Basista legendarnego zespołu KAT od kilku lat mieszka w Gliwicach. Rockman z krwi i kości. Basista zespołu KAT, realizator dźwięku, autor muzyki do hymnu Piasta Gliwice. Rogata dusza, człowiek niepokorny, uparty, w którym płynie na poły góralska i kresowa krew.
Urodził się 50 lat temu w Kamiennej Górze na Dolnym Śląsku. Dorastał w bardzo umuzykalnionej rodzinie i kiedy miał 4 lata, rodzice zapisali go do ogniska muzycznego, w którym uczył się gry na… akordeonie. Już od szczenięcych lat wolał słuchać Beatlesów czy The Rolling Stones, niż wkuwać matematykę lub fizykę. – Nauczyciele w mojej podstawówce nie chcą pewnie o mnie pamiętać – śmieje się. 

Każdą wolną chwilę spędzał w domu kultury, gdzie szlifował muzyczną pasję. 

– Instruktorzy mówili, że mam nieprzeciętny talent i słuch – chwali się. – Na początku lat 80., kiedy do Polski dotarła rockowa fala, zapragnąłem być perkusistą. Niestety, nie spodobało się to moim sąsiadom i musiałem zmienić instrument. (śmiech) Zauroczony hardrockowym zespołem AC/DC, wybrałem gitarę basową, z którą nie rozstaję się do dziś. To już 36 lat! 

Choć z zawodu jest mechanikiem samochodowym, nigdy w tym fachu nie pracował. Chciał zostać muzykiem. Poświęcał temu każdą wolną chwilę, a za swoimi idolami potrafił jeździć po całym kraju. Tak znalazł się w katowickim Spodku, gdzie koncertowała legendarna Metallica, a przed nią zespół KAT. – Miałem wtedy 17 lat, po występach podszedłem do lidera grupy KAT, Piotra Luczyka, i z młodzieńczą fantazją zakomunikowałem mu: kiedyś będę grał w pana zespole – wspomina. – Uśmiechnął się i powiedział tylko: to dobrze. Czy wtedy mogłem przypuszczać, że po latach dołączę do tej legendy? 

Mając 20 lat, z jeleniogórską grupą Guliwer nagrał pierwszą profesjonalną płytę, potem kolejne i kolejne. Muzyka coraz bardziej go pochłaniała, żeby się rozwijać, postanowił wyjechać do kolebki rocka i bluesa – na Śląsk. Decyzji sprzyjały też niepowodzenia osobiste i rozwód. W 2004 r. po raz pierwszy wylądował w Gliwicach. Z tamtego okresu nie ma najlepszych wspomnień. – Zamieszkałem u koleżanki, zacząłem pracować w studiu nagrań HH Poland – opowiada. – Sielanka nie trwała długo, bo okazało się, że kobieta jest chora psychicznie i wyrzuciła mnie z domu. Wylądowałem na bruku. Nie miałem w Gliwicach nikogo. Byłem sam, bez kasy i dachu nad głową. Przez dwa tygodnie spałem na ławce w parku Chopina. Chodziłem głodny, podkradałem kolegom z pracy jedzenie, kąpałem się w firmie. 

Życie zaczęło mu się w końcu prostować. Poznał swoją obecną żonę Agnieszkę. Znalazł szczęście i stabilizację. Krótko mieszkali w Zabrzu i Rudzie Śląskiej, aż znaleźli się w Gliwicach. Pracował w sklepie muzycznym, w wytwórni płytowej, a w 2013 r. nawiązał współpracę z grupą KAT. – Kiedyś do wytwórni przyszedł Piotr Luczyk. Przypomniałem mu naszą rozmowę ze Spodka i tak zaczęła się moja przygoda z zespołem – śmieje się. – Do tej pory nagrałem z nim 4 płyty, co ciekawe, lepiej się one sprzedają na świecie niż w Polsce. Jesteśmy m.in. współtwórcami soundtracku do filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”.  

Otwórz galerię zdjęć i poznaj miejsca ważne w Gliwicach dla Adama „Harrisa” Jasińskiego.

Adam „Harris” Jasiński
Rocznik 1970. Urodzony w Kamiennej Górze. Od 8 lat gliwiczanin. Muzyk sesyjny, realizator dźwięku, basista w legendarnym polskim zespole rockowym KAT. Na swoim koncie ma kilkanaście płyt. Autor muzyki do hymnu Piasta Gliwice. „Harris” to jego muzyczna ksywa, nawiązująca do ulubionego basisty zespołu Iron Maiden.

SPACEROWAŁ ANDRZEJ SŁUGOCKI,
FOTOGRAFOWAŁ MICHAŁ BUKSA

Galeria

wstecz

Komentarze (2) Skomentuj

  • Uważna 2020-10-23 19:17:58
    Trochę logika nie styka :) po pierwsze "koleżanka" miała prawo poprosić o opuszczenie jej domu ale skoro ten pan pracował to nie musiał spać w parku ale wynająć pokój bo za pracę dostaje się pieniądze :)
  • Susan Benson 2020-10-28 07:08:10
    Witam Pani i Panowie, Potrzebujecie pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Potrzebujesz kredytu biznesowego, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację swojego projektu? jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, zalecam kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp przez: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy firmą świadczącą kompleksowe usługi finansowe i staramy się pomóc Ci poprawić długoterminowe i krótkoterminowe cele finansowe. Specjalizujemy się w dostarczaniu strukturyzowanych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób. Oto kilka powodów, dla których warto skontaktować się z nami w sprawie pożyczki; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie bezpośrednie finansowanie - otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczne oprocentowanie 3%. * Wysokie wskaźniki akceptacji * Elastyczna spłata - masz szansę wybrać datę spłaty, tygodniową, miesięczną lub roczną na okres 1-30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza. * Brak ukrytych opłat Nie trać okazji z powodu braku funduszy. Skontaktuj się z moją firmą już teraz, możemy pomóc Ci w uzyskaniu pożyczki, ponieważ pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prosimy o przesłanie nam wniosku o pożyczkę za pośrednictwem: E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com WhatsApp: +447903159998 Pośrednicy / konsultanci / brokerzy mogą przyprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym zaufaniem będziemy współpracować z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron.