Jego naturalnym środowiskiem jest parkiet, a znakiem rozpoznawczym sportowy sukces. Jeden z najlepszych zawodników w historii polskiego futsalu (halowa odmiana piłki nożnej).
Poznajcie ulubione miejsca w naszym mieście Błażeja Korczyńskiego, gliwiczanina, selekcjonera reprezentacji Polski w futsalu.
W reprezentacji kraju wystąpił w ponad 60 oficjalnych spotkaniach międzypaństwowych, uczestnicząc z nią m.in. w mistrzostwach Europy 2001 w Moskwie. Grał  w najlepszych polskich klubach futsalowych, z którymi zdobył aż pięć tytułów mistrza Polski, wszędzie niemal seryjnie zdobywając bramki. Popularny „Korek” ma na swoim koncie aż 314 ligowych trafień i tylko jednemu zawodnikowi ustępuje w strzeleckiej tabeli wszech czasów. Kiedy zawiesił buty na kołku usiadł na trenerskiej ławce. Prowadził kilka klubów polskiej ekstraklasy. Od sześciu lat związany z reprezentacją Polski. Najpierw jako asystent trenera Andrzeja Biangi, a od 2017 roku jest samodzielnym selekcjonerem drużyny narodowej. Za jego kadencji reprezentacja po 17 latach przerwy wywalczyła awans do mistrzostw Europy (Słowenia 2018). Kilkanaście dni temu powtórzyła ten wyczyn i wystąpi na przyszłorocznym europejskim czempionacie. 
Dorastał na Zatorzu, w sercu gliwickiego futsalu. Jego życie już od wczesnego dzieciństwa związane było z piłką. Starszy brat zabierał go na mecze, kiedy ten jeszcze był oseskiem w wózku. – Opowiadali mi, że kiedyś piłka trafiła w wózek i wypadłem z niego – wspomina. - Mój mentor śp. Jurek Wojewódzki zawsze z uśmiechem przypominał mi to zdarzenie. 

Wojewódzkiego, twórcę gliwickiego futsalu zawsze traktował z wyjątkowym szacunkiem i na każdym kroku podkreśla, że to co osiągnął w sporcie to w dużej mierze zasługa tego człowieka. Zaczynał w jego lidze szóstek, z których wypłynął na szerokie futsalowe wody. Karierę sportową spędził na Śląsku i w Krakowie. W każdym z klubów walczył o najwyższe laury. 

W środowisku futsalowych równie mocno znany jest ze swoich umiejętności, co też z... bezkompromisowego charakteru. Bezpośredni, szczery, niezależny.  – Taki już jestem. Albo się mnie lubi, albo nienawidzi – często powtarza. 
Ale zawodnicy wiedzą, że jest też i sprawiedliwy. - Dużo wymagam i taki pozostanę - kończy. 

Wolne chwile.. poświęca futsalowi. - Jeżdżę na mecze, podglądam zawodników. Futsal to całe moje życie. Lubię też odpocząć z dziećmi na działce - mówi.
Otwórzcie galerię zdjęć i poznajcie ulubione miejsca w naszym mieście Błażeja Korczyńskiego, gliwiczanina, selekcjonera reprezentacji Polski w futsalu.

Błażej Korczyński
Lat 42. Gliwicki futsalista, reprezentant kraju, a następnie trener futsalowy. Występował w zespołach: Telsport Katowice, Jango Gliwice, Clearex Chorzów, Baustal Kraków, Inpuls Siemianowice Śląskie, P.A. Nova Gliwice, FC Nova Katowice, Wisła Krakbet Kraków oraz AZS UŚ Katowice.  Pięciokrotnie zdobywał tytuł mistrza Polski – dwa razy z P.A. Nova Gliwice oraz z Clearexem Chorzów, Baustalem Kraków i Wisłą Krakbet Kraków (jako grający trener). Zdobywał także Puchar i Superpuchar Polski. Brał udział w rozgrywkach Pucharu UEFA. W reprezentacji Polski wystąpił w ponad 60 oficjalnych spotkaniach międzypaństwowych, uczestnicząc z nią m.in. w mistrzostwach Europy 2001. Pod koniec kariery zawodniczej, łączył grę na boisku z funkcją trenerską  (FC Nova Katowice, Wisła Krakbet Kraków,  AZS UŚ Katowice). W latach 2015–2017 był asystentem selekcjonera reprezentacji Polski w futsalu, a od 2017 został pierwszym trenerem reprezentacji, z którą wywalczył dwa awanse do mistrzostw Europy. Do niedawna łączył funkcję selekcjonera z prowadzeniem ekstraklasowego GSF Gliwice.

SPACEROWAŁ ANDRZEJ SŁUGOCKI,
FOTOGRAFOWAŁ MICHAŁ BUKSA

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj