W znalezieniu ciekawej lektury na weekend, czytelnikom Nowin Gliwickich podpowiada gliwicka Księgarnia Celownik.
„Projekt: prawda” Mariusza Szczygła to książka ciekawa z kilku istotnych względów. Sam motyw przewodni – prawda i jej poszukiwanie – wyróżnia tę lekturę wśród innych pozycji dostępnych na sklepowych półkach. Autor opisuje prawdy najważniejsze dla różnych znanych, a także przypadkowo spotkanych ludzi, pokazuje rozmowy o rzeczach ważnych, a za pomocą opowiedzianych historii próbuje odkryć prawdę uniwersalną o życiu.

Po drugie, „Projekt” jest swego rodzaju eksperymentem literackim, kolażem – pozycja Szczygła zawiera w sobie książkę „Portret z pamięci”, zapomniana dziś książka pisarza, publicysty i reportażysty Stanisława Stanucha z 1959 roku, która – jak możemy dowiedzieć się z okładki – w latach 60. porównywana z dziełami Sartre’a czy Camusa. Szczygieł przyznał, że książka Stanucha była dla niego wielkim odkryciem, punktem wyjścia, impulsem, od którego zaczął tworzyć swoją kolekcję ludzkich prawd. Niejako w podzięce wobec zapomnianego autora i jego dzieła postanowił Szczygieł umieścić w całości „Portret z pamięci” w swojej książce. 

Takie unikalne połączenie form zastosowane przez Mariusza Szczygła, skłania do refleksji jak szerokim zagadnieniem jest prawda, która przybiera różny kształt i ma różną wagę w zależności od osoby. - Być może nie jest to lektura lekka, ale zdecydowanie warto sięgnąć po tę książkę. Tytuł od ręki można nabyć w Księgarni Celownik (ul. Zwycięstwa 41, Gliwice), gdzie można zainspirować się wieloma innymi interesującymi pozycjami – na miejscu sympatyczna obsługa udzieli rad i czytelniczych wskazówek.

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj