaminowej i spraw poselskich. Był też obserwatorem w Parlamencie Europejskim, krótko pełnił funkcję eurodeputowanego. 

Potem jeszcze trzykrotnie kandydował do sejmu – bez powodzenia. W latach 2007-2015 był przewodniczącym SLD w mieście i powiecie gliwickim. W 2010 i 2014 r. kandydował na urząd prezydenta Gliwic. W 2010 uzyskał ponownie mandat radnego, który wykonywał do 2014. 

W ostatnich latach poświęcił się karierze zawodowej i, jak mówi, wzmocnieniu merytorycznemu. Był wiceprezesem Parku Śląskiego. Odwołany z tej funkcji w połowie ubiegłego roku, pracuje dziś jako menadżer w jednej z katowickich spółek kapitałowych. W minionym roku po raz trzeci chciał zostać prezydentem Gliwic. Niestety, w przedterminowych wyborach nie zebrał wymaganej liczby podpisów. 

Lubi podróżować, bo mówi, że podróże kształcą. Uwielbia też zabawy z dwojgiem swoich dzieci.

Poznajcie miejsca ważne w Gliwicach dla Marka Widucha, samorządowca, człowieka lewicy.

Spacerował: Andrzej Sługocki
Fotografował: Michał Buksa

Galeria

wstecz

Komentarze (2) Skomentuj

  • Penetrator 2020-02-29 08:43:46
    Marek nic nie wspomina o pasji do giełdy...
  • Claudia Klein 2020-04-14 01:32:07
    Witam i witam w Spotcap Global Loan Services, nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem ds. Pożyczek. Czy naprawdę potrzebujesz wsparcia finansowego? potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli twoja odpowiedź brzmi „tak”, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i mieć pożyczkę na koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ zapewniamy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczki osobiste, pożyczki biznesowe i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 milionów euro. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów kredytowych. Wiemy, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem Dla osób, które mają problem finansowy i potrzebują jego rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem kredytu kapitałowego w swoich lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na duże zainteresowanie stopa, niewystarczające zabezpieczenie, stosunek zadłużenia do dochodu, niska ocena wiarygodności kredytowej lub z jakichkolwiek innych powodów. Nigdy więcej czasu oczekiwania ani stresujących wizyt w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz uzyskać pożyczkę i dokończyć swoje transakcje, kiedykolwiek i gdziekolwiek jej potrzebujesz. Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij wiadomość e-mail do | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | I Natychmiastowa odpowiedź. Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w twoich rękach!