Pomysł na weekend? Spacer po lesie. Leśne przechadzki pozwalają utrzymać ciało w zdrowiu i budować odporność. Taka aktywność pozwala rozładować stres i frustrację. Redakcja Nowin Gliwickich podpowiada, gdzie w okolicy można przyjemnie spędzić czas na świeżym powietrzu.
Nie trzeba jechać w góry, lub daleko za miasto, by cieszyć się widokami na łonie natury. Położony na wschód od centrum Gliwic, częściowo na terenie samego miasta, częściowo na terenie wsi Kozłów wchodzącej w skład gminy Sośnicowice, Rezerwat „Las Dąbrowa”, mimo że położony całkiem blisko aglomeracji, ma w sobie urok i można tutaj odpocząć od miejskiego zgiełku. 

Na miłośników przyrody w „Lesie Dąbrowa” czekają jedne z najlepiej zachowanych na Wyżynie Śląskiej lasy olsowe, łęgowe i grądowe wraz z całym bogactwem gatunkowym fauny i flory. Rezerwat jest szczególnie atrakcyjny florystycznie wczesną wiosną, gdy kwitną tutaj ciekawe i piękne rośliny jak: przylaszczka pospolita, miodunka ćma, zawilec gajowy, zdrojówka rutewkowata, ziarnopłon wiosenny czy kopytnik pospolity. Z krzewów wyróżnia się, kwitnący już w marcu i trudny do wypatrzenia, wawrzynek wilczełyko, a także trzmielina pospolita i kalina koralowa. 

Rezerwat przygotowany jest na spacerowiczów: przechodzi niebiesko oznakowany, pieszy Szlak Powstańców Śląskich. Na miejscu znajduje się także ścieżka przyrodnicza, na trasie której postawiono tablice edukacyjne oraz głazy upamiętniające śląskich botaników, m.in. Franciszka Spribillego, który w poprzednim stuleciu jako pierwszy opisał występującą tutaj jeżynę gliwicką. Najlepiej sprawdzić samemu i przekonać się, który zakątek „Dąbrowy” najbardziej przypadnie nam do gustu.

Galeria

wstecz

Komentarze (4) Skomentuj

 • Gosc 2021-04-22 11:36:31
  Na zachód od centrum Gliwic. Podstawy geografii się kłaniają.
 • Ja 2021-04-22 20:29:05
  Ostatnio więcej tam ludzi niż zwierząt
 • Koka 2021-04-23 19:14:57
  Jest też złoć żółtą,śledziennica skrętolistna,szczyr trwały,kokoryczka wonną,szczawik zajęczy,ciemiężyca,knieć błotna,gwiazdnicę gajowa-to kwitnie teraz w kwietniu
 • Grruby 2021-04-23 20:53:19
  Na wschód od centrum? Hahahahahahahahahhahahahahaha a nie na zachód przypadkiem?