Wróżka Ajla postawiła anielskiego tarota dla miasta.

Gospodarka i ekonomia - Anioł Stróż
To dobra informacja dla miasta, bo – jak wiadomo – to jeden z bardziej opiekuńczych aniołów. Już w 2021 roku włodarze wielokrotnie narzekali na problemy, z jakimi w zakresie finansów spotkają się polskie samorządy, zwłaszcza w obliczu dość enigmatycznego Nowego Ładu. Być może poczują ulgę wiedząc, że gospodarką miasta zajmie się sam Anioł Stróż. Co ciekawe, będzie on chronił nie tylko przed rękami wyciągniętymi w kierunku miejskiej kasy, ale także ustrzeże włodarzy od pokus wydania pieniędzy na nietrafione inwestycje.
Warto jednak trzymać ręce na pulsie. Z dużym prawdopodobieństwem zarówno Gliwice, jak i całą Polskę czeka kryzys gospodarczy. Będzie on mniejszy niż 14 lat wcześniej, ale warto dobrze przemyśleć kierunki inwestycji. Od kilku lat na świecie najchętniej zamraża się pieniądze w nieruchomościach. Uwaga – w tym roku to może być dość ryzykowna droga.
Jeśli nawet pojawią się problemy finansowe, Anioł Stróż wyciągnie w stronę miasta pomocną dłoń. Podsunie dobre rozwiązania i da siłę do walki z przeciwnościami.

Edukacja - Anioł Księżyca
W zakresie edukacji nad gliwiczanami, tymi najmłodszymi, ale także nad studentami, czuwać będzie Anioł Księżyca. Sprzyja on zarówno naukom plastycznym, jak i technicznym, a także łączącej oba kierunki architekturze. Bez wątpienia na tych polach czekają na nasze młode talenty duże sukcesy.
Maturzyści powinni się dużo uczyć, ale i spać spokojnie. Problemem może się okazać matematyka (tu pojawią się niższe notowania), ale z pozostałymi przedmiotami nie powinno być większego problemu. To, oczywiście, dotyczy ogółu. Każdy z maturzystów powinien sam odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jego wiedza wystarcza na zasilenie zwycięskich statystyk.
Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mieli trochę pod górkę. Nie powinno dojść już do zdalnego nauczania, ale te, które mają za sobą, odbije się na ich wiedzy, umiejętności łączenia faktów a także na relacjach pomiędzy uczniami. To jedno z najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed nauczycielami i pedagogami – trzeba pomóc młodzieży ponownie nawiązać zdrowe relacje koleżeńskie. Apel także do rodziców – to są dzieci. Nie zapominajcie o tym i nie przypisujcie im świadomych złych intencji. Potrzebne jest dużo rozmów, cierpliwości i dobrej woli dorosłych.

Kultura i sport - Archanioł Uriel
Dla gliwickiej kultury wyciągnęłam Archanioła Uriela. Jest to anioł związany ze słońcem, emocjonalnością, zbawieniem, światłem, poezją, muzyką i… seksualnością. Czy to tematy, które zainspirują gliwickich twórców? Tego nie wiem, jednak z pewnością to im będą sprzyjać aniołowie.
Teatr Miejski w Gliwicach otrzyma jakąś ważną nagrodę. Jedna ze sztuk na zawsze zapisze się w annałach lokalnej kultury. Również Muzeum sięgnie po należne laury. Prawdziwym zaskoczeniem będzie jednak wielki sukces nieinstytucjonalnego gliwickiego twórcy.
Gliwiczanie, głodni kultury po czasach pandemicznego zamrożenia, tłumnie będą uczestniczyć w wydarzeniach. Odczuje to Teatr, Muzeum, nowo powstałe CK Victoria, ale także Arena Gliwice, która na kilka wydarzeń bardzo szybko wyprzeda bilety.
Dobrą passą będą się cieszyć także gliwiccy sportowcy, choć nasz najbardziej popularny zespół czeka sporo zmian. Spodziewajcie się jednak wielkiej radości z pewnego dużego sukcesu. Gliwice będą miastem mistrzów.

Społeczeństwo - Anioł Zimy
Nienajlepsze wiadomości mam dla naszej lokalnej społeczności. W obliczu problemów codzienności, rosnących cen energii i żywności, zbyt często będziemy sięgać po alkohol i odgradzać się od reszty świata chmurą papierosowego dymu. W poszukiwaniu ekscentryczności, wielu z nas sięgnie po narkotyki lub dopalacze. Wzrośnie też uzależnienie od hazardu, telewizji, a z telefonem komórkowym nie będziemy rozstawać się nawet w łazience. Tak, to zmora czasów współczesnych, zwłaszcza tych wyrosłych na gruncie pandemii. Spróbujmy wyzwolić się od uzależnień, w tym bowiem widzę szansę na piękne, pozytywne zmiany w życiu każdego z nas.
Równolegle do problemów będzie rosła ludzka solidarność, choć o zgodzie między ludźmi na razie z pewnością nie może być mowy. Hejt, fake newsy, teorie spiskowe i podziały polityczne wciąż będą dzieliły społeczeństwo, również to lokalne, które nie będzie umiało się porozumieć w kwestiach światopoglądowych. Mimo tego powstanie szereg wspaniałych inicjatyw pomocowych. Gliwiccy społecznicy staną na wysokości zadania, a ich dobre serca przyniosą ulgę w niejednym cierpieniu i w niejednej niedoli.

Zdrowie – Anioł Gabriel
Dużo nadziei na przyszły rok daje karta Anioła Gabriela w kontekście zdrowia. To boży wojownik, a jednocześnie posłaniec zwiastujący nowe życie. To on przecież zapowiedział Maryi narodziny syna. Jego pojawienie się w zderzeniu z problemem zdrowia może oznaczać odrodzenie po trudnym czasie pandemii. Oczywiście, jest plan boski i wolna wola człowieka. Jeśli nie będziemy się szczepić, odrodzenie może dotyczyć tylko części naszej społeczności.
Nie ma wątpliwości co do tego, że zanim nastanie nowe postpandemiczne życie, umrze wiele osób, które kochamy – naszych bliskich, sąsiadów, współpracowników. Niestety, nie będą oni ostatnimi ofiarami Covid-19, ale liczba zgonów zacznie znacząco spadać. Dobre wiadomości płynąć będą z sal operacyjnych – w Gliwicach wykonane zostaną pionierskie operacje, które uratują życie, zdrowie bądź poprawią komfort wielu pacjentów, a wielu innym dadzą nadzieję na przyszłość.
To, na co chciałabym zwrócić uwagę, to zdrowie seniorów. Ta kwestia wymaga działań zarówno systemowych, jak i lokalnych. Konieczna jest edukacja, ale i szersza dostępność do usług. Wiele osób, zarówno starszych jak i młodszych, potrzebować będzie specjalistycznej opieki medycznej, w tym stałego kontaktu z psychologiem.
W 2022 roku wyjaśni się także sprawa nowego budynku szpitala. Nadejdą dobre wiadomości, choć nie obędzie się bez przysłowiowych schodów.
Będzie to rok radości i smutku, podziałów i zjednoczeń. Życzę nam wszystkim, abyśmy go przeżyli najlepiej, jak potrafimy. Z wielką uważnością na drugiego człowieka, z ciekawością jego zdania, nawet gdy jest ono tak różne od naszego. Bez oceniania, bez nienawiści, bez niepotrzebnej walki. I - oczywiście - z Nowinami Gliwickimi w ręku.

Do Siego!
Wróżka Ajla

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj