Idealny deser do niedzielnej kawy i nie tylko niedzielnej – sernik. Puszysty i kremowy zarazem, nie pęka, a po upieczeniu nie opada i jego powierzchnia pozostaje płaska jak stół. Tym razem kuchennymi sekretami z czytelnikami Nowin Gliwickich dzieli się mistrzyni w swoich fachu, która na słodkościach, pączkach, ciastach, tortach zna się jak mało kto – Zofia Ptok, właścicielka Wisienki, jednej z najstarszych cukierni w naszym mieście, jest prawdziwą artystką w swojej profesji. 
Jeśli macie słabość do serników, to koniecznie musicie ten wypróbować przepis.

Składniki na tortownicę 16 cm.


Spód:
- 50 g herbatników kakaowych
- 30 g roztopionego masła


Masa serowa:
- 200 g sera twarogowego zmielonego
- 250 g serka mascarpone
- 150 g kwaśnej śmietany 18 %
- 1/2 szklanki cukru / 110 g
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
- 3 średnie jajka
- 2 łyżki mąki pszennej


Polewa:
- 50 g czekolady
- 2 łyżki śmietanki kremówki lub mleka


Przygotowanie:

Spód
Herbatniki zmiel na proszek używając blendera lub wałka. Wlej do nich masło i wymieszaj do otrzymania struktury mokrego piasku. Wysyp na tortownicę, której dno wyłożone jest papierem do pieczenia i ugnieć do powstania zwartego spodu. Boki tortownicy posmaruj masłem i wyłóż papierem do pieczenia, tak aby papier wystawał ok. 2 cm ponad brzegi tortownicy.

Masa serowa
Ser twarogowy, mascarpone, kwaśną śmietanę oraz cukier i cukier waniliowy zmiksuj do połączenia. Dodaj pojedynczo jajka po każdym miksując, ale tylko do połączenia. Wsyp mąkę i ponownie krótko zmiksuj. Masę serową przelej na przygotowany wcześniej spód i potrząśnij żeby wyrównać wierzch. Tortownicę włóż do szczelnego naczynia żaroodpornego i umieść na blaszce w piekarniku nagrzanym do 180°C. Na blaszkę wylej wrzącą wodę tak, aby sięgała 1-2 cm.
Piecz 25 min w temp. 180°C, a następnie zmniejsz temp. do 140°C i piecz kolejne 45 min. W trakcie pieczenia nie otwieraj piekarnika.Po upieczeniu wyłącz piekarnik i pozostaw w nim sernik na ok. 3 godziny. Po tym czasie wyjmij ciasto i wystudź je całkowicie, a następnie wstaw do lodówki najlepiej na całą noc.
Polewa. Czekoladę połam na kawałki dodaj śmietankę lub mleko i rozpuść. Lekko przestygniętą polewą polej sernik.
Co zrobić, żeby sernik nie opadł i pozostał płaski jak stół:
Wszystkie składniki powinny być w temp. pokojowej, na kilka godzin przed robieniem ciasta wyjmij wszystko z lodówki.
Nie miksuj składników zbyt długo, tylko do otrzymania jednolitej konsystencji. Zbyt długo miksowany sernik mocno się napowietrza, a w trakcie pieczenia rośnie bardzo wysoki i może potem nieładnie opaść.
Piecz sernik zgodnie ze wskazówkami w tym przepisie, najpierw w wyższej temp. a później niższej i koniecznie w kąpieli wodnej (to dodatkowo sprawi że sernik będzie ekstremalnie kremowy). W trakcie pieczenia nie otwieraj piekarnika a po upieczeniu pozostaw sernik na ok. 3 godziny w zamkniętym piekarniku.
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj